Warszawa

TOP 9 sposobów na podniesienie pewności siebie u dziecka

Pewne siebie dzieci wierzą w swoje umiejętności, łatwiej rozwiązują problemy, efektywniej się uczą, a także nie zrażają się swoimi porażkami. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad tym, jak można pomóc swojemu dziecku.

 

 

Karolina Kucia

 

1/10
1/10

Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest ich udział w budowaniu pewności siebie u dziecka.


Pewne siebie dzieci wierzą w swoje umiejętności, łatwiej rozwiązują problemy, efektywniej się uczą, a także nie zrażają się swoimi porażkami. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad tym, jak można pomóc swojemu dziecku.


Porady te mogą mieć jeszcze większe znaczenie w kontekście niedawno rozpoczętego roku szkolnego.

2/10
2/10

1) Niech dziecko będzie Twoim priorytetem, nawet gdy nie masz czasu


Postaraj się zorganizować czas dla każdego ze swoich dzieci. Oczywiście, nie jest to łatwe - każdy z nas ma swoje obowiązki, które często zabierają nam bardzo dużo czasu. Ale pamiętaj - Twoje dziecko potrzebuje Twojej uwagi.


Okazuj mu zainteresowanie - spójrz na rysunek, który dla Ciebie narysowało, słuchaj go uważnie i zwracaj uwagę na to, co robi. Nie zapominaj też zadawać pytań "Jak było w szkole?" czy "Jak poszedł Ci test?", by Twoje dziecko wiedziało, że interesujesz się tym, co myśli czy czego się obawia.


Jeśli dziecko będzie czuło się ważne, jego pewność siebie wzrośnie. Poczucie bycia kochanym przez rodziców powinno być naturalne, ale świadomość, że rodzice interesują się także uczuciami i poświęcają czas swojemu dziecku to prawdziwy fundament, by dziecko czuło się ważne.

3/10
3/10

2) Chwal dziecko na różne sposoby


Powtarzanie zwykłego i prostego "To fajnie", "Podoba mi się" albo "Wygląda przepięknie" na widok kolejnego rysunku dziecka czy dobrego stopnia w szkole sprawia, że dziecko łatwo zauważa, że tylko w połowie zwracasz na nie uwagę.


Następnym razem postaraj się powiedzieć coś więcej, zwrócić uwagę na coś konkretnego,  np. "Dużo się uczyłaś/eś na ten test", "Podobają mi się te kolory - bardzo do siebie pasują". Ważne jest, by tłumaczyć dziecku, co dokładnie zrobiło dobrze, żeby wiedziało, dlaczego to doceniasz.

4/10
4/10

3) Okazuj swojemu dziecku wsparcie


Czasem dziecku trudno jest poradzić sobie z jakimś problemem - czy to w szkole, czy poza nią. Jednak nic nie pomoże mu bardziej niż myśl, że rodzic zauważył jego starania i docenia nawet najmniejszy sukces. Niech wie, że dostrzegasz, jak dużo czasu spędza nad książkami, pomimo że jego stopnie nie są najwyższe w grupie - dzięki temu nie będzie czuło się gorsze od innych dzieci, których wyniki są zawsze dobre.


Jeśli ostatecznie coś się nie uda, pamiętaj, by mimo to pogratulować swojemu dziecku zaangażowania, starań i wysiłku włożonego w daną rzecz. To istotne, by  powiedzieć mu o tym. Dzięki temu Twoje dziecko będzie wiedziało, że Ci zaimponowało, co na pewno będzie dla niego ważne.

5/10
5/10

4) Pozwól dziecku podejmować decyzje


Pozwalanie dziecku decydować sprawi, że uwierzy, że potrafi dokonać dobrego wyboru, a co za tym idzie - podniesie to także jego pewność siebie.


Niech samo decyduje, co chce założyć, by czuć się komfortowo, nawet jeśli nie zawsze wygląda w tym dobrze. Niech samo spakuje swoje drugie śniadanie do szkoły czy wybierze książkę do przeczytania.


Jeśli Twoje dziecko nie jest jeszcze wystarczająco samodzielne, daj mu wybór pomiędzy dwiema rzeczami - czy woli zjeść kanapkę z dżemem czy serem, a może - czy chce poczytać przed snem, czy raczej ułożyć puzzle? 


Pozwalaj swojemu dziecku na drobne przyjemności jak bawienie się o 5 min dłużej czy zrobienie jeszcze jednego kółka wokół jeziora. To nie musi trwać długo, a może naprawdę uszczęśliwić Twoje dziecko i sprawić, że poczuje dawkę nowej energii.

6/10
6/10

5) Nie chroń dziecka przed porażką


To nie jest łatwe, ponieważ każdy rodzic pragnie, by jego dziecko nie cierpiało i instynktownie stara się je chronić przed każdym bólem i zagrożeniem. Czasem jednak lepiej jest pozwolić dziecku na odczucie nieprzyjemnych konsekwencji.


Dziecko musi nauczyć się, czym jest porażka i jak sobie z nią radzić. Jeśli dostało słabszą ocenę lub nie dostało się do szkolnej drużyny siatkarskiej, pozwól mu nabrać do tego dystansu i samemu pokonać swoje rozczarowanie. Stanie się odporniejsze, wytrwalsze i pewniejsze siebie, wiedząc, że niektóre sukcesy pochodzą z porażek. Dzięki temu nie podda się, gdy będzie musiało stawić czoła trudnemu wyzwaniu.


Pozwól także swojemu dziecku na ryzyko. Jeśli jest coś, czego bardzo pragnie, ale się boi - publiczny występ czy zajęcia z gry na instrumencie - zachęć je, by spróbowało.

7/10
7/10

6) Pozwól dziecku, by Ci pomagało


Dzieci lubią pomagać - czy to przy przygotowaniu obiadu czy sprzątaniu, a nawet po prostu podając Ci coś z półki. Nawet najmniejsze zadania sprawiają, że czują się potrzebne.


Znajdź czasem dla swojego dziecka nawet najmniejsze zajęcie, dzięki któremu będzie mogło Ci pomóc i poczuć się ważne. Niech wie, że dzięki temu robi coś istotnego, by jego pewność siebie wzrastała.

8/10
8/10

7) Mów "tak"


Rodzice często nie zgadzają na wiele rzeczy z przyzwyczajenia - i jest to bardzo proste. "Nie" dla deseru, dłuższej drzemki, wolnej soboty bez nauki.


Po pewnym czasie ciężko jest powiedzieć "tak", gdy nieustannie mówi się "nie". Jednak gdy czasem zgodzisz się na coś, dziecko poczuje, że "ma głos" i wpływ na Twoje decyzje, co zaowocuje większą pewnością siebie.


Jeśli zawsze będziesz negatywnie odpowiadać na prośby dziecka, w pewnym momencie przestanie Cię pytać i słuchać Twoich zakazów.


Oczywiście, absolutnie nie zachęcamy do rezygnowania ze stawiania granic i używania słowa „nie”. Ważne jest, aby wyważyć częstość używania obu słów oraz umieć dopasować zakazy i przyzwolenia do sytuacji.

9/10
9/10

8) Niech dziecko samo rozwiązuje swoje problemy


Gdy tylko dziecko ma problemy, rodzice często instynktownie starają się je rozwiązać, ale może zamiast robienia wszystkiego na własną rękę, lepiej dać dziecku sugestie czy porady, jak powinno poradzić sobie w danej sytuacji?


Zwłaszcza w szkole tworzy się wiele sytuacji, w których dziecko potrzebuje porady. Czasem jednak lepiej pozwolić dziecku działać niż robić wszystko samemu.


Jeśli dziecko samo znajdzie rozwiązanie, będzie dzięki temu dumne i łatwiej zaufa sobie samemu w przyszłości.

10/10
10/10

9) Bądź przykładem


Żeby nauczyć dziecko pewności siebie, empatii, wytrwałości czy poczucia własnej wartości, musimy najpierw wypracować te cechy u siebie.


Bycie rodzicem to nieustanne doskonalenie się - i ma to odzwierciedlenie w zachowaniu dzieci.


Wierz w siebie, swoje decyzje i słuszność zachowań. Przyznawaj się do porażek i błędów, by dziecko widziało, jak sobie z nimi radzisz. Ucz je, jak podnieść się po upadku i pokaż, że ciężka praca przynosi efekty.

 


Inspiracją do napisania artykułu był tekst ze strony The Pragmatic Parent.

 

Karolina Kucia

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć