Nasze obawy, strach i lęk, biorą się często z niewiedzy. Nie jest tajemnicą, że obawiamy się nieznanego, a kiedy mamy zbiór informacji, zwłaszcza, gdy poparty jest doświadczeniem, pozwala to na racjonalne podejście do tematu i ograniczenie stresu. Dotyczy to prawie każdej sfery naszego życia, nie wyłączając chorób. Obawiamy się leczenia, naszego stanu, samopoczucia, procesu rekonwalescencji oraz samej choroby. Dorośli, bazując na doświadczeniu swoich krewnych, znajomych, posiłkując się wiedzą lekarzy, pielęgniarek, czy sięgając po literaturę, mają szansę na szybsze uzyskanie odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Co w przypadku dzieci?
Najmłodsi pacjenci, mimo zaangażowania opiekujących się nimi ludzi, często nie rozumieją otaczającej ich rzeczywistości, związanej z procesem choroby i leczenia. Najlepsze chęci dorosłych nie są wystarczające, do uzyskania przez dzieci komfortu psychicznego.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, dwaj studenci medycyny i młodzi naukowcy przygotowali projekt ,,Bajki kontra choroba”. Wspólnie z autorką – młodą mamą, pedagogiem oraz zdolnym i kreatywnym ilustratorem, stworzyli serię książeczek, która w przystępny sposób ma wyjaśnić dzieciom proces chorobowy, leczenie, wykonywane czynności przez lekarzy i pielęgniarki oraz rekonwalescencję. Pierwsza odsłona przewiduje trzy pozycje, poświęcone białaczce, cukrzycy i astmie. Książeczki powstają we współpracy ze znakomitymi specjalistami – lekarzami i psychologami.
Dotychczasowe konsultacje z młodymi pacjentami pokazały, że projekt cieszy
się zainteresowaniem z ich strony, co było priorytetem przedsięwzięcia.
Pomysłodawcy planują kolejne odsłony, gdy projekt okaże się sukcesem.
By go zrealizować potrzebne jest wsparcie kampanii crowdfundingowej https://polakpotrafi.pl/projekt/bajki-kontra-choroba do czego serdecznie zachęcamy.
Z uwagi na fakt, że do zakończenia zbiórki pozostał tydzień, przygotowana została jedna ekstra nagroda.
Za wpłaconą kwotę 1599 zł, darczyńca otrzyma bajkę stworzoną wg jego wytycznych - zarówno tekst, jak i ilustracje. Wydrukujemy ją następnie w 20 egzemplarzach i taką limitowaną edycję, której bohaterem może być dziecko darczyńcy, podopieczny (w przypadku np. fundacji, czy stowarzyszeń), wyślemy, wraz z okolicznościowym dyplomem z podpisami wszystkich twórców projektu.