Strefa rodzica » Artykuły » 4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

Każde dziecko jest na swój sposób wyjątkowe. Wiedzą to szczególnie rodzice z wielodzietnych rodzin, w których pod jednym dachem wyrastają nierzadko skrajnie różne charakterologicznie, młode osobowości.

 

Obserwując bardzo małe dzieci, jesteśmy w stanie określić je na podstawie ich podstawowych zachowań: jedne lubią się przytulać, inne potrzebują więcej przestrzeni, jedne są bardziej lękliwe, inne bardziej odważne. Z czasem do tych podstawowych cech dołączają nowe preferencje: ulubione kolory, tekstury, smaki. Dzieci zaczynają też wyraźnie sygnalizować, czego nie lubią, co budzi w nich opór. Z czasem pojawia się cała paleta złożonych zachowań i upodobań, które sumują się na indywidualną osobowość naszego malucha.

 

 

Nasza rola jako rodziców, polega na wspieraniu dzieci w poznawaniu samych siebie. Fajnie jest, kiedy widzimy, że dziecko wykazuje coraz więcej cech do nas podobnych. Staje się to w naturalny sposób kolejną rzeczą, która nas do siebie zbliża. Może się jednak okazać, że maluch, który przy nas rośnie, ma całkowicie odmienne potrzeby niż my i dokonuje zupełnie innych wyborów, niż byśmy tego oczekiwali. I nie ma w tym nic złego. Ważne jest, żeby dać mu wybór w wyrażaniu siebie i wspierać w budowaniu poczucia własnej wartości. Mając takie wsparcie, z każdym dniem, nasze dzieci będą wykazywały coraz więcej swoich indywidualnych rys,  nie tylko w sferze osobowości, ale także i wyglądu.

 

A wygląd i szeroko pojęta moda to świetne pole do wyrażania siebie. Oczywiście, nie chodzi o to, by uczyć dzieci, że to, w co się ubierają jest ważniejsze niż ich osobowość czy zachowanie. Określenie własnego stylu, jeśli chodzi o wygląd, może jednak być bardzo dobrym narzędziem do nauczenia się niezależności, indywidualności i tolerancji.

 

Oto kilka podpowiedzi, w jaki sposób można pomóc dzieciom wyrazić się poprzez własny styl i jak można modę wykorzystać do wspierania kreatywności i pomysłowości dziecka.

 

1. Spróbujcie przebieranek

Przebieranki, to bardzo lubiana zabawa, podczas której dzieci mogą wypróbować różne kreacje i zobaczyć, w czym się dobrze czują.

 • Do tego celu wygospodaruj osobną przestrzeń dla dziecka, w której będzie mogło trzymać swoje kostiumy i akcesoria. Może to być szuflada, pudło lub dziecięcy kufer. Ważne, żeby było to miejsce łatwo dostępne.
 • Pozwól dziecku zgromadzić tam stroje na bale przebierańców i inne rzadko używane ubrania np. te zakładane na wyjątkowe okazje, które dziecko zdąży założyć raz lub dwa razy zanim z nich wyrośnie, a także tradycyjne akcesoria modowe takie jak naszyjniki, kapelusze, spinki, paski, etc.
 • Poproś je, żeby stworzyło dwa zestawy: swobodny i elegancki; pokaż, jak za pomocą odpowiednio dobranych akcesoriów można w łatwy sposób zmienić wygląd całego stroju.

 

2. Pozwól mu wybrać

W dni, kiedy nigdzie się nie spieszycie, pozwól dziecku samodzielnie wybrać w co chce się ubrać.

 

 • Uprzedź je, jaka tego dnia będzie pogoda, co to oznacza przy wyborze ubrania i poproś, żeby samo wybrało, co chce dziś założyć. Jeśli maluch wybierze nietwarzowe lub po prostu przedziwne twoim zdaniem zestawienie – trudno. Nie ingeruj w jego wybór. Niech wie, że jest sprawcze i że jego zdanie się liczy.
 • Wykorzystaj też ten czas na naukę samodzielnego ubierania się, jeśli twoje dziecko jest jeszcze małe i nie do końca sobie ze wszystkim radzi. Dzięki takim ćwiczeniom maluch będzie czuł, że staje się coraz bardziej samodzielny, jego poczucie własnej wartości będzie rosło, a Ty w mądry sposób będziesz zmierzać ku momentowi, w którym uwolnisz się z obowiązku asysty przy ubieraniu swojego dziecka. 
 • Jeśli masz starsze dziecko w domu, poproś je, żeby samo przygotowało sobie ubranie, które założy tego dnia. Pomocne jest przy tym rozłożenie poszczególnych elementów stroju na podłodze lub łóżku i sprawdzenie, jak prezentują się jako całość oraz jakie dodatki lub akcesoria będą najlepiej wyglądać przy takim zestawieniu.
 • I tu analogicznie – powstrzymaj się od krytyki czy chęci dokonania zmian w wyborze dziecka. Kształtowanie własnego stylu odbywa się za pomocą prób i błędów. Pozwól dziecku je popełniać.

 

3. Pobawcie się w projektowanie

Kreatywność, to bardzo ważna cecha - dla wielu niezbędna do radzenia sobie w dzisiejszych czasach. Warto rozbudzać ją u maluchów i w ramach zabawy modą zachęcać je do samodzielnego tworzenia projektów i definiowania stylów.

 

 • Poszukajcie w sklepach książeczek do projektowania strojów i zestawów do ubierania lalek. Dzięki nim dziecko nauczy się jak nazywają się poszczególne części garderoby, jakie stroje zakłada się w zależności od pory roku lub pogody, a także jakie ubrania wymagane są na przyjęciach, jakie do pracy, a jakie są najlepsze na czas relaksu.
 • Zachęć dziecko do samodzielnego wykonania projektu prostego dodatku np. torebki z filcu czy nawet z papieru, który będzie mogło samodzielnie udekorować. 

 

4. Zorganizujcie wyprawę po skarby

Inny pomysł, który wyzwala w dzieciach entuzjazm i twórcze myślenie to wyprawa po ukryte skarby do zaprzyjaźnionego sklepu z używaną odzieżą.

 

 • Wybierz wcześniej taki sklep, który ma w swoim asortymencie duży wybór jakościowych rzeczy dziecięcych i przed wyruszeniem na poszukiwanie skarbów, umów się z dzieckiem na kwotę, jaką będzie mogło w takim sklepie wydać. Taka wspólna wyprawa to fantastyczny sposób, aby nauczyć dzieci jak znaleźć niepowtarzalne rzeczy za niewiarygodnie niską cenę. Dodatkową zaletą takiego wypadu jest fakt, że w jednym miejscu zebrane są ubrania prezentujące różne style, co zwiększa szansę, że nasze dziecko natknie się na coś, co na pewno przypadnie mu do gustu.
 • Alternatywą do takiej wyprawy jest przeszukanie oferty ubrań dziecięcych z drugiej ręki w internecie, gdzie można w łatwy i szybki sposób wyfiltrować interesujący nas rozmiar lub markę. Takie udogodnienie oferuje np. portal www.kidihub.com, na którym zebrane są oferty ubrań i innych rzeczy dla dzieci sprzedawanych przez indywidualne osoby bądź komisy dziecięce.

 

 

Pamiętajcie, że wakacje to dobry czas na eksperymentowanie ze strojem. Można do woli próbować różnych zestawień, rozwiązań i dodatków własnego pomysłu, bo nie ogranicza nas szkolny lub przedszkolny regulamin. Wspólnie bawcie się modą! 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
Zobacz także: Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru!... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.
Patronat CzasDzieci.pl

Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.

"Władcy przygód" opowiadają historię dwojga nastolatków - Franka i Izki - którzy łączą siły, aby pomóc przybyszowi z innego wymiaru powrócić do krainy Oblivio i udowodniają, że do odważnych świat należy i nie trzeba być superbohaterem, żeby przeżyć superprzygodę. więcej »
Dzieci a korzystanie z internetu

Dzieci a korzystanie z internetu

Coraz młodsze dzieci mają systematyczny kontakt z siecią. Nawet 2-latki potrafią bezbłędnie obsługiwać smartfon, a w nim serwis z treściami video YouTube. UNICEF podaje, że 1 na 3 użytkowników internetu to dziecko. Tymczasem wiele treści dostępnych w sieci nie jest przeznaczonych dla najmłodszych. Dlatego rodzic musi zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa dziecka w internecie.
więcej »
Praca jako opiekunka do dzieci

Praca jako opiekunka do dzieci

Wielu rodziców pracuje do późnych godzin wieczornych i szuka osoby, która na stałe lub w niektóre dni i godziny zajęłaby się ich dziećmi. Taka praca jest popularna zarówno w Polsce, jak i za granicą, choć ma tam nieco inną specyfikę. więcej »
Zadbaj o rozwój swojego dziecka dzięki audiobookom

Zadbaj o rozwój swojego dziecka dzięki audiobookom

Dynamiczny i stały rozwój technologii zdominował wiele różnych aspektów naszego życia. Dobrym przykładem takiego technologicznego rozwoju w naszej codzienności są czytniki e-book oraz audiobooki, które coraz częściej zajmują miejsce klasycznych, papierowych książek. Ten wynalazek nie bez powodu pochwalić się może rosnącą z roku na rok coraz większą rzeszą fanów. więcej »
Bajkowe przeboje MiniMini+

Bajkowe przeboje MiniMini+

"Bajkowe przeboje MiniMini+" to najnowszy album zawierający melodyjne i skoczne piosenki z uwielbianych przez dzieci bajek: "Myszka w pask", "Dzielny Lew Eryk" oraz "Księżniczka Hania i Grymasek". więcej »
"Na pewno zabiorę na niego swoją klasę!" "Władcy przygód" - film, który zachwycił nauczycieli oraz uczniów. Zobacz reakcje!
Patronat CzasDzieci.pl

"Na pewno zabiorę na niego swoją klasę!" "Władcy przygód" - film, który zachwycił nauczycieli oraz uczniów. Zobacz reakcje!

?Na pewno zabiorę na niego swoją klasę!? ?Władcy przygód? ? film, który zachwycił nauczycieli oraz uczniów. Zobacz reakcje! więcej »
Wyjątkowe, weekendowe „Poranki w Multikinie"

Wyjątkowe, weekendowe „Poranki w Multikinie"

To już kolejny weekendowy poranek w Multikinie. Nasze najmłodsze pociechy maja okazję obejrzeć film z ich ulubionymi bohaterami, miło spędzić czas, a w wybranych kinach skorzystać z dodatkowych atrakcji. więcej »
7 sposobów na wypracowanie dobrych nawyków odrabiania pracy domowej

7 sposobów na wypracowanie dobrych nawyków odrabiania pracy domowej

Zadania domowe pozwalają dziecku nie tylko rozwijać przedmioty szkolne, ale także uczą odpowiedzialności. W artykule znajdziesz kilka wskazówek jak skutecznie wesprzeć swoje dziecko.
więcej »
Polski film inspirowany "Super 8" i "Stranger Things".
Patronat CzasDzieci.pl

Polski film inspirowany "Super 8" i "Stranger Things".

Już 21 marca na ekrany kin wejdzie polski film familijny "Władcy przygód. Stąd do Oblivio", który młodego widza zabierze do innego wymiaru, a rodzice przeżyją powrót do przeszłości spod znaku amerykańskiego kina przygodowego. więcej »
Jak słonik polubił chodzenie do przedszkola. Słuchowisko
Patronat CzasDzieci.pl

Jak słonik polubił chodzenie do przedszkola. Słuchowisko

Dzieci 3 - 4 lata
Projekt stworzony specjalnie z myślą o trzylatkach adaptujących się do rzeczywistości przedszkolnej. więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019