Warszawa

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

Twój mały Skarb nie musi kosztować Cię fortuny. Oto kilka pomysłów jak rozsądnie wydawać pieniądze i zaoszczędzić bez konieczności skąpienia.

 

Kiedy na świecie pojawia się dziecko, bycie bardziej uważnym przy planowaniu budżetu nagle staje na szczycie Twoich priorytetów. Ale jak zaoszczędzić, kiedy posiadanie dziecka wiąże się z przynajmniej osiemnastoma latami obowiązkowych wydatków? Dobra wiadomość jest taka: wychowanie dzieci zdecydowanie pochłania mnóstwo pieniędzy, ale nie musi być tak drogie, jak nam się wydaje. Szczególnie, jeśli chodzi o noworodki. Jeden z amerykańskich specjalistów od planowania budżetu, założyciel strony finansowanego doradztwa dla rodziców, podpowiada jak zaoszczędzić. Istnieje mnóstwo małych sposobów, dzięki którym można zredukować koszty i które opłacą się długoterminowo. Na początek, 12 z nich.

 

1/12
1/12

1. Kupuj online - jednak nie wszystko

 

Czasami załadowanie koszyka w sklepie internetowym jest o wiele prostsze od tradycyjnego sposobu kupowania. Jednak nie zawsze jest to sposób przyjazny portfelowi. Warto zapisać się do sklepowych newsletterów, które informują o rabatach i wyprzedażach. Jednak trzeba uważać, ponieważ wiele sklepów ma określony limit cenowy, po osiągnięciu którego wysyłka staje się bezpłatna. To sprawia, że kupujesz więcej niż potrzebujesz, byle tylko osiągnąć ten limit. Warto wówczas popytać zaprzyjaźnionych mam, czy nie potrzebują również czegoś z tego sklepu. Możecie zamówić wspólnie i wówczas żadna z Was nie kupi niepotrzebnych rzeczy.

 

Innym rozwiązaniem jest ograniczenie się do przedmiotów, które musisz mieć, takich jak pampersy (odrzucając zbędne rzeczy, takie jak ubrania i zabawki). Trzymaj się sklepów internetowych, które nie pobierają opłaty za przesyłkę. Możesz zaplanować zamówienie stałe (np. co miesiąc). Dzięki temu nie trzeba za każdym razem klikać narażając się, że skusi Cię coś niepotrzebnego ;)

2/12
2/12

2. Pampersy kupuj mądrze

 

Jest to wydatek, którego nie da się uniknąć i będzie konieczny przez parę następnych lat. Warto więc stworzyć sobie plan, dzięki któremu złapiesz najlepsze okazje. Zasada nr 1: Nigdy nie kupuj pieluszek w pełnej cenie. Porównaj ceny z kilku miejsc i upewnij się, czy któryś ze sklepów oferuje właśnie korzystne rabaty. Kolejny trick to nie pozostawanie wiernym jednej marce. Może uda Ci się znaleźć kilka marek, których jakoś pampersów Cię zadowoli. Dzięki temu szansa na częstotliwość rabatów wzrasta. Wówczas kupujesz takie, które są akurat w danym miesiącu na przecenie.

3/12
3/12

3. Zapytaj pediatrę o darmowe próbki

 

Nie bój się prosić swoich lekarzy o gratisy. Zazwyczaj mają do dyspozycji różne próbki kremów czy maści. Chętnie się nimi podzielą, jeśli tylko zapytasz.

4/12
4/12

4. Wybierz sprzęt wymienny

 

Nosidełko będące jednocześnie fotelikiem samochodowym? To poważne ograniczenie kosztów. Od wózków po krzesełka, razem z dzieckiem będzie rosło mnóstwo rzeczy, więc nie za każdym razem musisz kupować kolejny ekwipunek dla dziecka. Wybierając sprzęt, warto skusić się na taki 3 lub 2 w 1. Oczywiście z rozwagą. Nie na wszystkim da się zaoszczędzić, ale niektóre ze sprzętów nie tracą na wartości, kiedy są wielofunkcyjne.

5/12
5/12

5. Nie kupuj nowych ubranek dla dziecka

 

Jeśli chodzi o przedmioty, które przyczyniają się do zdrowia i bezpieczeństwa Twojego malucha, trzeba wybierać zaufane marki. Ale ubranka, które dziecko często brudzi i z których szybko wyrasta? Na nich można zaoszczędzić. Możesz wymienić się ze znajomymi mamami lub osobami z rodziny, które także mają małe dzieci. Poza tym istnieją strony internetowe, za pomocą których można wymieniać ubrania. Znajdź też rodzicielskie grupy na Facebooku w Twoim mieście.

6/12
6/12

6. Kupuj pod koniec miesiąca

 

Kiedy zamierzasz kupić kosztowny sprzęt, zrób to pod koniec miesiąca. Wiele sklepów wymaga, aby ich pracownicy osiągali określone cele sprzedażowe. Jest bardziej prawdopodobne, że wynegocjujesz lepszą ofertę, gdy osoba pomagająca ci odczuwa presję, by osiągnąć swój limit. Zapewne nie będzie to gigantyczny upust, ale możesz zastosować kilka taktyk negocjacyjnych, które prawdopodobnie przyniosą korzyść: jeśli kupujesz drogi ekwipunek dla dziecka, np. wózek, zapytaj, czy mogą dorzucić jakiekolwiek dodatki lub zapytaj, czy są jakieś kupony, które sklep może zaoferować.

7/12
7/12

7. Dziel rzeczy ze swoim bobasem

 

Kiedy zsumujesz koszty potrzebnych codziennie rzeczy, takich jak szampony, mydła, balsamy, uzbiera się całkiem pokaźna suma. Często dziecięce kosmetyki są droższe od tych używanych przez dorosłych. Jedna z mam przyznaje, że w pewnym momencie zaczęła rozważniej wybierać te specyfiki. Teraz kupuje bezzapachowe, delikatne rzeczy, których może używać zarówno ona, jak i dziecko. W ten sposób nie musi w każdym miesiącu wydawać pieniędzy na podwójną ilość kosmetyków.

8/12
8/12

8. Zarabiaj na przedmiotach, których nie potrzebujesz

 

To, czego mamy i przyszłe mamy nie mają zbyt wiele, to czas i energia. Czasami zdarza się, że zakupione rzeczy nie pasują lub prezenty się dublują. Wtedy warto byłoby oddać niepotrzebne przedmioty. Odstraszające jest stanie w kolejce i fatyga. Często więc odpuszczasz to sobie myśląc “to tylko kilkanaście złotych”. Ale jeśli oddasz kilka rzeczy, pozwoli Ci to uzbierać sporą kwotę na kolejne wydatki.

9/12
9/12

9. Rozważ pożyczanie

 

Aby zaoszczędzić trochę grosza, nie kupuj wszystkich przedmiotów, których będziesz używać przez krótki czas. Zamiast tego, sprawdź, czy ktoś z Twoich znajomych może pożyczyć Ci to, czego potrzebujesz. Jedna z mam opowiada: “naprawdę chciałam mieć gondolę, ale nie nie mogłam przekonać się do wydania tak dużej kwoty na coś, czego będę używała przez kilka miesięcy. Porozmawiałam z przyjacielem, a on skontaktował mnie ze swoją siostrą, która pożyczyła mi gondolę na jakiś czas”.

10/12
10/12

10. Skróć listę zakupów

 

To naturalne, że gdy jesteś w ciąży, zakładasz gniazdo i troszczysz się o każdą drobnostkę. Chciałabyś kupić absolutnie wszystko, a wystarczy ograniczyć się minimum. Noworodki naprawdę potrzebują mniej rzeczy niż się wydaje. Pewne rzeczy możesz dokupić już po narodzinach dziecka, kiedy będziesz wiedzieć na pewno, co jest konieczne.

11/12
11/12

11. Powiedz wprost rodzinie i przyjaciołom, czego potrzebujesz

 

Na pewno każdy odwiedzający Cię członek rodziny, przyjaciel, znajomy, będzie chciał przynieść mały upominek bobasowi czy Tobie. Nie bój się powiedzieć wprost cioci czy przyjaciółce, czego jeszcze potrzebujesz, a czego masz już nadto. Czasami najlepszym upominkiem są po prostu pampersy, a nie każdy odwiedzający Cię o tym pomyśli.

12/12
12/12

12. Używaj ponownie niektórych rzeczy

 

Jeśli masz dość ciągłego używania swojej karty płatniczej, ponieważ nadszedł czas, by kupić (tu wstaw różne artykuły dziecięce), istnieje wiele artykułów, przy których możesz wybrać opcję wielokrotnego użytku (np. wkładki laktacyjne). Brak konieczności ciągłego zakupu wersji jednorazowej może w dłuższej perspektywie zdecydowanie pomóc w obniżeniu kosztów związanych z utrzymaniem dzieci.

 

Inspiracja 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć