Warszawa

Zanim przyjmiesz nianię

Zanim przyjmiesz nianię

Praca bardzo często ogranicza czas spędzany wspólnie z dziećmi. Nie możemy się im poświęcić, bo gonią nas terminy oddania projektów, musimy być obecne na zebraniach lub po prostu w pracy sobie bez nas nie radzą.

 

Bez względu na to, jak bardzo chcemy spędzić czas z naszymi dziećmi, musimy się skupić na tym, aby zapewnić im wszystko to czego potrzebują, a na to trzeba zapracować. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na rezygnację z pracy, musimy szukać innego rozwiązania. W szkołach działają świetlice, a w przedszkolach często można opłacić dłuższy pobyt dziecka w placówce. Niestety, w czasie wakacji nie zawsze można liczyć na codzienną opiekę instytucji państwowych. Wtedy pozostaje nam poszukać kogoś, kto będzie mógł przyjść do domu i zaopiekować się dzieckiem na miejscu. Jak wybrać tę odpowiednią osobę?

 

1/5
1/5

1. Może ktoś z rodziny?

 

W pierwszej kolejności najrozsądniej jest porozmawiać z członkami rodziny. Może babcia Ela ma ochotę spędzić więcej czasu ze swoim ukochanym wnuczkiem. Może ciocia Zosia będzie chciała ją zastąpić przez kilka dni w tygodniu? Opcja 'rodzina' jest najbezpieczniejsza i zdecydowanie mniej kłopotliwa. Dziecko zna swoich dziadków i nie będzie potrzebowało aż tyle czasu na przyzwyczajenie się do ich obecności. Co więcej, prawdopodobnie nikogo obcego nie obdarzymy większym zaufaniem niż członków rodziny. Zwłaszcza będąc świadomymi, że zarówno mama jak i siostra wychowały już swoje dzieci i mają ogromne doświadczenie. Niestety, nie zawsze mamy możliwość poproszenia swoich rodziców o pomoc. Dziadkowie mogą być starsi i nie mieć na tyle wigoru, aby móc spędzać 6 godzin dziennie z pełnym energii dzieckiem.

2/5
2/5

Wtedy warto się zastanowić nad tym, czy w rodzinie nie ma nastolatki, która miałaby ochotę trochę zarobić. Często kilkunastoletnie dziewczyny są wystarczająco odpowiedzialne, aby móc się zająć sześciolatkiem. Wcześniej porozmawiaj jednak z bliskimi i dopytaj o to, czy dziewczyna lubi dzieci i umie z nimi nawiązać kontakt. Może już wcześniej zajmowała się opieką nad rodzeństwem lub kuzynostwem? Weź też pod uwagę chłopców, mogą mieć równie dobry kontakt z dzieckiem, a czasem nawet lepszy.

3/5
3/5

2.   Postaw na doświadczenie

 

Jeśli opcja 'rodzina' nie wchodzi w grę, czas poszukać kogoś spoza rodzinnego kręgu. Podczas poszukiwań zwróć uwagę na kompetencje zgłaszających się niań. Nie chodzi o dokumenty potwierdzające doskonałe kwalifikacje. O umiejętności i doświadczenie jesteśmy w stanie wypytać. Może niania jest studentką i kształci się w kierunku pracy z dziećmi? Może ma doświadczenie w pracy z dziećmi zdobyte na wyjazdach, podczas których opiekowała się grupą? A może zwyczajnie miała już okazję pracować jako opiekunka i jest w stanie opowiedzieć o tym jak pracowała do tej pory.

4/5
4/5

Zależy nam na tym, aby niania faktycznie zajmowała się dzieckiem, a nie oglądaniem telewizji. Dlatego przeprowadzając rozmowę z kandydatką dowiedz się tego, jakie posiada pomysły na spędzanie czasu z dzieckiem. Czy jest w stanie je czegoś nauczyć? Może interesuje się gotowaniem i będzie mogła zainteresować dziecko wspólnym pieczeniem ciasteczek? Jeśli zdecydujesz się dać niani szansę, zawsze dowiedz się od dziecka, jakie są jego pierwsze wrażenia. Wypytaj o to, co robiło podczas twojej nieobecności i czy mu się to podobało? Jeśli nie będzie zadowolone to znak, że być może powininnaś poszukać kogoś innego.

5/5
5/5

3. Szukaj wśród osób, które zajmują się opieką nad drugim człowiekiem na co dzień.

 

Czasem lepiej jest jednak zaufać komuś starszemu. Osoby, które się uczą mogą być nie w pełni dyspozycyjne ze względu na obowiązek szkolny. Dlatego warto poszukać opiekunki w miejscach, gdzie ludzie z powołania opiekują się innymi ludźmi i pracują z nimi na co dzień. Opiekunowie medyczni pracujący w szpitalach lub domach opieki bywają zatrudnieni na pół etatu, a przez to mają wystarczająco dużo czasu, aby wziąć na siebie drugą pracę. Może w jednej z takich placówek znajdziesz tablice ogłoszeń? Przejrzyj to, co się tam znajduje i zostaw swoje ogłoszenie. Istnieje duża szansa, że odezwie się ktoś doświadczony.

 

Niemniej jednak pamiętaj o tym, aby porozmawiać z każdym zgłaszającym się i zapytać o to, czy jest pewien tego, że sobie poradzi. Praca z dziećmi różni się od pracy z osobami dorosłymi lub w podeszłym wieku i trzeba mieć to na uwadze.


Inspiracja

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć