Warszawa

Daj się porwać przygodzie - "Wskazówki" Bartosza Szczygielskiego

Recenzja książki:

Wskazówki

Wskazówki

Bartosz Szczygielski
od 9 do 12 lat
PATRONAT
NOWOŚĆ

Daj się porwać przygodzie - "Wskazówki" Bartosza Szczygielskiego

W Dzień Wagarowicza każdy uczeń ma obowiązek wagarować. Tak przynajmniej sądzi Maks, który po raz pierwszy postanawia złamać zasady i opuścić szkolne zajęcia. Przestraszony i podekscytowany, nie przypuszcza nawet, że 21 marca okaże się dla niego najbardziej zwariowanym, najniebezpieczniejszym i … najdłuższym dniem w życiu!


Maks niespecjalnie lubi chodzić do szkoły. Nie lubi smaku kanapek, które każdego dnia przygotowuje dla niego tata. Nie lubi starego wojskowego plecaka, który jego ojciec przywiózł kiedyś ze Stanów. Nie znosi wręcz dyrektora Wojcieszczyka, który zawsze pachnie zapałkami i przemawia do uczniów tonem generała wydającego rozkazy na wojnie. Dlatego kiedy nadchodzi dzień 21 marca, przygotowuje prowiant na drogę i opracowuje plan, jak spędzić nadchodzące godziny w sposób godny prawdziwego wagarowicza.


Nie wszystko jednak idzie po jego myśli. Najpierw Maks spotyka w centrum handlowym znienawidzonego dyrektora szkoły, następnie zostaje zaczepiony w parku przez przypominającą czarownicę staruszkę, a potem gubi plecak, w którym znajduje się cały jego dobytek!


Kiedy Maks dochodzi już do wniosku, że wagary nie były chyba najlepszym pomysłem, niespodziewanie spotyka swoją koleżankę Martę, która prowadzi go do tajemniczego Antykwariatu pod Zegarem. Tam natomiast chłopiec odnajduje fotografię poznanej w parku kobiety i… jego pradziadka Zygmunta!


Maks nie wie już co o tym myśleć. Zaczyna się zastanawiać, czy nie znalazł się przypadkiem na planie przygodowego filmu albo czy to wszystko nie dzieje się może tylko i wyłącznie w jego snach. Dziwne wrażenie chłopca potęguje jeszcze wizyta w domu pradziadka, który wręcza wnukowi magiczny zegarek, stanowiący klucz do rozwiązania całej tej zagmatwanej zagadki.

 


„Wskazówki” Bartosza Szczygielskiego to zwariowana opowieść o rodzinie, historii, tajemnicy i miłości, w której przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Razem z trzynastoletnim Maksem zanurzamy się dzięki niej w zawiłym świecie rodzinnych sekretów, za pośrednictwem których odkrywamy, że otaczający nas ludzie często wcale nie są takimi, jakimi się wydają.


Historia nastoletniego ucznia łączy w sobie elementy przygody, niebezpieczeństwa i fantazji, nie zapominając jednak przy tym o realiach codziennego życia dorosłych i dzieci. Z jednej bowiem strony Maks to chłopiec taki jak każdy inny – narzekający na szkołę, średnio dogadując się z tatą, podkochujący się w koleżance Marcie – w którym każdy czytelnik może odnaleźć samego siebie. Z drugiej strony jednak, jego perypetie przenoszą nas do innego, magicznego wymiaru rzeczywistości, gdzie wydarzyć może się naprawdę wszystko. Za zasłoną pasjonującej opowieści o tajemniczych wędrówkach w czasie kryje się ponadto lekcja o odpowiedzialności, szacunku dla tego, czego nie rozumiemy oraz docenianiu ludzi, których wokół siebie mamy.


„Wskazówki” to wciągająca lektura, której wartka akcja, skomplikowana zagadka i nietuzinkowi bohaterowie przykują uwagę wszystkich czytelników, bez względu na wiek. Jest to bowiem powieść odznaczająca się nie tylko ciekawą fabułą, ale również humorem, inteligentnymi dialogami i dużą dozą dojrzałości, dzięki którym przemawia zarówno do młodszych, jak i do starszych. Chcecie wiedzieć, jak zakończyła się pełna tajemnic historia Maksa? Sięgnijcie po nowe „Wskazówki” Bartosza Szczygielskiego i razem z bohaterami spróbujcie rozwikłać niezbadany sekret sprzed lat!

Polecamy

Inne recenzje

Jak wyjaśnić dzieciom, jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi?

Jestem przy tobie

Recenzje CzasDzieci.pl
Jak wyjaśnić dzieciom, jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi?
Przyszło nam żyć w tak skomplikowanych czasach, że trudno wyjaśnić dzieciom jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi. Wydaje się, że jeden przepis nie istnieje.   Wiele... czytaj więcej »
Nie taka Baba Jaga straszna jak ją malują!

Dom na kurzych łapach

Recenzje CzasDzieci.pl
Nie taka Baba Jaga straszna jak ją malują!
  Do sięgnięcia po tę powieść nie potrzebowałam wiele – tak naprawdę wystarczyło, że zobaczyłam tytuł i okładkę, a potem… było tylko lepiej! Jaką książką... czytaj więcej »
Świat nastolatek jak na dłoni - "Pewna siebie dziewczyna"

Pewna siebie dziewczyna. Jak mądrze ryzykować, akceptować porażki i być szczęśliwie niedoskonałą

Recenzje CzasDzieci.pl
Świat nastolatek jak na dłoni - "Pewna siebie dziewczyna"
Dla nas - dorosłych - powstaje mnóstwo poradników. Pomagają uporządkować myśli i priorytety, podpowiadają rozwiązania, dodają siły. A co z młodszymi? Otóż, nareszcie jest poradnik, który powinien trafić właściwie do rąk każdej dziewczynki!... czytaj więcej »

Warto zobaczyć