Książki dla dzieci » To się nie mieści w głowie

To się nie mieści w głowie
PATRONAT CzasDzieci.pl

To się nie mieści w głowie

Wiek dziecka: od 3 lat
Ocena: 5.0/5 od 3 os.
ISBN: 978-83-7672-141-5

Czy można zaprzyjaźnić się z kozą albo zabrać rybę na spacer? Oczywiście, że można. Można też zjadać pełne miski dziwnych fioletek i bez strachu wsadzać palce wprost do lwich paszcz. Takie (i o wiele gorsze) pomysły rodzą się każdego dnia w dziecięcych głowach. Nie wierzycie? No to przeczytajcie.

 

Oprawa: Oprawa twarda
Ilość stron: 56

KUP TERAZ

Recenzje książki (To się nie mieści w głowie)

Recenzja rodzica
Świat widziany wzrokiem dziecka

Znacie Kacpra – tego ze słynnej „Kacperiady”, Grzegorza Kasdepke? A może Tomka z „Opowiadań z piaskownicy” Renaty Piątkowskiej? To słynne przedszkolaki, dzięki którym poznajemy świat widziany okiem dziecka. Tyle tylko, że obaj bohaterowie są chłopcami. Cóż więc pozostaje dla dziewcząt? Może Tosia, której ciężkie życiowe przeprawy prześledzić możemy w innej książce Renaty Piątkowskiej, zatytułowanej „To się nie mieści w głowie”.

Dziś mogę się przyznać, że trochę się bałam chwytając zbiorek w dłoń. Opowiadania z życia dziewczynki – czy to się może u nas przyjąć? Co prawda staramy się wychowywać nasze dzieci tak, by nie narzucać im jakichś stereotypów, że jak lalka to niemęska, że jak niebieski to dla chłopców, itp. No, ale nie żyjemy w hermetycznym świecie. Starszy wrócił niedawno z przedszkola i wielce oburzony poinformował mnie, że Pani mu ciągle wiesza różowy ręcznik, a przecież różowy jest dla dziewczyn! Skoro tak, to książka o dziewczynkach, domkach dla lalek, strojeniu się i obrzydzeniu do ślimaków, mogła nie zostać dobrze przyjęta. Na szczęście tak się nie stało. Może dlatego, że przygody Tosi mogłyby się przydarzyć dzieciom obydwojga płci, a damskie gadżety w tle wcale nie zmieniają ogólnego obrazu książkowego świata, w którym panuje raczej podział na dziecięcy-dorosły, niż damsko-męski (choć taki też się pojawia). Dziecięcy, czyli pełen różnorodnych pomysłów. Świat, w którym można zabrać ze sobą rybkę na spacer, a z poszukiwanego przez całą rodzinę klucza do skrzynki wykonać obrazek. Taki, w którym dziecięcy pokój zamieszkują potwory, a misie z wystawy mrugają okiem. Dziecięcy, czyli ogromnie niecierpliwy. W nim każda dłuższa podróż ciągnie się w nieskończoność, a posadzenie pestek śliwki nieuwieńczone do wieczora owocowym drzewem jest wielkim niepowodzeniem ogrodniczym.

Świat dorosłych z kolei, to świat pełen niezrozumienia dla dziecięcych fantazji i poczynań. Jego przedstawicielom lepiej nic nie mówić, bo większości spraw i tak nie da im się wytłumaczyć. Ech, dziś trudno mi uwierzyć, że mogę być postrzegana w ten sposób przez własnego syna, choć jak sięgnę pamięcią do czasów swej młodości... cóż, rodzice w mej głowie chyba tacy właśnie byli. Na szczęście nawet w naszym świecie zdarzają się wyjątki, takie jak dziadek Tosi, któremu z pestek winogron wyrastają niemal natychmiast rodzynki w czekoladzie!

„To się nie mieści w głowie” to lektura, w której przedszkolaki odnajdą się znakomicie. Śledząc perypetie rówieśniczki, mogą się z nią utożsamiać. Wszystko jest im tu bliskie. Dorośli zaś po jej przeczytaniu mogą sobie wziąć do serca ciągłe utyskiwania dzieci na brak zrozumienia i zacząć się bardziej starać (każdy z nas może zostać przecież odpowiednikiem książkowego dziadka). Na mnie w każdym razie lektura zadziałała mobilizująco!:)

Recenzja rodzica
Z polotem, humorem, wdziękiem

Z wielką przyjemnością piszę recenzję, bo po prostu mi "to się nie mieści w głowie"! Poznałam Tosię i dziwię jej się, że każdą opowieść zaczyna od słów: "jak już będę duża". Ale póki co, na szczęście nie jest dorosłą Antoniną - a jest to jej marzeniem, bowiem wydaje jej się, że wtedy nie będzie robić wszystkiego tego, co teraz musi. Za to jest małą, pełną humoru i niesamowitych pomysłów dziewczynką. Dziewczynką, która wyprowadza rybki na spacer, dziewczynką, która robi widoczki w ogrodzie i godzinami oglądałaby wystawy sklepowe, bo z nich machają do niej misie. Tosia chce też przyjaźnić się z kozą, bo koza nie przerywa, gdy się do niej mówi. Dzięki Tosi wiem, dlaczego odkurzacz jest lepszy od hulajnogi i zastanawiam się, jak wygląda ta ciarka, która chodzi po plecach. Wyobrażam ją sobie w warkoczach z krawatów taty i jej kolegę Filipa, który nie chciał się z nią ożenić, bo bał się spóźnić na dobranockę. Ale tego wszystkiego nie da się wytłumaczyć dorosłym:)
Cudowna książka - z polotem, humorem, wdziękiem. Dzieci zaśmiewały się przy jej czytaniu, ale również analizowały:) Z niecierpliwością oczekujemy następnej książki autorstwa Renaty Piątkowskiej!


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Opowiadania Renaty Piątkowskiej zawsze bardzo mi się podobały. Książka "To się nie mieści w głowie" jest zatem kolejną lekturą, która gości na półce mojego dziecka, i której nie dajmy zbyt często leniuchować. Alicja lubi słuchać tych opowiadań, nawet wtedy, gdy już doskonale wie, co wydarzy się dalej. Przy tej książce możemy odpocząć, zrelaksować się. Te opowiadania sprawiają, ze nawet długi i ciężki dzień szybko znika z naszej pamięci. Te historie poprawiają nam humor i powodują, że dobre samopoczucie ogarnia nas niemal natychmiast i pozostaje z nami na długi czas. Jeśli zatem macie ochotę na ciekawe, spokojne i zabawne opowiadania - to z całą pewnością dobrze trafiliście. Polecam!

dodany: 2014-09-24 10:11:43, przez: Ania mama Alicji


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Dobra do wspólnego czytania
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz Kuklewicz )

Dobra do wspólnego czytania

Książka: Misia i jej mali pacjenci. Urodzinowa niespodzianka
REWELACYJNY i PRZEZABAWNY komiks znakomitego
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

REWELACYJNY i PRZEZABAWNY komiks znakomitego

Książka: Strzeżcie się, smoki!
Muzyczny zawrót głowy
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Muzyczny zawrót głowy

Książka: No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk
Książka wciąga od pierwszych stron i nie sposób się od niej oderwać
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Książka wciąga od pierwszych stron i nie sposób się od niej oderwać

Książka: Strzał zielonego pioruna
Nie taka łatwa sprawa to zasypianie
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Nie taka łatwa sprawa to zasypianie

Książka: Owco, śpij!
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Nikt nas nie upomni

Nikt nas nie upomni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Tytuł ?Książka Roku 2018? w kategorii literackiej za książkę dla dzieci
Rok przyznania: 2018
A niech to Gęś kopnie

A niech to Gęś kopnie

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Serce Neftydy

Serce Neftydy

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla młodzieży
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019