Warszawa

Mateuszek

Mateuszek

od 6 do 10 lat
Ocena: 4.5/5 od 11 os.
ISBN: 978-83-10-12471-5
tagi: przygoda  łobuz 

Nazywam się Mateuszek García Moreno, ale z imienia i nazwiska nie zna mnie nawet najlepszy przyjaciel, Uszatek Lopez, który jest zdradziecką świnią. Wszyscy mówią na mnie Mateuszek Okularnik, co nie jest specjalnie oryginalne, zważywszy, że od piątego roku życia noszę okulary. Mieszkam z rodzicami (choć taty ciągle nie ma w domu), dziadkiem, który jest niesamowicie fajny, i z Głupkiem. To mój młodszy brat (tak naprawdę ma inne imię, ale nikt nie pamięta jakie). Uwielbiam się bawić z kolegami w parku Wisielca, chociaż czasem dostaję za to po głowie. Jeśli przeczytacie o moich przygodach, nie pożałujecie!


Elvira Lindo (ur. w 1962 r.) studiowała dziennikarstwo. Na początku kariery pisała scenariusze radiowe i telewizyjne. W jednym z nich pojawił się Mateuszek, który później stał się bohaterem cyklu książek, znanych nie tylko w Hiszpanii (zostały wydane także w 20 innych krajach, w tym w Polsce). Autorka była za nie wielokrotnie nagradzana. Napisała również kilka książek i sztuk dla dorosłych oraz scenariuszy filmowych. Stale współpracuje z najważniejszym hiszpańskim dziennikiem "El País". Jej mężem jest pisarz Antonio Muñoz Molina.

 


Format: 140 x 202 mm
Ilość stron: 160
Oprawa: broszurowa

Kup teraz

Recenzje książki (Mateuszek)

Recenzja nauczyciela
Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi

Książka Elviry Lindo Mateuszek to książka przeznaczona dla dzieci w młodszym wieku szkolnym. I tu od razu nasuwa mi się pytanie - Jednak czy tylko dla dzieci? Już na pierwszej stronie pojawia się informacja od autorki: „Mateuszek Okularnik – chłopiec z madryckiej dzielnicy Carabanchel (Górny), gaduła niezrozumiany przez otoczenie. Koledzy ze szkoły oraz jego niesłychana naiwność pakują go ciągle w jakieś tarapaty”. Ten opis głównego bohatera daje nam wskazówki, jak czytać tę książkę. Czy zatem główny bohater będzie miał nadprzyrodzone moce, którymi się posłuży, aby wybawić świat od zła? Czy może jest tak kochany i szanowany, że wszystko co powie jest odbierane przez otoczenie jako największa mądrość tego świata? Odpowiedź na oba pytania brzmi: nie!


Mateuszek to zwyczajny chłopiec, a może jednak  nadzwyczajny, poprzez problemy, jakie go otaczają i z jakimi przychodzi mu się zmierzyć. Jest młodym człowiekiem, który próbuje poradzić sobie w machinie zwanej społeczeństwem. Jego najbliższe otoczenie to: mama, młodszy brat Głupek, Dziadek, rodzice chrzestni oraz koledzy: Uszatek, o którym Mateuszek mówi, że jest zdrajcą, ale zarazem najlepszym przyjacielem, Kamil prześladowca Mateuszka, oraz koleżanka Zuzia – w – Brudnych – Majtkach. Już sam opis postaci i ich przezwiska wydały mi się kontrowersyjne. Nie byłam pewna, czy można czytać dzieciom takie przezwiska, bo czytając dajemy na ich używanie przyzwolenie. Szybko jednak dotarło do mnie, że dzieci to trochę inaczej odbierają niż ja. Zrozumiałam także, że po każdym rozdziale należy porozmawiać z dziećmi na temat tego, co usłyszały.

 

W książce rozróżnić można dwa światy: świat dorosłych – gdzie dorośli mają problem ze zrozumieniem postępowania dzieci, ale i dzieci nie rozumieją postępowania dorosłych, oraz świat dzieci w którym wiecznie pojawiają się różnego rodzaju problemy i nikt nie pokazuje, jak sobie z nimi poradzić. W świecie dorosłych chłopiec może liczyć przede wszystkim na Dziadka, który jest dla niego wzorem i największym sojusznikiem, poza nim nie ma nikogo, kto chciałby zrozumieć problemy dzieci. W książce każdy dorosły, prócz wspomnianego Dziadka, tylko ocenia postępowanie małych bohaterów i efekt ich postępowania, który zazwyczaj w oczach dorosłych jest mizerny. Dzieciaki więc radzą sobie jak mogą opierając się na informacjach, które kiedyś zasłyszały od dorosłych, lub na tym co powiedzą im koledzy i koleżanki. Niestety opinie i wskazówki dorosłych są przekazywane dzieciom w taki sposób, że te niewiele z nich rozumieją i często popadają w kłopoty.


Nie można jednak powiedzieć, że książka pokazuje w tak jednoznaczny sposób problemy dzieci. Autorka sprytnie zakamuflowała to wszystko, o czym napisałam wyżej. Przygody, które przezywa Mateuszek są dla nas zabawne, często komiczne, a nawet wręcz nieprawdopodobne. Często można uśmiać się do łez, jednak dla mnie najważniejsze było to, że dzieci naprawdę inaczej postrzegają świat niż nam to się wydaje.


Czy jest to zatem książka tylko dla dzieci? Moim zdaniem nie. Proponuję, aby każdy rodzic przeczytał ją zanim da swojemu dziecku. Może dzięki niej spojrzy inaczej na problemy swojej pociechy? Moim zdaniem książka ta woła: Rodzice, rozmawiajcie ze swoimi dziećmi o ich problemach! Nie ignorujcie ich!

Recenzja rodzica
Męski punkt widzenia

Są książki do czytania dla dzieci i takie, które powinna czytać mama. Mateuszek to książka do czytania przeznaczona dla taty lub dziadka. Prezentowany w niej męski punkt widzenia, będzie bliski panom, którzy wraz z synami czy wnukami będą się świetnie bawić podczas lektury. Być może nawet uda się im zidentyfikować z  bohaterami.

Recenzja młodego czytelnika
Ciekawe i śmieszne przygody

Ta książka opowiada o Mateuszku Garcia Moreno, chłopcu, który miał przezwisko okularnik i nawet lubił swoje przezwisko. Ma on dziadka, który zawsze, to znaczy prawie zawsze stoi po jego stronie. Chociaż nie zawsze zastanawia się, co z tego wyniknie. Mógłby być superbohaterem, a Mateuszek nazywa go superprostata, bo ciągle musi pędzić do toalety. Mama Mateusza, gdy jest niegrzeczny daje mu kuksa – takiego, że długo się go odczuwa. Na szczęście, że u mnie nikt nie daje kuksów, bo one nie są fajne. Mama Mateuszka mogłaby być wywiadowcą albo szpiegiem, bo wszystkiego umie się domyślić z nic nieznaczących szczegółów. Tata Matiego jest kierowcą ciężarówki, wraca do domu późno i zawsze jest zmęczony, no i w związku tym nigdy nie ma siły krzyczeć na syna przynoszącego ze szkoły uwagi. W rodzinie bohatera jest jeszcze młodszy brat, ale nie wiadomo jak ma na imię, bo Mateuszek zawsze mówi do niego: Głupku. Mateuszek ma też kolegów: Uszatka, Kamila i Marsjanina. Ma też koleżankę, z którą nie chce już być parą. Mateuszek jest fajny, ma ciekawe i śmieszne przygody i fajnie się o nim czyta.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć