Warszawa

Niedoparki

Niedoparki

Wydawnictwo: Afera
od 6 lat
PATRONAT
ISBN: 978-83-932120-3-3
Tematyka: humor, przyjaźń

Opis książki

Czy Tobie również giną skarpetki?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego skarpetki giną bezpowrotnie i nigdy nie udaje się znaleźć drugiej sztuki do pary?


Niedoparki to domowe stworki żywiące się Twoimi skarpetkami.
Zawsze biorą tylko po jednej sztuce, zostawiając Ci drugą, nie do pary – stąd ich nazwa. Na świecie jest ich mniej więcej tyle samo co ludzi. Mieszkają w każdym domu. Twoim także. Bo chyba nie chcesz powiedzieć, że nigdy w życiu nie zginęła Ci skarpetka?
Autor, Pavel Šrut, oraz ilustratorka, Galina Miklínová w książce Niedoparki nie tylko odkrywają odwieczną tajemnicę zaginionych skarpetek. Opowiadają również emocjonującą, zabawną i zarazem piękną historię o przyjaźni, lojalności, odwadze i o tym, że każdy z nas chciałby mieć kogoś „do pary”.
    
Pełne humoru i świetnie zilustrowane przygody niedoparków szturmem zdobyły serca czeskich dzieci, dorosłych i krytyki, która przyznała im m. in. tytuł Książki Dziesięciolecia dla Dzieci i Młodzieży.
W Czechach książka doczekała się już drugiej części, w roku 2013 pojawi się trzecia. Na podstawie książki Niedoparki powstaje animowany film 3D, którego producentem jest Ondřej Trojan, reżyser m. in. nominowanego do Oscara filmu Żelary.
Wraz z książką do Polski trafia pluszowa maskotka – podobizna głównego bohatera – niedoparka Hihlika.
Niedoparki to pierwsza książka z serii wydawniczej Czeska Bajka, w której będą wychodzić najciekawsze czeskie pozycje dla dzieci i młodzieży ostatnich lat.

 

Więcej na: www.niedoparki.pl


O autorze
Pavel Šrut (ur. 1940); czeski poeta, tłumacz, autor tekstów piosenek, felietonów oraz książek dla dzieci i młodzieży (m.in. kontynuacji popularnych także w Polsce przygód Boba i Bobka – dwóch królików z kapelusza). Laureat m.in. nagrody Jaroslava Seiferta (nagroda przyznawana wybitnej beletrystyce) oraz nagrody Karela Čapka przyznawanej przez czeski PEN Club.

 

O ilustratorce
Galina Miklínová (ur. 1970); reżyserka, twórczyni filmów animowanych, jedna z czołowych czeskich ilustratorek. Ilustratorka m.in. czeskiego przekładu cyklu Harry Potter, twórczyni logotypu największej czeskiej akcji promującej czytelnictwo wśród dzieci Rosteme s knihou(odpowiednik Cała Polska czyta dzieciom). Jej filmy animowane pokazywano na festiwalach w Stuttgarcie, Annecy, Rio de Janeiro, Tampere, São Paulo.


Książka Niedoparki otrzymała w Czechach następujące wyróżnienia:

  • Cena Magnesia Litera 2008 – Nagroda Magnesia Litera – czeski odpowiednik NIKE;
  • Nejkrásnější česká kniha roku 2008 – 3. místo – Najpiękniejsza Czeska Książka Roku 2008, miejsce 3.;
  • Cena noci s Andersenem 2008 – Nagroda Nocy z Hansem Christianem Andersenem;
  • Cena Magnesia Litera Kniha desetiletí 2011 – Książka Dziesięciolecia – nagroda przyznawana co 10 lat przez jury Magnesia Litera dla najlepszej książki ostatniej dekady.Tytuł oryginału: Lichožrouti
Przekład: Julia Różewicz
Liczba stron: 232
Format: 165 x 235
Oprawa: twarda, szyta, oklejana

Kup teraz

Szukamy najtańszych księgarni internetowych...

Recenzje książki Niedoparki

Recenzje rodziców:

Doskonała powieść sensacyjna - dla dzieci!

Jak często zdarza Wam się poszukiwać zagubione skarpetki? U nas w domu znajduje się specjalne pudełko, do którego wrzucamy takie nie-do-pary. Czasem po kolejnym praniu udaje nam się je skompletować,... czytaj więcej »

Dla czytelników w każdym wieku ze szczególnym uwzględnieniem kobiet robiących pranie

Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o książce Niedoparki, pomyślałam, że muszę ją przeczytać i w końcu dowiedzieć się, gdzie przepadają znikające skarpetki. Po przeczytaniu kilku rozdziałów... czytaj więcej »
Recenzje dzieci:

Chciałbym poznać niedoparka...

W książce dzieje się tak dużo, że czasem trudno nadążyć. Bardzo podobają mi się Wasyl (z charakteru) i Józek Wytrych. Jak to zabawnie wygląda, gdy "na pryczy walają się niedoparki"... czytaj więcej »

Komentarze

Zgadzam się z mamą MałGochą, Niedoparki to najlepsza zagraniczna książka dla dzieci 2012.

dodany: 2013-02-20 15:40:23, przez: Finka

Czeskie postaci z bajek rządzą.

dodany: 2012-10-19 23:27:12, przez: Fan

To, co najlepsze z Czech:)

dodany: 2012-10-19 23:25:05, przez: Vera

Warto zobaczyć