Ścieżka została urządzona w ogrodzie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej. Ma 34 m długości i 1,4 m szerokości. Pomiędzy krawędziami wytyczonymi z granitu ułożono rozmaite podłoża: mech, piasek, żwir, korę, kamienie, kostkę brukową.
"Zdrowe dzieci nie zwracają uwagi na to, po czym chodzą. My, schodząc z chodnika na piasek czy trawę najpierw to widzimy i wiemy, czego się spodziewać. Dzieci z dysfunkcjami wzroku muszą tego doświadczyć. Dotyk jest ich spojrzeniem. Ta ścieżka pomoże im ograniczyć lęk. Nauczą się pokonywania barier, koordynacji ruchowej i tego, jak znaleźć odpowiedni punkt podparcia, by utrzymać równowagę" - mówiła PAP Agnieszka Rzehak z Fundacji Edukacyjnej "Dialog", pomysłodawczyni akcji budowy ścieżki i mama jednej z uczennic.
"To wspaniała pomoc dydaktyczna dla uczniów, ale też przykład dla rodziców, jaki mogą mieć wpływ na funkcjonowanie szkoły" – mówiła dyrektor Ośrodka przy ul. Tynieckiej Barbara Planta.
Nazwę "ścieżka dotyku" wybrano w konkursie, na który nadesłano 37 propozycji. We wtorek autorka najlepszej propozycji Olga Zaremba została uhonorowana dyplomem i jako pierwsza przeszła po ścieżce.
źródło: PAP