Kraków

MamaTon - miejsce dla mam nie tylko z Prądnika!

MamaTon - miejsce dla mam nie tylko z Prądnika!

Czym jest MamaTon? Społecznym, oddolnym klubem mam na Prądniku Białym, który powstał prawie dwa lata temu. Przyświecała nam potrzeba stworzenia miejsca, gdzie możemy się spotykać i robić razem coś, co dotyczy naszych dzieci albo nas. Większość ciekawych inicjatyw, warsztatów odbywała się wtedy po drugiej stronie miasta – nie zawsze starczało nam zapału, żeby podróżować do Nowej Huty czy Podgórza.

 

Pierwszą akcją, która zorganizowałyśmy była wymiana ciuchów dla dzieci. Od tamtego momentu wymianki na stałe zagościły w mamatonowym kalendarzu. Na początku nasze spotkania miały formułę „spotkania z gościem”, ostatnio opieramy się na zasobach własnych i coraz częściej same prowadzimy warsztaty – zwłaszcza te dla dzieci. Każda mama może współtworzyć klub - jesteśmy otwarte na wszelkie propozycje i pomysły, zachęcamy mamy do zorganizowania u nas warsztatu, związanego z tym, co je pasjonuje albo czym się na co dzień zajmują.

 

Tematyka naszych spotkań jest szeroka, jak nasze zainteresowania i potrzeby. Można powiedzieć, że klub rośnie z naszymi dziećmi. Realizujemy pomysły, które nam chodzą po głowie, ale też pytamy dziewczyny (bywalczynie Klubu), co je interesuje. Spotkania czasem są przeznaczone dla dzieci (warsztaty plastyczne), a czasem dla mam (szkolenie z pierwszej pomocy, Excela). Zazwyczaj (poza drobnymi wyjątkami) obowiązuje zasada, że można przyjść z dziećmi.

 

Spotykamy się raz z miesiącu, zazwyczaj w sobotę w punkcie Programu Aktywności Lokalnej przy ul. Siemaszki 31, gdzie znalazłyśmy swoje miejsce. Wiosnę i lato spędzimy w pobliskim przepięknym, działającym od niedawna ogrodzie osiedlowym na Siemaszkach. Jesienią współorganizowałyśmy naszą pierwszą akcję społeczną - I Wózkową Masą Krytyczną (PRZECZYTAJ NASZĄ RELACJĘ!). Miała ona zwrócić uwagę na trudności z mobilnością osób poruszających się po Krakowie z wózkami i na wózkach.

 

MamaTon od początku tworzą cztery dziewczyny. Każda z nas angażuje się w działania klubu z różną intensywnością, na miarę chęci i możliwości czasowych. Aga i Ola odpowiadają za organizację i promocję. Kasia zajmuję się fotografią, więc odpowiada za relacje fotograficzne ze spotkań, czasem prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci. Z kolei Agnieszka stoi za „Niedzielnymi porankami biegowymi”, a ostatnio pierwszy raz poprowadziła też warsztaty książkowe dla dzieci.

 

Zapraszamy wszystkie mamy, które chcą do nas wpaść – pogadać, pobiegać, a może i coś zrobić dla innych mam.

 

Wszystkie informacje znajdziecie na fanpejdżu FB lub pisząc na adres: klub.mamaton@gmail.com

 

zdjęcia: Katarzyna Cypryś-Ławniczak, Olga Płuciennik oraz Agnieszka Rejman

 

1/8
1/8
2/8
2/8
3/8
3/8
4/8
4/8
5/8
5/8
6/8
6/8
7/8
7/8
8/8
8/8

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć