Narciarze podczas wydarzenia uczestniczyli w edukacyjnym slalomie klimatycznym na stoku, quizach ekologicznych z nagrodami, konkursie skierowanym do najmłodszych uczestników, czy też pokazach najlepszych filmów o zmianach klimatu – opowiada Aneta Duch, koordynatorka eventu z Fundacji Aeris Futuro. Wydarzenie miało przekonać narciarzy, że walka z globalnym ociepleniem jest jednym z najistotniejszych wyzwań tego wieku, a skutki zmian klimatu dotykają każdego z nas bezpośrednio, narciarzy również ponieważ nawet najlepsze armatki nie naśnieżą stoków przy dodatnich temperaturach – tłumaczy Magdalena Waś ze stoku narciarskiego Szklana Góra, na którym odbył się happening.
Włącz się w działanie na rzecz ochrony klimatu, bo każdy płaci cenę braku naturalnego śniegu
Rozwijanie takiej pasji jak narciarstwo staje się coraz trudniejsze i bardziej kosztowne:
- zmniejsza się liczba dni z naturalną pokrywą śnieżną – postępuje globalne ocieplenie, które prowadzi do anomalii pogodowych
- sztuczne naśnieżanie też nie zawsze jest możliwe - aby wyprodukować i utrzymać sztuczny śnieg wymagana maksymalna temperatura otoczenia -1°C, a występowania takich dni bywa bardzo zmienne, co znacząco ogranicza zastosowanie tej metody.
- wysoka cena śniegu - w sumie koszt metra sześciennego śnieżnego puchu to 3-5 euro. Wyprodukowanie warstwy o grubości pół metra na kilometrowej trasy o szerokości 60 metrów kosztuje więc jednorazowo co najmniej ok. 20-30 tysięcy złotych. Ośrodki narciarskie w Tyrolu w ciągu jednego sezonu na same media wydają nawet 160 mln euro. Na cenę skipassu w 50 proc. składa się przygotowanie i obsługa stoków. Kolejne 25 procent to koszt działania kolejek.*
- zużywane są ogromne ilości energii - jedna godzina naśnieżania nartostrad o dł. 30 km zużywa tyle prądu, co czteroosobowa rodzina przez cały rok! A to właśnie produkcja energii jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, ponieważ prąd w większości krajów wytwarza się głównie z węgla.
- wykorzystywane są nadmiernie ograniczone zasoby wodne - na jeden metr sześcienny śniegu potrzeba aż ok. 400-500 litrów wody. Do wyprodukowania sztucznego śniegu, na potrzeby tylko jednego sezonu narciarskiego w krajach alpejskich potrzebne jest 95 milionów m3 wody. Jest to równe całkowitemu rocznemu zapotrzebowaniu na wodę miasta liczącego 1,5 mln mieszkańców.* Zmiany klimatu i nadmierna eksploatacja zasobów prowadzi do obniżania poziomu zwierciadła wód gruntowych oraz mniejszego przepływu wody w ciekach powierzchniowych.
Kochasz zimowe białe szaleństwo – działaj z nami!
Już dziś możesz podjąć działanie, które przyczyni się do realnej zmiany. I nie jesteś w tym sam - Fundacja Aeris Futuro już od ponad 10 lat sadzi lasy, parki, aleje i ogrody w różnych miejscach Polski. Tym razem posadźmy je przy stoku Szklana Góra i pozostawmy pozytywny ślad! Pomóż zatrzymać zjawisko razem z nami sadząc drzewa! Tegoroczna edycja projektu „Zadedykuj drzewko" stawia przed polskimi narciarzami wyzwanie: 100 drzewek, które zneutralizują co najmniej 200 ton CO2! Stwórzmy dobry klimat - każde ufundowane przez Ciebie drzewko przyczyni się do zahamowania postępującego globalnego ocieplenia oraz da wyraz Twojej miłości do sportów zimowych!