Kraków

Prezentowe pogotowie! 12 pomysłów na książkowe prezenty

Prezentowe pogotowie! 12 pomysłów na książkowe prezenty

Książka najlepszym prezentem, również pod choinkę! Wspólnie z krakowskimi księgarzami przygotowaliśmy dla Was dwanaście pomysłów na literackie prezenty dla dzieci w każdym wieku. 

 

Kliknij w obrazek, aby poznać szczegóły

 

Przy okazji poznajcie księgarnie, w których możecie znaleźć polecane książki, czyli... najbardziej rozczytane miejsca w Krakowie:

 

 

 

 

1/12
1/12

„Wirusy” Ewy i Natalii Karpińskiej (Przygotowalnia)

 

Książka de facto o chorobach. Bardzo efektownie wydana. Dzięki foliom można pokazać dzieciom jak wyglądają objawy, mikroby, a nawet takiego mikroba dokupić. W Książkotece aktualnie bardzo puchatą pałeczkę Shigella (odpowiadająca za czerwonkę).

 

Książkę poleca Kinga Borowiecka-Woźniakiewicz z Książkoteki

 

  • proponowany wiek 7+
2/12
2/12

„Galeria dzikich zwierząt” Dietera Brauna (Egmont)

 

Są dwie części: północ i południe. To książki albumowe, do przeglądania. Ilustrowane w bardzo specyficzny sposób. Dodatkowo z obwoluty można zrobić plakat. Piękne wydawnictwa.

 

Książkę poleca Kinga Borowiecka-Woźniakiewicz z Książkoteki

 

  • sugerowany wiek 5+
3/12
3/12

„Armstrong. Niezwykła mysia wyprawa na księżyc" Torben Kuhlmann 

 

To jedyna książka Wydawnictwa Wilga w ofercie Lokatora, ale oczywiście nie trafiła tu przypadkowa, a piękne ilustracje to nie jedyny jej atut. Opowiada o myszy, która podbiła kosmos. Przed pierwszym człowiekiem, rzecz jasna. Mały krok dla myszy, wielki dla ludzkości. Książka urzekająca.

 

Poleca PIO z księgarni LOKATOR.

 

  • sugerowany wiek 7+
4/12
4/12

„Wytwórnik filozoficzny” Ady Augustyniak (Wydawnictwo Wytwórnia)

 

to nie książka do czytania, a raczej zeszyt do tworzenia, bazgrania, filozofowania. Coś znaczenie więcej niż kolorowanki. Nie bój się łamać zasad, bo tu żadnych nie ma – zachęca Ada Augustyniak.

 

„Wytwórnik filozoficzny” to zaproszenie do międzypokoleniowego łamania zasad, bo zeszyt jest na tyle uniwersalny, że przypadnie do gustu i dzieciom i dorosłym.

 

Książkę poleca Kinga Dawidowicz z Księgarni de Revolutionibus Books and Cafe

 

5/12
5/12

„W moim sercu” Jo Witek, Christine Roussey (Mamania)

 

Książka o emocja, interesująca nie tylko ze względu na fakturę. Dziurki, otworki. Każda do czegoś służy. Rzecz godna uwagi również dlatego, że o emocjach nie ma wiele książek, a zwłaszcza dla maluchów.

 

Książkę poleca Kinga Borowiecka-Woźniakiewicz z Książkoteki

 

  • sugerowany wiek 2+
6/12
6/12

„Być jak tygrys” Przemysława Wechterowicza z ilustracjami wspomnianej już Emilii Dziubak (Ezop)

 

Książka na opak – poleca PIO z księgarni LOKATOR.

 

Tytułowy tygrys nie dość, że leniuch, to jeszcze wszystko robi inaczej. Na przykład nie zjada jajek papugom. Wysiaduje je. Nie dokucza mrówkom. Za to buduje im nowe mrowisko.

 

7/12
7/12

"Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać" Nadii Terranovej z ilustracjami Ofry Amit (Wydawnictwo Format)

 

Książka zainspirowana postacią Bruno Schulza.

 

Nikt w Galicji nigdy by nie pomyślał, że ten żydowski chłopiec – małomówny i skryty – zostanie jednym z największych pisarzy Europy. O Brunonie Schulzu, małym marzycielu z Drohobycza, autorka opowiada delikatnie i subtelnie, w oparciu o emocje i przeczucia wyrosłe wraz z wielokrotnymi lekturami dzieł pisarza. Bruno jest tu dzieckiem, które przed dramatem historii ucieka w swoje schronienie – w siłę własnej wyobraźni.

To książka, która mówi do dzieci, która nie boi się rozmawiać z dziećmi.

 

Książkę poleca Kinga Dawidowicz z Księgarni de Revolutionibus Books and Cafe

 

8/12
8/12

„Prosiaczek i pojazdy” Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej (Czerwony Konik)

 

Fabuła prosta - Prosiaczek z wujkiem Leonem odwiedza sklep zabawkowy. Ale nie historyjka jest ważna, a pojazdy i ich rozmiary. Prawdziwa defilada koparek, pociągów, aut policyjnych, spychaczy, betoniarek. Na oko trzyletni chłopiec na widok wielkiej czerwonej betoniarki prawie się popłakał z wrażenia. I mama musiała kupić – poleca PIO z Lokatora.

 

  • sugerowany wiek 1+
9/12
9/12

„Rzeka czasu” Petera Goes (Wydawnictwo Dwie Siostry)

 

to z kolei propozycja dla młodych naukowców. Jest to bowiem książka historyczna. Ale za to jaka! Od wielkiego wybuchu do dziś w obrazkach.

 

Książkę poleca Kinga Dawidowicz z Księgarni de Revolutionibus Books and Cafe

 

10/12
10/12

"Nie chcę być duży" (Wydawnictwo ADAMADA)

 

To piękna publikacja, ale i mądra lektura, która może pomóc w oswajaniu tematu dorosłości. - poleca Paulina Bandura z Księgarni pod Globusem

 

  • sugerowany wiek 3+
11/12
11/12

"Botanicum. Muzeum Roślin" (Wydawnictwo Dwie Siostry)

 

Przepiękna książka o roślinach. Kontynuacji „Animalium”. Poleca Paulina Bandura z Księarni pod Globusem

 

Rośliny są wszędzie. W najwyższych górach i najgłębszych dolinach, na biegunach i na równiku, na lądzie i w wodzie. Najmniejsze z nich są sto razy mniejsze od ziarenka soli, największe – wyższe niż 20-piętrowy budynek.
Bez nich by nas nie było. Rośliny wytwarzają tlen, którym oddychamy. Dają nam jedzenie i lekarstwa, tkaniny, z których szyjemy ubrania, i materiał do budowy domów.
Skąd się wzięły? Jak wyglądały pierwsze z nich? Kiedy urósł pierwszy las? Kiedy pojawiły się pierwsze kwiaty? Które rośliny są największe, najrzadsze, najdziwniejsze, najbrzydsze, najbardziej długowieczne? Dlaczego niektóre paskudnie śmierdzą? Wejdźcie do Botanicum, a wszystkiego się dowiecie.

 

12/12
12/12

„Niedoparki na zawsze” Pavel Šrut i Galina Miklínová (Wydawnictwo Afera)

 

Szczególnie cenię takie lektury, które choć są adresowane do dzieci, to i dorosły z przyjemnością będzie je czytać. Zresztą sama często kieruję się tym kryterium i kupuję książki z działu dziecięcego dla siebie. I właśnie takie są „Niedoparki” - mówi Paulina Bandura z Księgarni pod Globusem

 

Jest to świetnie napisana i bardzo mądra historia o tym, co dzieje się z zaginionymi pojedynczymi skarpetkami. Niedawno ukazała się trzecia część cyklu - „Niedoparki na zawsze”, jednak wskazane jest czytanie w chronologicznej kolejności.

 

  • sugerowany wiek 7+

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć