Liderem jakiego zespołu był Bogdan Łyszkiewicz? Za pieniądze ze sprzedaży którego obrazu Jan Matejko kupił dworek w Krzesławicach? Modelką malarzy jakiej epoki była Zofia Paluchowa? W którym dramacie Stanisława Wyspiańskiego został uwieczniony Franciszek Ptak? W jakim filmie Andrzej Wajda opowiedział historię Piotra Ożańskiego?
Odpowiedzi na te i inne pytania o Nową Hutę można poznać w ramach projektu historycznego Korowód Nowohucki, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”, który w 2016 r. organizacje Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie. Powstają: gra planszowa, pocztówki i animacja, w przestrzeni publicznej zawisły plakaty prezentujące Korowód i wybrane postaci, odbywają się warsztaty dla animatorów i nauczycieli, planszówkowe rozgrywki, a także oprowadzanie szlakiem postaci ukazanych w Korowodzie.
Projekt bazuje na specjalnie przygotowanej grafice komputerowej przedstawiającej w formie korowodu 20 postaci charakterystycznych dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. Reprezentują one różne okresy w historii i będąc ważne dla miejscowej społeczności, ilustrują dzieje lokalnej kultury. Poczet otwiera legendarna Wanda. Za nią kroczą m.in.: cysters i malarz Stanisław Samostrzelnik, Jan Matejko, który był właścicielem dworku w Krzesławicach, „Piękna Zośka” – młodopolska modelka zamordowana przez zazdrosnego męża, działacz ludowy Franciszek Ptak, szef zespołu projektującego Nową Hutę Tadeusz Ptaszycki, ks. Kazimierz Jancarz – kapelan nowohuckiej „Solidarności”, artysta Marian Kruczek czy Bogdan Łyszkiewicz – lider zespołu „Chłopcy z Placu Broni”. Grafika jest punktem wyjścia do stworzenia narzędzi animacyjno-edukacyjnych oraz różnorodnych działań.
Fabuła gry planszowej Korowód Nowohucki oparta jest o historie dwudziestu lokalnych bohaterów i w przystępny sposób opowiada o dziejach terenów obecnej Nowej Huty od legendarnej Wandy do Bogdana Łyszkiewicza z zespołu Chłopcy z Placu Broni. Potem gra trafi do różnych nowohuckich szkół, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i kawiarni.
Projekt zakończy się w grudniu 2016 r., choć Korowód Nowohucki będzie trwać dalej. Losy bohaterów będą m.in. tematem konkursu historycznego dla młodzieży „Od Wandy do Sendzimira”. Bieżące informacje o projekcie, animacja, ilustracje oraz biografie 20 postaci związanych z Nową Hutą dostępne są stronie www.okn.edu.pl.
Gra będzie dostępna w Ośrodku Kultury Norwida, ARTzonie OKN i Klubie Kuźnia OKN dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby zagrać.