Menuet, sarabanda i moreska. Co to? – zapytacie. Odpowiedź brzmi: Balet Dworski „Cracovia Danza”! A ten to nie tylko spektakle na czele z „Tanecznym światem Chopina", „Weselem w Ojcowie" czy nagrodzonym Słonecznikiem 2014 „Baletem o kawie". Sprawdźmy, co jeszcze ma w swoim repertuarze!
A moment po temu jest najlepszy z możliwych, bo jesień, to szkoła, a „Cracovia Danza” to również edukacja. I to taka rozumiana bardzo różnie. Na przykład lotnie. Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” do spółki z filharmonikami przemierzają Polskę wzdłuż i wszerz z cyklem koncertów edukacyjnych. To ukłon w stronę wszystkich tych, którzy na co dzień nie mają dostępu do sal koncertowych i być może jedyna okazja, aby poznać dawne tańce przy akompaniamencie wspaniałej klasycznej muzyki na żywo. Zresztą Balet Dworski „Cracovia Danza” słynie nie tylko z tańca, ale i niezwykłej staranności jaką przykłada się do oprawy wizualnej spektakli (na czele z kostiumami z pietyzmem tworzonymi na podstawie dawnych płócien i rycin).
A może chcielibyście spróbować swych sił w tańcach dawnych? Znakomicie. „Cracovia Danza” rzecz jasna i to umożliwia. W strukturach baletu działa również szkoła tańców dawnych. To prawdopodobnie jedynie takie miejsce w Polsce, w którym bez wcześniejszego przygotowania każdy może w praktyce poznać tańce dworskie. Nie tylko polskie!
Świetną okazją aby bez zobowiązań przekonać się, czy renesansowa choreografia tudzież barokowe pląsy to jest to, co chcielibyśmy zgłębiać, są otwarte warsztaty towarzyszące Festiwalowi Tańców Dworskich (tego lata odbył się po raz 17). Te warsztaty to wybrany styl lub epoka w pigułce. Mogą uczestniczyć w nich nawet kilkulatki, a dodatkową zachętą niech będzie wieńczący warsztaty wspólny pokaz tańców na festiwalowej estradzie. Oczywiście w wykonaniu uczestników.
Dzieci nieco starsze – powiedzmy od gimnazjalistów zaczynając – mogą również trenować tańce dawne w czasie regularnych lekcji w Szkole Cracovia Danza. A te ruszają już w październiku. Impresario Baletu Pani Agnieszka Malatyńska podkreśla, że grupy nie są dobierane według wieku uczestników, a ich umiejętności i stopnia zaawansowania. Każdy cykl zajęć, to przegląd epok i stylów tanecznych, ale i bezcenna lekcja prawidłowej postawy, koordynacji ruchowej czy po prostu gracji. Na to nigdy nie jest za wcześnie (ani za późno!). Zajęcia prowadzi Krzysztof Antkowiak, nie dość, że profesjonalny tancerz, to jeszcze... mim!
No dobrze, a co z spektaklami? Tej jesieni będzie się działo! W październiku rezerwujcie sobie czas na Galę Jubileuszową. Balet Dworski „Cracovia Danza” powoli kończy obchody dziesiątych urodzin, a 26 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków zostanie postawiona kropka nad i. W programie m.in. barokowy spektakl „Ballet de la music”. Wstęp na galę będzie bezpłatny. Jedyne co musicie zrobić, to upolować wejściówkę. Szczegóły już wkrótce na stronie Baletu. Ale to nadal nie koniec. W grudniu prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników klasycznych spektakli baletowych – premiera barokowej „Śpiącej królewny”!
ZJ
Zdjęcia dzięki uprzejmości Baletu Dworskiego "Cracovia Danza"