Kraków

Dobry zwyczaj nie wyrzucaj!

 

Podobno radykalna reorganizacja domu przekłada się na rewolucyjną zmianę stylu życia i perspektywy na przyszłość. Pozwala zmienić życie. Tak w każdym razie twierdzi japońska guru domowych porządków Mari Kondo w książce „Magia sprzątania”. O tym jak uporządkować pokój dziecka, szafę swoją lub potomstwa rozmawiać tu jednak nie będziemy. Wkraczamy w momencie, gdy dom został oczyszczony z wszystkiego co niepotrzebne, zbędne, za małe. Domowe szare strefy uległy likwidacji. Gratulacje. Tylko co zrobić z ich zawartością? Nie wyrzucać do kosza! Pozbądźmy się niepotrzebnych rzeczy z głową. Czyli z korzyścią dla siebie, otoczenia i środowiska. Jest kilka opcji!

 

Sprzedaj

 

Opcja dla dokładnych, cierpliwych i wytrwałych. Na końcu czeka nagroda w postaci złotówek na koncie, ale ścieżka ku niej wiodąca jest długa i żmudna. Na sprzedaż zasługuje tylko odzież i zabawki w naprawdę dobrym stanie, nowe lub niewiele używane. Nietrafione prezenty, impulsywne zakupy, czy jednokrotnie czytanie książki, do których już nie wrócimy. W innym przypadku będzie to prawdopodobnie gra nie warta świeczki (tudzież skóra wyprawki), bo zabawa w sprzedaż wymaga czasu. Wszystkie fanty wszak należy (porządnie!) sfotografować, pomierzyć i opisać, a potem jeszcze opublikować w internecie (w serwisie z aukcjami, platformie darmowych ogłoszeń czy lokalnej grupie sprzedażowej na Facebooku – w Krakowie działa kilka takich) i cierpliwie czekać na brzęk monet w portfelu.

 

 

Wymień

 

Gotówki może i nie odzyskasz, ale będziesz mieć pewność, że jeszcze ktoś ucieszy się z twoich zbędności. Ciuchami, zabawkami i innymi niepotrzebnymi drobiazgami można wymieniać się za pośrednictwem internetu lub w realu na jednym (z coraz liczniejszych) SWAPów. W Krakowie regularnie odbywa się Ciuchowisko, Wielka Wymiana Wszystkiego w Ambasadzie Krakowian, Szafing w Klubie Kuźnia w Mistrzejowicach. Książkami można wymieniać się w czasie akcji Drugie Życie Książki (odbywa się w różnych lokalizacjach mniej więcej raz w miesiącu pod egidą Krakowskiego Biura Festiwalowego).

 

Oddaj

 

To mój ulubiony punkt. Bo (primo) szara strefa zniknie w okamgnieniu i (secundo) masz pewność, że niechciane rzeczy trafią do osób, którym się na pewno przydadzą. Ubranka po twoim infancie można na przykład oddać kuzynce, sąsiadce czy koleżance, która potomka dopiero się spodziewa. A jeśli nikt w twym otoczeniu się nie spodziewa, to pomyśl o miejscach, w których odzież i drobiazgi przydają się zawsze. Podpowiemy:

 

  • Schronisko dla Bezdomnych Kobiet Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Sołtysowska 13, Kraków, tel. 12 350 63 10

  • Przytulisko św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet, ul Malborska 64B, tel. 12 655 68 20

  • Dom Matki i Dziecka im. bł. B. Jabłońskiej Caritas Archidiecezji, ul. Żywiecka 16, tel. 12 269 35 79

  • Dom Dziecka dla Dziewcząt, ul. Henryka Siemiradzkiego 31, tel. 12 633 22 24

  • Dom Dziecka nr 1, ul. Świętej Teresy 16, tel. 12 623 70 20

  • Dom Dziecka Św. Ludwiki, ul. Piekarska 4, tel. 12 430 53 64

  • Specjalistyczna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza im. Jana Brzechwy, Al. Pod Kopcem 10a, tel. 12 656 14 33

  • Caritas Archidiecezji Krakowskiej, ul. M. Ossowskiego 5, tel. 12 637 07 12, 12 638 07 08

  • Schronisko dla bezdomnych zwierząt, ul. Rybna 3, tel. 12 429 74 72 (w okresie zimowym przyjmuje kołdry, koce, stare okrycia wierzchnie – słowem wszystko czym można uszczelniać legowiska dla zwierząt)

 

UWAGA! Nim wybierzesz się, do którejś tych placówek, koniecznie zadzwoń i upewnij się, że twoje fanty się przydadzą oraz w jakich godzinach można je zostawić.

 

 

Wyrzuć, ale nie do śmietnika

 

Twój domowy kosz na śmieci (tak, ten pod zlewem) to najgorsze miejsce w jakie może trafić zużyta odzież. Bo ta z twojego kosza trafi prosto na wysypisko, gdzie (prócz tego, że nie przyda się nikomu do niczego) będzie rozkładać się wieki wydzielając rozmaite substancje groźne dla gleby i wód gruntowych. A nie chcemy bardzie zatruwać środowiska, prawda? Zatem zużyte ciuchy, stare ręczniki, pościel i zabawki wyrzuć do kontenera na tekstylia. Będzie z tego więcej pożytku.

 

Fanty w najgorszym stanie zostaną poddane recyklingowi (i zmienią się np. w czyściwo przemysłowe). Te w lepszym trafią do sklepów z używaną odzieżą. A pieniądze uzyskane z ich sprzedaży idą na cele charytatywne, więc i tak wspierasz osoby potrzebujące. I nie szkodzisz przyrodzie! 

 

oprac. ZJ

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć