Kraków

Zbliża się Kombinat Kultury 2016

Zbliża się Kombinat Kultury 2016

Nowa Huta dziećmi stoi! Działające od ponad trzydziestu lat Nowohuckie Centrum Kultury to w tej dziedzinie prawdziwa potęga. W swej arcybogatej ofercie ma również sporo do zaoferowanie najmłodszym Krakowianom.

 

Naszą przewodniczką po Nowohuckim Centrum Kultury jest Pani Magdalena Gajoch, która ze śmiechem przyznaje, że faktycznie dzieję się przy Jana Pawła II 232 dużo. To prawdziwy kombinat kultury – stąd nazwa dni otwartych, które co roku odbywają się u nas we wrześniu. Kombinat Kultury to NCK w pigułce i niepowtarzalna okazja, aby popróbować (za darmo!) wszystkiego co centrum ma swojej ofercie. Tegoroczna edycja (którą objęliśmy naszym patronatem) odbędzie się w trzeci weekend września (17-18.09) wspólnie z akcją Zajrzyj do Nowej Huty.

 

Co czeka w Nowohuckim Centrum Kultury (nie tylko przy okazji Kombinatu Kultury)? Ofertę podzieliśmy tematycznie. Na początek zespoły taneczne. A tych jest dziesięć. Można wybierać wśród tańców ludowych (np. Mali Hamernicy), baletu klasycznego (np. Baletowa Zerówka, Baletowe ABC), tańca współczesnego, tańców towarzyskich, do tego hip hop i prężnie działająca grupa brake dance. Charyzmatyczni instruktorzy przyciągają kolejne roczniki przyszłych tancerzy. Będzie można ich poznać oczywiście w czasie Kombinatu Kultury, sprawdzić jak pracują – dodaje Magdalena Gajoch. Warto również zarezerwować sobie czas na obejrzenie pierwszego w Polsce spektaklu tanecznego w stylu break dance „Kronika Polskiej Kinematografii”.

 

 

Zajęcia muzyczne? Obecne! A wśród nich słynny już Teatrzyk Muzyczny „Kamyczek”, w którym przedszkolaki wystawiają prawdziwe spektakle. Dla przyszłych wokalistów czeka Dziecięca Scena Muzyczna „Nutka”. Dla przyszłych muzyków – nauka gry na instrumentach. Dla tych, którzy lubią się ruszać – zajęcia sportowe (w tym sztuki walki i grupa mażoretek).

 

A teatr? Wspomniany „Kamyczek”, to dopiero pierwszy etap, na nieco starsze dzieci czekają grupy teatralne „Empiryk” i „Ancymon”. NCK rozwija również plastyczne talenty. Do dyspozycji uczestników jest m.in. pracownia ceramiczna, ale i znakomite warsztaty architektoniczne rozwijające wyobraźnię przestrzenną i zdolności manualne dzieci.

 

 

Do tego Nowohucki Uniwersytet Dzieci. Jego „studenci” mogą uczestniczyć w zajęciach z dziedziny fizyki, biologii, chemii. Tegoroczną nowością jest wydział turystyczny, którego słuchacze poznają nowe lądy i obce kultury. Na razie na sucho, ale przecież wiedzę wyniesioną z zajęć będzie można skonsumować w czasie rodzinnych wojaży. Poza strukturami uniwersytetu odbywają się natomiast kursy robotyki, koncentracji i efektywnego czytania.

 

Na szczególną uwagę zasługuje również Akademia Dobrych Manier – lotna szkoła zasad dobrego wychowania, która odwiedza krakowskie szkoły i przedszkola. Akademia planuje własnej maskotkę, którą będzie można wkrótce poznać. Bontonek podpowie jak zachować się w teatrze, na koncercie, czy przy stole.

 

Teraz coś dla mam. Od lat w NCK-u działa Klub Super Mam. Raz w miesiącu odbywa się spotkanie ze specjalistą. We wrześniu (a dokładnie 22 września) będzie to spotkanie z psycholog Marią Apanasowicz pod znaczącym (i zdaje się, że wszystko mówiącym tytułem): Detronizacja jedynaka – czyli jak przygotować dziecko do pojawienia się rodzeństwa. Do tego cyklicznie zajęcia fitness z maluszkiem, joga dla kobiet oraz zajęcia umuzykalniające. Do końca 2016 roku zajęcia będą bezpłatne.

 

 

Skoro jesteśmy przy maluchach warto wspomnieć o spektaklach dla najnajów, czyli krótko mówiąc dla dzieci do 3 roku życia. Prezentowane są w czasie Festiwalu Teatrów dla Dzieci (zawsze w czasie zimowych ferii do Nowohuckiego Centrum Kultury zjeżdżają najlepsze dziecięce teatry z całej Polski). Dla nieco starszych dzieci działa Dziecięca Scena NCK (sprawdź repertuar na najbliższe miesiące).

 

Zatem gotowi na Kombinat Kultury? Dla porządku przypomnijmy jeszcze raz: widzimy się w weekend 17-18 września w Nowohuckim Centrum Kultury. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, ale na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy (ze względu na ograniczoną ilość miejsca). Prócz prezentacji zajęć cyklicznych przed NCK-iem stanie również scena. Dla najaktywniejszych, czyli tych którzy wypróbują jak najwięcej zajęć z oferty Kombinatu Kultury, czekają nagrody. W planach również konkursy (w tym wiedzy o NCK), gry i zabawy w plenerze. Szczegóły już wkrótce na naszej stronie. Do zobaczenia!

 

Zdjęcia: Kombinat Kultury 2015 (Fot. Anna Bubula, Adam Gryczyński, Katarzyna Machniewicz, Konrad Muzyk, Urszula Szaraniec) | NCK

1/9
1/9
2/9
2/9
3/9
3/9
4/9
4/9
5/9
5/9
6/9
6/9
7/9
7/9
8/9
8/9
9/9
9/9

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć