Na teatralnej mapie Krakowa jednym z najciekawszych miejsc, gdzie można obudzić w sobie dziecko jest Teatr Groteska. To właśnie w tym miejscu wystawiane są spektakle dla dzieci, ale także dla dorosłych, można też wziąć udział w spotkaniach kulturalnych z cyklu Kod Mistrzów.
Jednym z najnowszych spektakli, który przygotował Teatr Groteska jest sztuka na podstawie książki Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Jest to historia dwóch nastoletnich przyjaciół, którzy za sprawą swojej nieokiełznanej wyobraźni wpadają w ciągłe tarapaty. Przedstawienie zostało zrealizowane w żywym planie, a także planie lalkowym, a okraszone jest pięknymi piosenkami oraz bogatą scenografią. Spektakl można oglądać od początku marca.
„Ania z Zielonego Wzgórza”, to z kolei podróż sentymentalna dla dorosłych, zaś dla dzieci opowieść o przyjaźni i akceptacji. Kogo nie zaczarowała Ania Shirley i jej rude warkocze? Właśnie na ten spektakl tłumami przychodzą do Groteski dzieci i rodzice, mówi Pani Sabina Guzik z Działu Promocji Teatru Groteska.
Dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej Teatr Groteska przygotował sztukę „Skąpiec” Moliera. W tym spektaklu akcja toczy się niezwykle dynamicznie, a jako rekwizyty pojawiają się tu maski, odwołujące nas do commedii dell’arte. Ma to być spektakl nie tylko rozrywkowy, choć bez wątpienia jest, ale ma na celu także edukować.
Dla starszej młodzieży jest też jeden z nowszych spektakli, „Przemiany” w reżyserii Adolfa Weltscheka. Jest on o tyle ciekawym widowiskiem, że opiera się on na stylistyce plastycznej i tańca. Przedstawienie skierowane jest do widzów od lat 15. Będą oni mogli zauważyć nawiązania do kultury europejskiej i poznać teatr formy.
Teatr Groteska umożliwia spędzenia czasu dzieciom i rodzicom, którzy dzięki spektaklom mają możliwość pobudzenia swojej wyobraźni i spojrzenia na świat innym okiem. Oprócz wyżej wymienionych spektakli na deskach teatru przy ulicy Skarbowej 2 można obejrzeć też sztuki takie jak: „Trzy świnki”, „Kot w butach”, „Przygody Odyseusza”, „Zagraj to jeszcze raz... – sam”, „Calineczka - niezwykłe przygody” i wiele innych.
Groteska to też warsztaty artystyczne i plastyczne, spotkania z twórcami kultury i mile spędzony czas. Jednak to, z czego znany jest ów teatr najbardziej to coroczna Wielka Parada Smoków, w tym roku 2016 pod hasłem: „Smoki Europejskich Mistrzów Malarstwa”.
Lalki, historie, smoki… jesteśmy wyjątkowi z wielu względów. Czerpiemy z teatru plastycznego, bazującego na czymś innym, być może działającym bardziej na wyobraźnię niż inne formy teatralne, opowiada Pani Sabina.
Miejsce wyjątkowe, bajeczne, magiczne, miejsce łączące pokolenia, do którego bez wątpienia trzeba się wybrać.
Repertuar Teatru Groteska sprawdzicie TUTAJ
Maria Dubis
fot: Anna Kaczmarz/ Teatr Groteska