Kraków

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie

Przy Wietora 13 młodzi rządzą już od pół wieku! Pod tym adresem działa (i to bardzo prężnie!) centrum kultury, które choć – jak nazwa wskazuje - celuje w młodzież, ma propozycje dla uczestników w niemal każdym wieku. 

 

Ilość propozycji Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży może wprawić w zdumienie. Na szczególną uwagę zasługują wydarzenia cykliczne – na przykład rodzinna "Inna bajka", czyli opowieści wędrownego grajka, podczas których dzieci poznają świat opisywany w magicznych baśniach. Z kolei "Akademia Pana Piórko" to spotaknia z bajkowym światem wyobraźni, w którym Pan Piórko wyjaśni dzieciom np. dlaczego wybucha wulkan, albo jaka powinna być księżniczka? Te zajęcia są o tyle ciekawe, że nie tylko pobudzają dziecięcą wyobraźnię, ale również uczą.

 

 

Rozmuzykowanych Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza na "Scenę Młodych". Pod okiem wykwalifikowanych pedagogów można tu się doskonalić w graniu i śpiewaniu, ale i zagrać profesjonalny koncert lub nagrać płytę!

 

Jeżeli macie ochotę zrobić coś rodzinnie, a nie macie pomysłu, jak spędzić wspólnie czas, warto sprawdzić "Cyrk Rodzinny"- czyli warsztaty cyrkowe połączone z elementami bajkowymi, podczas których można w aktywny sposób spędzić czas z bliskimi.

 

Ale, Starmiejskie Centrum Kultury Młodzieży to nie tylko siedziba na ul. Wietora, ale również placówka przy ul. Szerokiej. Ta dedykowana jest sztukom pięknym. Z jednej strony są tam prowadzone wykłady z historii sztuki, a z drugiej można obejrzeć wiele wystaw plastycznych i wernisaży. To właśnie na Szerokiej odbywa się wiele warszatów plastycznych dla dzieci, m.in. warsztaty ceramiczne, podczas których dzieci mogą ulepić i wypalić w specjalnym piecu swój własny, ceramiczny projekt.

 

 

Wspólnie z Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży można również zwiedzać Kraków! "Rodzinne Wędrówki" to cykl spacerów i pieszych wędrówek dostosowanych poziomem do małych nóżek, na które Centrum zaprasza przez cały rok. "Niekoniecznie trzeba jechać do Egiptu, aby się świetnie bawić i wspólnie spędzić czas. Można pójść na spacer po Krakowie, a przy okazji, czegoś się o nim dowiedzieć"- mówi Pan Mariusz Kuś z Działu Promocji SCKM-u. Te dzieci, które mają mnóstwo niespożytej energii mogą spędzić wolny czas na zajęciach tanecznych, zarówno tańca współczesnego, jak i towarzyskich form tanecznych. Mogą także brać udział w zajęciach z akrobatyki, czy sztuk walki.

 

 

Młodzi adepci dziennikarstwa również znajdą coś dla siebie w SCKM-ie, w ramach którego działa Akademia Dziennikarska. To nie tylko szansa, aby zebrać dziennikarskie szlifu, ale i aktywnie wziąć udział w audycji radiowej. To wciąż nie wszystko. Młodzi ludzie mogą również w zasadzie od zera nauczyć się, jak powstaje film, jak go zmontować i jak napisać scenariusz.

 

"Nie mamy ograniczeń wiekowych, mamy też zajęcia z dziećmi niepełnosprawnymi ruchowo i intelektualnie. Nie ma takiej grupy, którą byśmy pomijali"- opowiada Pan Mariusz.

 

W tym roku SCKM obchodzi pięćdziesięciolecie. Z tej okazji na młodych mieszkańców Krakowa czekać będzie wiele niespodzianek, wystarczy tylko śledzić stronę internetową

 

Maria Dubis

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć