Kolejna edycja Festiwalu Teatrów Dla Dzieci za nami. Na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury zaprezentowaliśmy 10 spektakli w wykonaniu teatrów z całej Polski, m.in. z Będzina, Częstochowy, Kielc, Rabki-Zdroju.
Dodatkową atrakcją Festiwalu był cykl przedstawień dla dzieci w wieku do 3 lat, popularnie zwanych spektaklami dla „naj-najów”. Dzięki temu nasi najmłodsi widzowie mieli okazję przez zabawę i czynny udział w spektaklach poznawać „od kuchni” świat teatru. Urozmaicony repertuar, bogaty w różne formy scenicznego wyrazu, sprawił, że mogliśmy oglądać przedstawienia w wersji tradycyjnej, a także współczesne interpretacje znanych bajek. Nie zabrakło również muzycznych widowisk, pełnych melodyjnych i wpadających w ucho piosenek.
Jest nam niezmiernie miło, że Festiwal wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród najmłodszych miłośników teatru. W tym roku wszystkie przedstawienia oglądnęło ponad 6 tys. osób.
Podczas przeglądu młodzi widzowie, wypełniając ankiety, wybierali najciekawszy spektakl. Ostatecznie zwycięzcą okazała się „Niesamowita przygoda Robaczka Kłaczka” – Teatru im. Adama Mickiewicza z Częstochowy, otrzymując 25% wszystkich głosów.
Nagrodzone przedstawienie będzie można ponownie zobaczyć na naszej scenie już 12 kwietnia.
Nagrody – niespodzianki dla autorów najciekawszych uzasadnień zamieszczonych w konkursowych ankietach otrzymują:
· Olaf Sobota
· Hania i Kuba Adamczyk
· Dominika Cichy
· Tomasz Golc
· Alicja Korczyńska
· Monika Putek
· Julia Szmuc
· Jakub Wieczorek
· Julia Fryc
· Klaudia Wiśniewska
· Natalka Adaś
· Monika i Maksymilian Motyl
Poniżej trzy uzasadnienia, które szczególnie przypadły nam do gustu:
Tomasz Golec (7 lat)
Spektakl „Smoki”
Opowieść o przyjaźni i łamaniu stereotypów. Opowiedziane z humorek i pomysłem na wzór Don Kichota i Sancho Pansy. Cudowna choreografia, scenografia, mimika aktorska. WIELKA TAJEMNICA.
Alicja Korczyńska (8 lat)
Spektakl „Niesamowita przygoda Robaczka Kłaczka”
Bo lubię robaczki – mam kota i on ma kłaczki.
Olaf Sobota (7 lat)
Spektakl „A niech to Gęś kopnie”
Extra przedstawienie o gęsi, która ma depresje i myśli samobójcze. Gęś mnie śmieszyła. Wszystko było „postawione na głowie”. Gęś, która zmusza lisa aby ją zjadł J Ale w końcu… rodzi się między nimi uczucie. Duża dawka humoru i super piosenka na zakończenie o szczęściu. I wątek kryminalny.
Nagrody można odbierać począwszy od 3 lutego w Nowohuckim Centrum Kultury, pok. 013, w godz. 9-15.