W niedzielne przedpołudnia w Operze Krakowskiej rządzą dzieci! Już niedługo ruszy trzeci sezon cyklu „Spotkania w operze. PORANKI”, o czym wspominamy nie bez powodu, bo to kolejny laureat SŁONECZNIKA 2015, tym razem w kategorii muzyka.
Czym są „Poranki”? To zajęcia, które w doskonały sposób łączą przyjemne z pożytecznym. Z założenia mają oswajać dzieci ze światem opery, rozbudzać wyobraźnie i zarażać je pasją do muzyki i teatru, a przy okazji poprzez zabawę rozwijać ich kreatywność, wrażliwość artystyczną i talenty muzyczne. Tyle teorii. A jak to wygląda w praktyce? Pod kierunkiem niezawodnej Pani Nutki młodzi uczestnicy odwiedzają zakamarki gmachu na co dzień niedostępne dla widzów i poznają różne operowe sekrety. Gościem specjalnym każdego „Poranka” jest artysta lub rzemieślnik sztuk teatralnych, który odkrywa przed młodymi uczestnikami tajniki wykonywanej pracy.
Podczas „Poranków” można m.in. zaśpiewać wspólnie z operowym solistą, ze scenografem ubrać "Dziadka do orzechów", zagrać w specjalnej orkiestrze prowadzonej przez dyrygenta, czy przekonać się na własne oczy ile tajemnic kryje w sobie z pozoru zwykła scena. Wisienką na torcie bez wątpienia będzie wizyta w gabinecie Dyrektora Naczelnego Opery.
To oczywiście nie wszystko, co dla najmłodszych przygotowała Opera Krakowska w sezonie 2015/16. Powraca również Profesor Wiolinek - cykl spektakli edukacyjno-muzycznych, a wraz z nim pięć zupełnie nowych niezwykłych podróży. Młodzi melomani odwiedzą m.in. Paryż, gdzie poznają katakumby Opery Paryskiej i spotkają dzwonnika z katedry Notre Dame. Będą mogli zagrać na dzwonach i innych instrumentach perkusyjnych. W Szkocji niegroźny potwór z Loch Ness pokaże nam dudziarza i zapozna z tamtejszymi obyczajami i tradycjami. Dzieci poznają dudy i będą mogły na nim zagrać. W Warszawie będą uczyć się polskich tańców narodowych, a przewodnikami będą postaci z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. W Moskwie zgłębią tajemnice sztuki baletowej i odczarują tańczącego niedźwiedzia. Na zakończenie dotrzemy aż do Australii, by poznać jeden z najbardziej niezwykłych teatrów operowych na świecie.
To nadal nie wszystko. 23 października 2015 Opera Krakowska zaprasza dzieci na premierę rodzinnego spektaklu pt. „Muzyka i magia” z muzyką Andrzeja Zaryckiego do tekstu Wojciecha Graniczewskiego. Fantastyczna podróż w krainę muzyki i baśni oczaruje dzieci niezwykłością zdarzeń. Bo jak mówi jedna z piosenek spektaklu - Jest wiele teatrów na świecie bardziej i mniej poważnych, lecz najwspanialszym dla dzieci jest teatr wyobraźni!
Poznamy niezwykłego Czarodzieja – Muzomagiusa, który potrafi sprowadzać na scenę różne sytuacje, emocje i postaci z baśni. Za sprawą muzyki pojawi się więc na scenie Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i wielu innych bohaterów opowieści dla dzieci. Niestety w szlachetnej pracy Czarodzieja przeszkadza hałaśliwy potwór Bumtararam, który zakłóca czarodziejskie sztuczki. Sprawia on, że na scenie panuje chaos, a w bajkach wszystko się plącze i miesza. Akcja poważnie się komplikuje, tworząc niespodziewane, absurdalne i zabawne sytuacje. Na szczęście zjawia się Profesor Badacz, specjalista w dziedzinie bajkoznawstwa i baśniologii stosowanej. Pragnie on poznać i opisać działalność Muzomagiusa oraz opublikować swe odkrycia w tworzonej od lat Baśniowej Encyklopedii Muzyki!
Szczegółowe informacje dostępne na www.opera.krakow.pl
Fot. Ryszard Kornecki/ Opera Krakowska