Kraków

Tablica Rodzica - nowa inicjatywa rodziców z Krakowa

Tablica Rodzica - nowa inicjatywa rodziców z Krakowa

Tablica Rodzica to nowa inicjatywa w naszym mieście. Zaczynamy skromnie – pierwsza tablica powstaje w Przedszkolu Samorządowym nr 182 z oddziałami integracyjnymi w Krakowie "Przy źródełku" i liczymy na to, że przyłączą się do nas kolejni rodzice, którzy zaangażują się w naszą ideę działania w lokalnych społecznościach przedszkolnych.

 

Kształtowanie dziecka w wieku przedszkolnym to kształtowanie przyszłego człowieka dorosłego z wpojonymi dobrymi zasadami funkcjonowania w społeczeństwie - człowieka, który odznacza się empatią, asertywnością, jest samodzielny i ma szczęśliwe życie. Często, jako rodzice, nie zdajemy sobie nawet sprawy, że jedno słowo powiedziane mimochodem bądź w złości może rzutować w przyszłości na samoocenę w dorosłym życiu, a uczestnictwo w jakiś ciekawych zajęciach objawi ukrywany do tej pory talent naszego dziecka. 

 

Od bycia rodzicem nie można sobie zrobić wolnego… jesteśmy nimi w dzień, w nocy; mamy być przykładem, a czasem nie do końca uświadamiamy sobie, jaka to odpowiedzialność. Podobno najważniejszy okres pracy z dzieckiem przypada od urodzenia do piątego roku życia, potem zbieramy owoce naszej pracy i możemy już tylko nasze dzieci dyscyplinować.

W dobie Internetu mamy dostęp do wielu informacji, do książek, artykułów, wywiadów. Powstają też portale na których znajdziemy wiadomości z cyklu „co, gdzie, kiedy?” dla rodziców i dla dzieci, jednak czasem mamy wrażenie, jako rodzice, że tego wszystkiego jest za dużo i tak naprawdę nie wiadomo, gdzie szukać, co czytać i stwierdzamy, że nie mamy na to czasu, a interesujące nas warsztaty odbywają się na drugim końcu miasta.

 

A gdyby tak rodzice mogli mieć dostęp na co dzień do informacji o tym, co dzieje się w ich lokalnej społeczności, w przedszkolu, do którego uczęszcza ich dziecko?

Czekając na dziecko szybciutko rzucimy okiem na Tablicę Rodzica, gdzie będą umieszczane krótkie informacje, jaką książkę warto przeczytać, a gdy dziecko uczy się samodzielnego ubierania butów i nie pozwala nam sobie pomóc to jeszcze zainteresujemy się krótkim wywiadem z mamą, która pisze fajnego bloga? A w sekcji „co, gdzie, kiedy?” informacje od rodziców, którzy sami coś organizują – np. warsztaty, które nie są na drugim końcu miasta, tylko w danej dzielnicy.

 

To lokalne działanie ma na celu integrację rodziców i grona pedagogicznego w danym przedszkolu, której na co dzień nam brakuje w tym zagonionym świecie. O wiele łatwiej wtedy zorganizować jakąś ciekawą wycieczkę, uzyskać bezpłatne wejście na wystawę. Każdy z rodziców przecież gdzieś pracuje i ma różne możliwości, a odbierając swoje pociechy i wymieniając grzecznościowe uwagi o pogodzie nie mamy sprzyjających okoliczności na wyjście z inicjatywą zorganizowania takich wydarzeń. Zaangażowani rodzice będą nam przekazywać informacje o książkach tematycznych - wychowanie dziecka, powrót mamy do pracy, dzieci integracyjne i literatura dziecięca. Chcemy również stworzyć przestrzeń dla aktywnych mam i tatusiów - każdy z nas ma swoją pasję - jazdę na rowerze, filcowanie, pisanie bloga tematycznego - warto się więc pochwalić co robimy, zainspirować innych i zaprosić na organizowane przez rodziców warsztaty. Pamiętajmy również, że nie ma nic cenniejszego niż polecony i sprawdzony kontakt do fajnego dentysty, architekta czy sklepu ze zdrowymi smakołykami dla naszych maluchów. Zostanie stworzona przestrzeń, aby rodzice mogli polecić sprawdzoną usługę, z której skorzystali, ale też prowadząc swoją własną firmę bezpłatnie się zareklamować.  

 

Podoba Wam się pomysł Drodzy Rodzice? Znajdziecie nas na FB – Tablica Rodzica - zapraszamy do kontaktu, aby zgłaszali się chętni rodzice do redagowania i prowadzenia Tablicy w swoich przedszkolach.

 

Aneta Rydz

pomysłodawca akcji Tablica Rodzica

mama 4 letniej Kingi i rocznego Wiktora

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć