Kraków » Wiadomości lokalne » Książkowe obrazy na scenie Teatru Ludowego

Książkowe obrazy na scenie Teatru Ludowegopowiększ

Książkowe obrazy na scenie Teatru Ludowego

Patronat CzasDzieci.pl

W czwartek piętnastego marca, gdy za oknem widać oznaki nadchodzącej wiosny, na Dużej Scenie Teatru Ludowego w Krakowie rozpoczął się spektakl Królowa śniegu – adaptacja baśni autorstwa Hansa Christiana Andersena, którą znają wszystkie dzieci, ich rodzice i dziadkowie.

 

Spektakl rozpoczyna wspólna zabawa oraz czytanie baśni przez Kaya i Gerdę. Cały czas towarzyszy im babcia, która częstuje ich podwieczorkiem. Po chwili zachowanie chłopca się zmienia staje się oziębły, niemiły i opuszcza dom Gerdy, aby udać się na ślizgawkę. W trakcie drogi napotyka tytułową królową, która zabiera go do swego lodowatego zamku. Dziewczyna nie potrafi zrozumieć zachowania i zniknięcia przyjaciela. Postanawia go odnaleźć. W taki sposób rozpoczynają się przygody Gerdy, która chce, aby Kay wrócił do niej i do ich wspólnych zabaw.

W trakcie poszukiwań dziewczynkę spotyka wiele przeszkód. Na jej drodze staje Wróżka Kwiatów, wrony, rozbójnicy, jednak nic jej nie jest w stanie zatrzymać. Dziewczyna odnajduje Kaya, pomaga mu poskładać zwierciadło, na którym widnieje słowo, dzięki któremu staje się wolny i razem wracają do domu, gdzie czeka na nich babcia.

 

Cały spektakl wygląda jak ilustracje przeniesione z książki na scenę. Aktorzy ubrani są w piękne, bogate stroje. Dekoracja zmienia się wraz z wydarzeniami. W jednej chwili jesteśmy świadkami zamieci śnieżnej, a po chwili przenosimy się do barwnego, pełnego kwiatów ogrodu. Wszystkie dzieci entuzjazmem reagowały podczas spektaklu. Gdy na scenie pojawiła się Róża, dziewczynki między sobą komentowały, jaka jest piękna. Wiele pozytywnych emocji wywołało pojawienie się wron, które latały i wprowadzały dużo komizmu słownego oraz sytuacyjnego.  Jednak wszystkie dzieci zgodnie stwierdziły, że najbardziej podobała im się Królowa Śniegu. Za każdym razem, gdy pojawiała się na scenie towarzyszył jej biały dym (symbol śniegu) oraz zachwyt dzieci.

Tytułowa postać nigdy nie poruszała się sama, nie miała sani, ale wysoki podest, który wjeżdżał z nią na scenę pchany przez dwie postacie. Patrzyła na wszystkich z góry, była niczym posąg. Ogromnym atutem przedstawienia jest wykorzystanie ruchomej sceny, dzięki czemu akcja była ciekawsza. Na końcu pierwszej części Gerda opuszczała scenę w złotej karecie, a dzieci wraz z resztą aktorów żegnały ja machając rękami.  

Wiele radości wywołali wśród dzieci rozbójnicy, którzy porwali Gerdę dla złota. Zdarzały się jednak momenty, gdzie wydarzenia z tyłu sceny dominowały nad dialogiem małej rozbójniczki z główną bohaterka. W spektaklu pojawiały się również momenty grozy, którym towarzyszyła odpowiednia muzyka, jednak sześcioletnia Ola stwierdza, że niczego się nie bała. Jedna z opiekunek zwróciła uwagę na głównych bohaterów, w jej uznaniu dzieci były nijakie, mało wyraźne i bardziej atrakcyjne okazały się postacie drugoplanowe. Niestety musze zgodzić się z opinią nauczycielki, Gerda chwilami zatracała się w tłumie barwnych postaci była niewidoczna, nie przykuwała uwagi odbiorcy.

 

Wszystkie maluchy, z którymi udało mi się porozmawiać przyznały, że spektakl bardzo im się podobał. Zauważyłam jednak podczas jego trwania, że niektóre z nich, zaczęły głośno ze sobą dyskutować. Zaskoczyły mnie również gwizdy i okrzyki zaraz po zakończeniu i obawiam się, że był to skutek niepoinformowania dzieci, jak należy zachować się w teatrze.

Sam spektakl wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Wszystkich, którzy jeszcze nie podjęli decyzji, czy wybrać się na spektakl ze swoim dzieckiem szczerze zachęcam, ponieważ wart jest obejrzenia, na co kamiennym dowodem są słowa ośmioletniej Agatki „wszystko było super”.

 

Patrycja BanaśLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Stambulska niedziela MCK - dzień otwarty wystawy więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Stambulska niedziela MCK - dzień otwarty wystawy

Stambulska niedziela MCK - dzień otwarty wystawy

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza 22 lipca na dzień otwarty wystawy
Stambuł. Dwa światy, jedno miasto. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia! więcej »
KOMBINAT KULTURY - dzień otwarty NCK

KOMBINAT KULTURY - dzień otwarty NCK

W czwartą sobotę września NCK szeroko otworzy swoje drzwi dla wszystkich tych, którzy pragną twórczo i aktywnie spędzać wolny czas, rozwijać swoje talenty lub zdobywać nową wiedzę i nawiązywać znajomości. więcej »
Kolejny etap remontu rozpoczęty!

Kolejny etap remontu rozpoczęty!

W Teatrze Groteska rozpoczął się kolejny etap remontu. Wymiana sprzętu oświetleniowego i nagłośnieniowego, zakup wyposażenia niezbędnego do modernizacji górnej mechaniki sceny oraz innego niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalnej wyposażenia. więcej »
Weekendy w mieście bez nudy

Weekendy w mieście bez nudy

Wakacje spędzane w mieście nie muszą być nudne. Mamy dla Was i dzieciaków sporo pomysłów. Będzie o kawiarniach i restauracjach przyjaznych maluchom, o parkach rozrywki i linowych, o plażach, lodach, basenach i konkursie. więcej »
Rozhuśtane centrum Krakowa - najlepsze place zabaw

Rozhuśtane centrum Krakowa - najlepsze place zabaw

Z czym kojarzy Wam się centrum Krakowa? Z bulwarami? Smokiem wawelskim? Plantami? Nam kojarzy się z ciekawymi placami zabaw! Zobaczcie, jak interesujące i rozwijające może stać się popołudnie spędzone wspólnie z dzieckiem na placu zabaw.
więcej »
Zachwycająca "Lampa Aladyna" w Grotesce
Patronat CzasDzieci.pl

Zachwycająca "Lampa Aladyna" w Grotesce

Dzieci od 7 lat
Spektakl "Cudowna lampa Aladyna" to opowieść. I to jest jego niesamowity walor. Od początku jesteśmy wciągnięci w spójną fabułę opowiadaną przez poszczególnych aktorów. więcej »
Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Upalna pogoda sprawia, że mamy ochotę spędzać weekendy i popołudnia z dala od miasta. W okolicach Krakowa jest kilka zbiorników wodnych, nad którymi możemy przyjemnie spędzić letnie dni. Także takich przyjaznych dzieciom. więcej »
Cudowna lampa, tajemniczy dżin i Aladyn
Patronat CzasDzieci.pl

Cudowna lampa, tajemniczy dżin i Aladyn

Kto z nas nie marzył w pewnym momencie o tym, aby mieć swojego własnego, zamkniętego w lampie ducha, spełniającego życzenia? Jaki byłby nasz duch? Dobry, złośliwy, zabawny? O co byśmy go poprosili? więcej »
Słoneczniki 2018, czyli wybieramy najlepsze inicjatywy dla dzieci w Krakowie

Słoneczniki 2018, czyli wybieramy najlepsze inicjatywy dla dzieci w Krakowie

Największe polskie miasta oferują mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, nie brakuje warsztatów, festiwali czy koncertów. Jednak nie wszystkie zasługują na uwagę, a niektórych wprost nie można przegapić! Jak wybrać te najlepsze? więcej »
Pan Tralaliński w Operze Krakowskiej

Pan Tralaliński w Operze Krakowskiej

Najlepszy prezent z okazji Dnia Dziecka to wspaniałe przeżycia? Z całą pewnością mogę stwierdzić, że takich właśnie dostarczył spektakl ?Pan Tralaliński?, na który poszliśmy z moim 6 latkiem w niedzielne przedpołudnie do Opery Krakowskiej... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Otyłość wśród dzieci — jak z nią walczyć?

Otyłość wśród dzieci — jak z nią walczyć?

Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w całej Europie. Liczba dzieci z nadwagą w ciągu ostatniej dekady wzrosła o 100 %.  

Temat na Czasie

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

Twój mały Skarb nie musi kosztować Cię fortuny. Oto kilka pomysłów jak rozsądnie wydawać pieniądze i zaoszczędzić bez konieczności skąpienia.  

Nowinki

Dobry Start. 300 zł do wyprawki szkolnej

Dobry Start. 300 zł do wyprawki szkolnej

W ramach programu "Dobry Start" uczniowie mogą otrzymać po 300 zł. Jak uzyskać wsparcie finansowe wyprawki szkolnej? Odpowiadamy na najważniejsze...  
Książki na Czasie - Czerwiec

Książki na Czasie - Czerwiec

Ciepły czerwiec przyniósł wiele książek o ważnych sprawach: trudnych kart historii Polski, prawach dzieci czy pierwszej pomocy. Wybraliśmy...  
10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

Co powinien wiedzieć i czym się kierować w życiu maluch, aby wyrósł na wartościowego i mądrego człowieka  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018