Kraków

Przygoda w Laboratorium w Krakowie w ramach kampanii "Badania z uśmiechem za nami!"

Były Mamy, byli Tatusiowie… ale przede wszystkim były dzieci i to w jakich humorach! 8 października (sobota), Kraków, punkt „Diagnostyki” i specjalny event „Przygoda w Laboratorium”. Wybiła 15.00. W punkcie pobrań Diagnostyki słychać okrzyki i śmiechy radośnie brykających urwisów. W tle leciała wesoła i skoczna muzyka, a po korytarzu „Diagnostyki „ kręcił się lew z balonikami…


Dzieci z początku były trochę onieśmielone, a rodzice czujni i podejrzliwi... Jednak wystarczyło tylko kilka minut, aby się przekonać, że uśmiechnięte hostessy i przebrany Lew szykują prawdziwą przygodę w laboratorium. Szybko nawiązano kontakt z dziećmi, a inteligentnie serwowane zabawy i gry integracyjne zachęciły do zabawy nawet tych najbardziej opornych i nieśmiałych... znaczy rodziców. Ale rodzice mieli inne zajęcia podczas tego spotkania -wysłuchali ciekawej debaty z udziałem ekspertów kampanii „Badania z uśmiechem”. W spotkaniu wzięli udział: pediatra dr Elżbieta Rożnowska , psycholog Agata Wojciechowska –Papuga, diagnosta Danuta Kozłowska, dyplomowana pielęgniarka Monika Stańda. Na kluczowe pytanie, jak przygotować malucha do badań laboratoryjnych , wszyscy jednogłośnie odpowiedzieli, że najwięcej zależy od nastawienia rodzica.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Monika Stańda – dyplomowana pielęgniarka:
„Z doświadczenia wiem, że można wykonać kilka czynności, które pomogą zmniejszyć stres u dziecka przed zabiegiem. Podstawową zasadą jest przygotowanie malucha poprzez rozmowę. Oczywiście, dotyczy, to dzieci w wieku przedszkolnym. Dobrze jest opowiedzieć małemu pacjentowi, co się wydarzy w punkcie pobrań, po co tam idzie, ile czasu spędzi, kto tam będzie. Rodzice i personel powinni przy dzieciach zachowywać się w sposób spokojny, naturalny, nie wolno wzbudzać niepotrzebnego niepokoju. Dziecko powinno wiedzieć, że pobieranie krwi, to dla zachowania zdrowia taka sama konieczność, jak chodzenie do dentysty, czy wizyta u lekarza”. Prosta recepta, ale warto pamiętać ,że dziecko do 7 roku życia nie rozumie, co to ból.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Dziecko, któremu trzeba pobrać krew z żyły, czy wymaz z gardła, nie do końca rozumie, co się tak właściwie dzieje. Nie pojmie dlaczego i w imię czego ma cierpieć, nawet, jeśli, to cierpienie trwać będzie tylko chwilę. Z pewnością nie przekonają naszego małego pacjenta racjonalne argumenty w stylu: "to dla Twojego dobra", "niestety tak trzeba", "bądź dzielny, przecież jesteś duży", czy "zdobądź się na odrobinę poświęcenia"- przekonywała zebranych rodziców, psycholog Agata Wojciechowska-Papuga.

 

Kluczową rolę w trakcie pobierania materiału biologicznego u małego pacjenta odgrywa personel medyczny - potwierdziła Danuta Kozłowska – diagnosta laboratoryjny:

„Kontakt z naszymi małymi pacjentami mamy w naszych placówkach szpitalnych - w Krakowie np. to szpital MSWiA na ulicy Galla i szpital im. Żeromskiego w Nowej Hucie. W jednostkach otwartych, takich jak laboratorium na ul. Olszańskiej, jesteśmy w kontakcie z naszymi pacjentami poprzez satelitarne punkty pobrań na terenie całego miasta, gdzie staramy się zapewnić komfortowe warunki przyjęcia małych pacjentów i ich rodzin. Wszędzie personel przeszkolony, przygotowany i kompetentny. Stanowią go wykwalifikowane pielęgniarki, położne, technicy analityki medycznej i diagności. W "Diagnostyce" staramy się, aby wizyta w laboratorium była przygodą, która nie tylko kojarzy się ze strzykawką, łzami, płaczem… Mamy przyjazne maluchom mebelki, kącik zabaw, mały Jaś dostaje naklejkę „Dzielny Pacjent”, kolorowankę. Przygotowaliśmy specjalną edukacyjną bajkę „Przygoda w Laboratorium”, którą już wielu rodziców poznało i wspólnie z dzieciakami oglądają przed wizytą w gabinecie zabiegowym."

 

Dorośli długo jeszcze rozmawiali, zadawali pytania ekspertom, a dzieci? Nie chciały kończyć zabawy i wracać do domu! I to chyba najlepsza rekomendacja dla tego projektu, szczególnie, że przed nami spotkanie z rodzicami i ich dziećmi w Łodzi.


Już 5.11.2011 ( sobota) w placówce DIAGNOSTYKI, zlokalizowanej w Centrum Medycznym NZOZ ESKULAP Retkinia, przy ul. Kusicińskiego 61 w Łodzi, , na które serdecznie zapraszamy!

 



Kampania „Badania z uśmiechem”, to pierwsza w Polsce kampania edukacyjna , adresowana do rodziców maluszków i dzieci w wieku przedszkolnym, mająca na celu ułatwienie rodzicom korzystanie z tak ważnej gałęzi profilaktyki zdrowotnej, jak diagnostyka laboratoryjna.
Start kampanii (wrzesień 2011 rok) jest wynikiem przeprowadzonych konsultacji z ekspertami, wywiadów wśród rodziców, którzy bardzo narzekają na brak profesjonalnych punktów pobrań dla najmłodszych. Kampania ma pokazać, że właśnie” Diagnostyka” dba w sposób szczególny o Małego Pacjenta i jego rodziców. Wiedza personelu medycznego o psychice dziecka, oraz doświadczenie w pobraniach u najmłodszych ,jest tutaj na pierwszym miejscu.
W kampanię włączyły się wybrane placówki przedszkolne w całej Polsce, dzięki, którym rodzice otrzymają zaproszenia na dni otwarte w punktach pobrań” Diagnostyki „ zatytułowane właśnie "Przygoda w laboratorium". Dla rodziców powstał specjalny serwis internetowy www.badaniazusmiechem.pl oraz profil na portalu społecznościowym : www.facebook.com/badania.z.usmiechem
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć