Już od rana 25.09.2011 przed kinem Kijów Centrum ustawiały się tłumy zainteresowanych, mimo, że oficjalna część imprezy miała rozpocząć się dopiero o 14.00. W środku trwały jeszcze gorączkowe przygotowania - wszystko przecież musiało zostać dopięte na ostatni guzik! Kiedy wszystkie balony zostały nadmuchane, stoliki znalazły się na swoim miejscu, a cały sprzęt przeszedł pomyślnie próbę generalną, wybijała właśnie godzina zero.
Festiwal rozpoczynaliśmy spokojnie. Na holu głównym kina w gotowości czekali już animatorzy, aby rozchmurzyć wszystkie ponure miny, a na sali kinowej – Aktorzy Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska, aby przeprowadzić warsztaty teatralne. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem! Fakt faktem, była to niecodzienna okazja, aby zapoznać się z tajnikami sztuki scenicznej i spróbować swoich sił w animowaniu lalkami.
A co działo się później?
O godzinie 15.30 w holu głównym kina dało się nagle słyszeć z głośników tajemniczy głos… Któż to ?- zastanawiali się wszyscy. To wodzirej!!! Czas więc zacząć bal! Tylu uśmiechów na raz dawno nie widzieliśmy. Dawno też nie widzieliśmy tylu rodziców zaangażowanych czynnie w zabawę, chociaż nie spotkaliśmy żadnego, który przebrałby się na ta okazję za ulubioną postać filmową. A dzieci? Wprost przeciwnie! Była niejedna królewna (Śpiącą także spotkaliśmy, na szczęście nie chrapała), piraci - no ale na szczęście bez żywych papug (oszczędziło nam to sprzątania), gdzieś przemknęła Myszka Miki, za nią inna… a za nimi rycerz bez konia ( pewnie przyjechał samochodem). Nie do końca też jesteśmy przekonani, kto lepiej się bawił – rodzice czy ich pociechy? Były tańce w kółku i w parach, były węże i kaczuchy, były śmiechy i okrzyki radości, a wszystko to dzięki uprzejmości wodzireja Pana Bartosza Sobieraja, który w magiczny sposób sprawił, że granica wieku między dziećmi a dorosłymi nagle znikła…
Kiedy emocje trochę opadły Organizatorzy zaprosili wszystkich na salę. Tu czekali na nas Panowie: Tomasz Schimscheiner i Jacek Szymczak, którzy jako członkowie jury Festiwalu mieli zaszczyt otworzyć Festiwal. Jak można otworzyć Festiwal dla dzieci bez dzieci?! Ochotnicy znaleźli się od razu – tak bardzo im się spieszyło na scenę, aż pogubili buciki. Nie przywiązując jednak do tej straty większej uwagi, wspólnie szepnęli do mikrofonu:
Po tak intensywnym pierwszym dniu Festiwalu można było się spodziewać jedynie jeszcze większej ilości atrakcji. Przez 4 dni Jurorzy mieli za zadanie skupiać swoją uwagę na oglądanych filmowych propozycjach, wyłapywać najważniejsze elementy, spisywać swoje uwagi, a widzowie - świetnie się bawić!
Każdego dnia przed salą kinową czekali na Was animatorzy portalu CzasDzieci.pl, aby umilić Wam czas oczekiwania na seanse. Można było wziąć udział w warsztatach tworzenia plakatów filmowych, stworzyć model własnej kamery, a Ci odważniejsi mogli sprawdzić jak rysy ich twarzy zmieniają się dzięki filmowemu makijażowi. Młodszych widzów jednak stanowczo bardziej cieszyły postacie filmowe namalowane, na którymś z policzków....
I tak mijały dni festiwalowe... W czwartek, 29 września o godz. 18.00 miało miejsce oficjalne zakończenie 4. Festiwalu Filmów Dziecięcych Galicja. Sala kinowa jak zwykle była zapełniona młodymi widzami, jednak na ich twarzach nie widniał już tak słoneczny uśmiech jak wcześniej - wszyscy mieli świadomość, że to właśnie finał tej wspaniałej historii.
Najwięcej emocji pojawiło się jednak (jak to zwykle bywa w takich sytuacjach) podczas ogłoszenia wyników Festiwalu.
Jury festiwalowe, w składzie:
Pani Hanna Bieluszko - aktorka teatralna i telewizyjna,
Prof. Adam Wsiołkowski - rektor Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie,
Pani Renata Pawlusińska - dyrektor programowy Apollo Film,
Pan Tomasz Schimscheiner – aktor teatralny i filmowy,
Pan Jacek Szymczak - operator, reżyser, autor zdjęć
przyznało nagrodę główną w wysokości 2 000 euro filmowi fabularnemu pt. Gang Małych Krokodyli (Crocodiles), w reżyserii Christiana Dittera.
Jury dziecięce wskazało ten sam film jako zwycięski.
Nagrodę publiczności otrzymał film fabularny Braterska miłość (9einhalbs abshied), w reżyserii Haliny Dyrschki.
I tak oto zakończyła się kolejna edycja Festiwalu. Mamy nadzieje, że za rok spotkamy się w równie licznym gronie, a atrakcje jakie będą towarzyszyć przyszłorocznej edycji sprawią, że będziecie bawić się jeszcze lepiej niż w tym roku!
Organizatorzy Festiwalu:
Fundacja Rozwoju Kina Portal CzasDzieci.pl