Kraków

Ostry Dyżur Literacki na Wakacjach w Krakowie

Ostry Dyżur Literacki na Wakacjach w Krakowie

Wakacje to czas, w którym młodzi ludzie w końcu mają czas, by czytać dla przyjemności. W swoim tempie, bez ocen, a przede wszystkim zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Czy jednak trafią na książki, które przypadną im do gustu?

 

Na pomoc ruszają eksperci Ostrego Dyżuru Literackiego! 

Ubrani w kitle lekarskie, wyposażeni w  tabletki mądrości i recepty spotykają się z dziećmi i młodzieżą w przestrzeni księgarni niezależnych i bibliotek w Krakowie. Badają, wypytują i diagnozują, czy młody człowiek nie ma przypadkiem uczulenia na czytanie. To co wywołuje uśmiech na naszych twarzach jest jednak sednem akcji - bo Ostry Dyżur Literacki to też szansa dla tych, którym z czytaniem nie po drodze. Bywa, że pełna humoru rozmowa i dobrze dobrana książka staje się początkiem zupełnie innej niż szkolna, osobistej czytelniczej przygody. 

 

„Ostry Dyżur Literacki działa od kilku lat, a my spotkaliśmy już wiele dzieci. Niewiele z nich nie lubiło książek. - wyjaśnia Agnieszka Karp-Szymańska, pomysłodawca akcji - Spotykamy dzieci, którym czytanie sprawia problemy i potrzebują książek, na których mogą ćwiczyć, jednocześnie ciesząc się wciągającą fabułą.  Spotykamy też dzieci, które nie mają czasu na czytanie dla przyjemności, bo obowiązki szkolne na to nie pozwalają.  Są też dzieci, które zwyczajnie nie znają książek, które pasują do ich potrzeb, doświadczeń czytelniczych i zainteresowań. To jest najczęstszy powód braku zainteresowania książkami. Recepty Literackie to dopasowane indywidualnie listy rekomendacyjne. Mogą być listą zakupową albo towarzyszyć najbliższej wizycie w bibliotece.” 

 

Ostry Dyżur Literacki to także okazja do konsultacji dla rodziców i opiekunów, a czasami nauczycieli. Ogromny rynek wydawniczy rozpieszcza ogromem i różnorodnością, ale łatwo się w nim zagubić i przeoczyć prawdziwe skarby, a one mogą być przecież inspiracją do refleksji, do rozmów, do działania, mogą dawać wsparcie i podpowiadać rozwiązania, a czasem po prostu dawać młodemu człowiekowi prawdziwą przyjemność lektury.

 

W ramach akcji Ostry Dyżur Literacki na Wakacjach, będziecie mogli spotkać nas w krakowskich księgarniach i filiach Biblioteki Kraków. Poniżej znajdziecie nasz wakacyjny rozkład dyżurów: 

 

 • 18.08.2023 (piątek), godz. 16:00-19:00
  Biblioteka Kraków,  Filia nr 14 (ul. Ugorek 14)
 • 19.08.2023 (sobota), godz. 11:00-14:00
  Księgarnia Książkoteka (ul. Rajska 3)
 • 20.08.2023 (niedziela), godz. 10:00-13:00
  Księgarnia De Revolutionibus Books (ul. Rynek Podgórski 8)
 • 23.08.2023, (środa), godz. 16:00-19:00
  Biblioteka Kraków – Biblioteka Główna (ul. Powroźnicza 2)
 • 25.08.2023 (piątek), godz. 16:00-19:00
  Biblioteka Kraków, Filia nr 56 (ul. Osiedle Zgody 7)
 • 01.09.2023 (piątek), godz. 16:00-19:00
  Biblioteka Kraków, Filia nr 21 (ul. Królewska 59)
 • 02.09.2023 (sobota), godz. 10:00-13:00
  Cafe NOWA Księgarnia (ul. Osiedle Zgody 7)

 

Szczegóły na stronie: fundacja.czasdzieci.pl/pl/ostry-dyzur-literacki-na-wakacjach

 

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć