W dniach 3 – 5 czerwca 2011 w krakowskiej hali targowej przy ulicy Centralnej po raz pierwszy odbyły się targi książek dla dzieci. Jak zwykle Krakowianie dopisali i chętnie wzięli udział w edukacyjno–rozrywkowej imprezie. Oprócz promocji i sprzedaży książek, na najmłodszych czekało wiele atrakcji i spotkań z niezwykłymi gośćmi.
W targach wzięły udział liczne wydawnictwa, promując najciekawsze pozycje. Wśród propozycji każde dziecko mogło wybrać dla siebie coś interesującego. Wydawcy prześcigali się w pomysłach, jak uatrakcyjnić swoje stoisko. Na przykład Wydawnictwo Skrzat przygotowało oddzielne miejsce ze sprzedażą książek i oddzielne z zabawami dla dzieciaków. Animatorzy przez całe trzy dni, zajmowali się tam najmłodszymi, organizując konkursy z nagrodami, czytanie książek i malowanie twarzy.
Jak podkreśla pan Łukasz Libiszewski, imprezę naprawdę można zaliczyć do bardzo udanych, zainteresowanie dzieci i rodziców było spore, choć pewnie mogło by być większe, gdyby nie odbywające się w Krakowie w tym samym czasie festyny.
Z tą opinią zgodziła się też pani Marta Konior z wyd. Znak. Dodała też, że w Polsce mamy wyraźny kryzys czytelniczy, dlatego takie targi są bardzo potrzebne, żeby przypomnieć rodzicom, jak ważną rolę w rozwoju dziecka odgrywają książki. Właśnie przy stoisku wydawnictwa Znak każdy rodzic mógł wrócić wspomnieniami do swojego dzieciństwa. W tym roku wznowiono cykl książeczek z przygodami Bolka i Lolka. Jak widać wszyscy lubią historie sympatycznych chłopców, bo kolejne egzemplarze rozchodziły się jak świeże bułeczki. Warto podkreślić, że ilustracje do książeczek powstawały przy pomocy i współpracy samych dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszył się też Mikołajek i przygody Koszmarnego Karolka.
Jeśli kogoś zmęczyła wędrówka między stoiskami, Cafe szafe zapraszała do swojej zaaranżowanej na miejscu kawiarni na aromatyczną kawę i słodkie ciastko. W tym czasie wasza pociecha mogła wykonać kolażową pracę, która potem stała się jednocześnie kolejną stroną powstającej tam książki podróżniczej. Razem z dziełami, które stworzono wcześniej na różnych warsztatach, księga liczyła już ok 50 m. A jak zapewnia pomysłodawczyni, pani Anna Kaszuba-Dębska, to jeszcze nie koniec.
Wiele wspaniałych atrakcji czekało też dzieci na stoisku CzasDzieci.pl, przez całe trzy dni odbywały się tam konkursy z nagrodami, spotkania z autorami oraz różne warsztaty plastyczne.
W piątek, oprócz warsztatów plastycznych i teatralnych, jak również spotkania z Diney'em, który uczył najmłodsze dzieci pisać i czytać, gościły na naszym stoisku także Bazgroszyty, które pomagały rozwijać dziecięcą wyobraźnię, poprzez twórcze malowanie.
W sobotę i niedzielę odważni pisarze, pan Ryszard Sadaj, autor książki W puszczy nad rzeką Marongo oraz pani Alicja Ungeheuer–Gałąb, autorka Przygód Jeżyka spod Jabłoni, przybyli na wywiad Małego Redaktora. Autorzy mieli niełatwe zadanie, musieli odpowiadać na pytania przygotowane wcześniej przez dzieciaki. Wszyscy świetnie się bawili.
Nieraz odwiedził nas też zaprzyjaźniony żółw Franklin, który wywoływał spore poruszenie wśród maluchów, odwiedzających targi. Dzieci chętnie brały udział w kolorowaniu dużego plakatu z Bolkiem i Lolkiem oraz w licznych konkursach plastycznych.
W niedzielę odbyły się warsztaty z panią Joasią Krzyżanek, która uczyła dzieci jak zrobić fantastyczne gąski. Każdy rodzic bez problemu mógł zostawić dziecko pod opieką animatorek i spokojnie obejrzeć książki na stoiskach. Na wszelki wypadek CzasDzieci przygotował naklejki – chmurki, gdzie wpisywało się imię dziecka i nr kontaktowy.
Poza tym, na terenie hali targowej, przygotowano dla dzieci kartonowe miasto, gigantyczne gry planszowe i ogromny plac zabaw. Dla wszystkich, którzy mieli trochę więcej czasu z propozycją wyszło kino Agrafka. W oddzielnej salce wyświetlano filmy dla najmłodszych, prowadzono interesujące warsztaty oraz czytano z dziećmi wierszyki i bajki.
Liczne wydawnictwa zorganizowały spotkania ze swoimi autorami, np. AkapitPress zaprosiło panią Barbarę Gawryluk, autorkę książki Moje Bullerbyn, W.A.B. - Spotkanie z Dariuszem Rekoszem, autorem Czarny Maciek i wenecki starodruk oraz Czarny Maciek i wieża śmierci. Natomiast wyd. Buka Akademia Rozwoju zaproponowało spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, autorką Tajemniczych dźwięków.
Po uśmiechniętych buźkach i pełnych literatury reklamówkach, można stwierdzić, że Targi Książek dla dzieci były wielkim sukcesem i spełniły oczekiwania zarówno organizatorów, jak i odwiedzających, dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.
Dorota Kolis
Komentarze
Świetna impreza... żałuję, że dopadło mnie jakieś zaćmienie i nie wyszłam z naręczem książek z autografami... Ale zabawa doskonała, książki w targowych cenach i świetne pomysły - nasze! Już czekamy na kolejne targi - tego nie wolno przegapić!
dodany: 2011-06-09 08:57:25, przez: Marta