Zapraszamy na wyjątkowe spotkania wokół obiektów z kolekcji Cricoteki.
Każde z nich wynika z inspiracji przedmiotami z teatru Tadeusza Kantora. Każde prowadzi inna artystka związana z teatrem, sztukami wizualnymi lub muzyką. Proponujemy kameralne działanie specjalnie dla Ciebie dostosowane do bieżącej sytuacji – w formule jeden na jeden. Umawiamy się na temat i termin, który najbardziej Ci pasuje. Uwzględniamy indywidualne potrzeby. Na czas zamknięcia instytucji kultury proponujemy warsztaty w formule online (z możliwością tłumaczenia na PJM lub audiodeksrypcją).
W ramach i poza nimi
Co to znaczy, że coś się mieści w ramach? A jeśli wychodzi poza nie? Zbadamy różne strategie wykorzystywania przez Tadeusza Kantora ramy obrazu – w malarstwie i w spektaklach. Przyjrzymy się uważnie ramom, które były scenografią ostatniego spektaklu artysty Dziś są moje urodziny.
Słowa klucze: rama, obraz, działania teatralne, instalacja
Przez drzwi
Punktem wyjściowym do teatralnych działań będą drzwi – ważny element Kantorowskiej rzeczywistości. To rzecz, którą codziennie mijamy, przez którą przechodzimy, wchodzimy, wychodzimy. Co kryje się za drzwiami? Jaką mogą pełnić rolę? Do jakiej przestrzeni pomogą nam się przenieść?
Słowa klucze: klisze pamięci, przestrzeń, działania teatralne
Krzesło – manipulacje
Krzesło jako przedmiot codziennego użytku, który spełnia podstawową funkcję i, jeśli tylko dobrze funkcjonuje, nie zaprząta naszej myśli. Podczas warsztatów odszukamy potencjał, jaki kryje się w tym prostym przedmiocie. Posłuchamy, co nam może opowiedzieć i sami stworzymy dźwiękową mapę jego anatomii.
Słowa klucze: krzesło, przedmiot biedny, happening, dźwięk
Akcja rekonstrukcja!
Teatr Tadeusza Kantora był pełen przedmiotów – często starych, zniszczonych, czasem wykorzystywanych w zupełnie nowych funkcjach. Artysta na potrzeby scenografii budował z nich nieoczywiste kompozycje, konstruował maszyny. Korzystając z techniki kolażu, spróbujemy połączyć na nowo elementy znane nam z codzienności. Będziemy eksperymentować ze słowami i z dźwiękami.
Słowa klucze: obiekt, kolaż, dźwięk, gra
Co kryje się pod spódnicą Infantki?
Czy ubiór możemy traktować jak konstrukcję? Czy ludzie z dawnych obrazów byli szczęśliwi, na co dzień ubierając takie stroje? W czasie warsztatu będziemy odkrywać tajniki damskich sukien i sprawdzać, do czego zainspirowały Kantora w spektaklu “Dziś są moje urodziny”.
Słowa klucze: kostium, konstrukcja, dotyk
Koordynatorki projektu: Olga Curzydło, Barbara Pasterak
Promocja: Marzena Boniecka
Projekt graficzny: Anna Zabdyrska
Kontakt – informacje i zapisy: rezerwacje@cricoteka.pl
Warsztaty są bezpłatne. Liczba dostępnych warsztatów jest ograniczona.
Warsztaty realizowane w ramach projektu Cricoteka Otwarta