Kraków

Podsumowanie I edycji programu "Dobro od Dziecka" Fundacji "Wawel z Rodziną"

Podsumowanie I edycji programu "Dobro od Dziecka" Fundacji "Wawel z Rodziną"

Dobro od dziecka - podsumowanie I edycji wyjątkowego programu. 

 

27 października br. w Krakowie odbyły się warsztaty online dla

wychowawców świetlic środowiskowych, podsumowujące I edycję

programu „Dobro od dziecka”, organizowanego przez Fundację „Wawel

z Rodziną”. Do tej pory w warsztatach wzięło udział już 63

przedstawicieli z 34 świetlic środowiskowych, którzy w swoich

placówkach wykorzystywali zdobytą wiedzę podczas zajęć z ponad 700

podopiecznymi.

 

Dobiegła końca pierwsza edycja innowacyjnego programu społecznego „Dobro od dziecka” wspierającego świetlice środowiskowe w pracy z dziećmi i młodzieżą.  Celem programu jest uczenie podopiecznych, czym jest dobro i motywowanie ich do szerzenia go w swoich społecznościach lokalnych. Do tej pory w ramach inicjatywy, Fundacja „Wawel z Rodziną” zorganizowała cykl warsztatów dla wychowawców, skupionych wokół 4 bloków tematycznych – „Poczucie wartości”, „Emocje jak je komunikować”, „Współpraca w grupie”, „Wartości – drogowskazy”, które później były przez nich realizowane podczas zajęć z podopiecznymi.

 

Spotkania prowadzone były cyklicznie, a na zakończenie opiekunowie otrzymali instrukcje i zbiór ćwiczeń, umożliwiające im wykorzystanie wyniesionej wiedzy w codziennej pracy z młodzieżą. Pilotażowa edycja programu rozpoczęła się w 2018 roku i objęła trzydzieści cztery świetlice środowiskowe. Ostatnie spotkanie w ramach I części programu „Dobro od dziecka” odbyło się online 27 października w Krakowie pod hasłem „Wartości – drogowskazy”.

 

Poprowadziła je Małgorzata Pióro – doświadczona trenerka rozwoju osobistego, pedagog, socjolog i arteterapeuta, a także nagradzany fotograf. Swoim doświadczeniem dzieli się podczas autorskich warsztatów również poza granicami Polski – w Londynie, Dublinie i we Lwowie. Ćwiczenia warsztatowe pozwoliły uczestnikom na określenie jakie wartości mają dla nich największe znaczenie, jakimi wartościami kierują się w swoim życiu, jakie wartości chcą przekazywać swoim podopiecznym. Prowadząca podzieliła się z uczestnikami swoją wiedzą na temat sposobów wyznaczania wartości oraz tego jak rozpoznać i pracować z wartościami podopiecznych.

 

W spotkaniu wzięło udział 15 osób, wśród których znaleźli się wychowawcy krakowskich świetlic środowiskowych. Uczestnicy warsztatów mogli wymienić się swoimi doświadczeniami z innymi, porozmawiać o problemach, z którymi stykają się w swojej pracy. Mieli również okazję brać czynny udział w rozmowach na temat pomysłów w związku ze zbliżającą się 2edycją programu.

?

„Chcemy podziękować wszystkim uczestnikom warsztatów za niezwykle inspirujące spotkania, podczas których mogliśmy zgłębiać wiedzę i wzajemnie motywować się dodziałania. To był bardzo motywujący czas dla nas wszystkich, a przed nami jeszcze wiele dobrego” – mówi Sylwia Warnecka, Wiceprezes Fundacji “Wawel z Rodziną”.

 

#

Program “Dobro od dziecka” to inicjatywa Fundacji “Wawel z Rodziną”, która łączy środowisko wychowawców świetlic środowiskowych. Program ma na celu pokazanie dzieciom, że dobro może zaczynać się od małych dobrych uczynków. I edycja programu składa się z 4 obszarów tematycznych: „Poczucie wartości”, „Emocje jak je komunikować”, „Współpraca w grupie”, „Wartość – drogowskazy”. Każdy z tych tematów omawiany jest w ramach cyklu warsztatów z wychowawcami krakowskich świetlic środowiskowych.

 

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć