Festiwal Conrada zaprasza młodych czytelników i czytelniczki na wspaniałą przygodę z dobrą książką.
Przez cały festiwalowy tydzień na adeptów literatury czeka szereg atrakcji Warsztaty, spacery i profesjonalne wykłady dla kilku- i nastoletnich fanów książek oraz cykl audioopowieści do słuchania i leżakowania! Czy Kraków jest smakowitym miastem? Jak zbudować poidełko dla biedronek i jeży? Co można zobaczyć, kiedy nic nie widać? Festiwal Conrada będzie należał (także!) do dzieci! Ze względu na sytuację epidemiczną oraz zgodnie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi zachowania wszelkich środków ostrożności w związku z zagrożeniem zachorowania na COVID-19 wszystkie spotkania oraz materiały publikowane będą online na kanale Facebook (LINK).
Każdy, kto kocha książki i pozwala im kształtować swoją wrażliwość, wie, że przygodę z literaturą można zacząć bardzo wcześnie. Na początku na dziecięcej półce znajdują się kontrastowe książeczki, proste historie i krótkie opowiastki, ale z czasem młodzi czytelnicy zmieniają swoje upodobania i sięgają po kolejne publikacje, poznając nowe światy, bawiąc się przy tym i rozwijając swoją wyobraźnię. Wisława Szymborska mówiła, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Idąc tym tropem, organizatorzy Festiwalu Conrada zapraszają do wspólnej zabawy (z) literaturą!
Od 19 do 25 października punktualnie o godzinie 11.00 w wydarzeniu na kanale Festiwalu Conrada na Faceboku (TUTAJ) pojawiać się będą krótkie, bo 4-minutowe opowieści z lasu Toona Tellegena. Poznamy historię o koniku polnym, który przeskoczył wszechświat i o słoniu, któremu odwiało trąbę. Zabawne i trochę zwariowane historie wprowadzą najmłodszych czytelników w świat słuchowisk, a codzienna czterominutowa przerwa na słuchanie (i leżakowanie) pomoże w tym czasie wprowadzić literaturę w porządek dnia. Audiobooki będą dostępne na kanale wydarzenia do 31 października.
Partner: Wydawnictwo Dwie Siostry
Wiek: 4+
Młodzi specjaliści ds. literatury będą mogli spotkać się z ekspertami i zrewidować swoją wiedzę na temat tworzenia (nie tylko książek!). Młodzi literaturoznawcy wezmą udział w spotkaniu „Jesteś twórcą! Rozmowy o prawie autorskim z Grzegorzem Manią”, podczas którego dowiedzą się, kim jest twórca, czym jest utwór, a czym inspiracja. Niemal co drugi uczeń szkoły podstawowej nie wie, że wytwory jego kreatywnych działań są chronione. Bycie twórcą nie ma związku z wiekiem, o czym przekonuje kampania edukacyjna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Jesteś twórcą – masz prawo”.
Wiek: 10+
Młodzież i dorosłych zapraszamy też do ćwiczeń myślowych (i praktycznych!), które przeprowadzone zostaną na „Warsztatach z tworzenia światów z Jakubem Woynarowskim”. Zajęcia inspirowane są książką Zabójstwo Brangwina Kąkola, która słowem i obrazem opowiada pewną historię. Pełne czarnego humoru ilustracje stylizowane na średniowieczne ryciny oraz tekst, który przeplata się z ilustracją, odsłonią pełnię opowieści. Połączenie klasycznej powieści z niemym komiksem będzie początkiem, a praca warsztatowa pozwoli na stworzenie własnej, niepowtarzalnej historii. O czym? Zobaczymy!
Wiek: 15+
W weekend dzieci ruszą tropem „Pysznego Krakowa”, nawiązującym do książki Joanny Guszty i Przemka Liputa, w której Miasto Potwór, prywatnie kuzyn Smoka Wawelskiego, szykuje się, żeby… pożreć Kraków! Czy Kraków jest zatem smakowitym kąskiem? W czasie spaceru po zaułkach miasta uczestnicy przyjrzą się otaczającej ich przestrzeni. Będą tropić to, co w niej najpiękniejsze i najbardziej przyjazne mieszkańcom. Zwrócą uwagę na to, co miasto szpeci i wymaga naprawy, żeby w efekcie wszystkim żyło się tutaj dobrze.
Wiek: 6+
Do wyprawy w nieznane zapraszamy też w niedzielę (lub w każdej wolnej chwili!) wspólnie z twórczyniami Żaby: Katarzyną Przyborską i Martą Przybył. Ludzie wiedzą, jak zdobyć wodę – po prostu odkręcamy kran. Ale jak zdobywają wodę jeże, wróble, sikorki czy biedronki? W czasie gry terenowej uczestnicy zastanowią się, jak ułatwić zwierzętom życie w mieście. Zbudują poidełka dostosowane do ich potrzeb i wymyślą miejsca, w których można je postawić. Porozmawiają również o tym, skąd bierze się woda w rzece i dlaczego czasem jej brakuje.
Wiek: 5+
Honorowy patronat nad spacerami objęła Agnieszka Łakoma, Plastyk Miasta Krakowa. Partnerem spacerów jest Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, który kształtuje system krakowskiej zieleni poprzez poprawę estetyki i zagospodarowania parków, zieleńców, bulwarów czy lasów miejskich. Zarząd Zieleni prowadzi również szereg działań edukacyjnych i promocyjnych. Utworzył pierwsze w Krakowie Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”.
Michał Rusinek zabierze dzieci w fascynującą podróż śladem języka, która doprowadzi do odpowiedzi na fundamentalne pytanie: „Wihajster czy dyngs?”. Autor, niczym rasowy detektyw, tropi sekrety słów, bada, skąd uciekły, śledzi, jaką drogę przeszły, demaskuje ich dziwne pochodzenie i odkrywa, skąd w ogóle wzięły się w polskich słownikach. Jesteście ciekawi?
Partner: Książkoteka, ul. Rajska 3
Wiek: 8+
A Anna Świątek oraz Anna Pactwa przeprowadzą (nie)zwyczajne warsztaty pt. „Tututu na tropie Poszukiwaczy”. Wspólnie z Tututu dzieci odkryją, że każdy dzień może być wspaniałą przygodą. Młodzi poszukiwacze wyruszą we wspólną literacką podróż, podczas której – za pomocą słów, map, pytań i czego tylko sobie wymarzą – poruszą swoją wyobraźnię.
Partner: Książkoteka, ul. Rajska 3
Wiek: 5+
„Przygód kilka psa Kodylka. Oprowadzanie po świecie osób niewidomych” –to tytuł zajęć, które wprowadzą dzieci w świat osób niewidomych. Maluchy dowiedzą się, jacy przewodnicy ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom, które nie widzą. Na zajęciach pojawią się również osoby niewidome – odpowiedzą na wszystkie nurtujące nas pytania, które rzadko mamy okazję zadać.
Partner: WOMAI Cracow, ul. Pawia 34
Wiek: 5+
Na „Zmysłowych warsztatach z zamkniętymi oczami” zastanowimy się, jak by to było, gdyby zgasło światło. Na zajęciach organizowanych w centrum edukacji i wrażeń WOMAI dzieci mają sposobność poznać osoby niewidome i dowiedzieć się, w jaki sposób radzą sobie z problemami życia codziennego, co stanowi dla nich największą trudność oraz jakie posiadają supermoce! Na festiwalu opowiemy o tym, co można zobaczyć z zamkniętymi oczami!
Partner: WOMAI Cracow, ul. Pawia 34
Wiek: 10+
ZAPISY
Informacje o wszystkich spotkaniach oraz materiały do zabawy w domu, w szkole i w parku znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku. Na niektóre działania dodatkowe obowiązują zapisy. Zgłoszenia należy wysyłać mailowo, w temacie wiadomości wpisując tytuł warsztatu (na adres: kidsinkrakow@kbf.krakow.pl).
Wydarzenia festiwalowe są pretekstem do spotkań wokół tytułów i tematów, ale czym byłaby jesień (i zima, wiosna i lato!) bez książek? Dlatego zachęcamy do czytania, słuchania, doświadczania literatury przez cały rok. Dla czytelników i czytelniczek, dzieci, młodzieży i rodzin, nauczycielek, bibliotekarzy, edukatorów i pedagogów przygotujemy coś specjalnego – więcej informacji zaraz po zakończeniu Festiwalu Conrada! Zostańcie z nami