Poznaj interaktywną historię polskiej bankowości od średniowiecza do współczesności. Spotkaj słynne krakowskie rody bankierów. Weź do ręki prawdziwą sztabę złota! Poznaj pracę Narodowego Banku Polskiego. Dla rodzin – dzieci i dorosłych – to doskonałe miejsce na wspólne zwiedzanie.
We wrześniu 2020 r. w pięknym zabytkowym gmachu Oddziału Okręgowego NBP otwarto nowoczesną placówkę edukacyjną – Krakowski Salon Ekonomiczny NBP. Poznamy tu historię polskich finansów od średniowiecza do współczesności.
Ekspozycja podzielona jest na części noszące nazwy: Sala Polska, Sala NBP, Sala Krakowska.
Podróż w czasie rozpoczyna się w Sali Polskiej - u źródeł rodzącej się państwowości. Kontynuujemy ją przez okres dynastyczny, rozbiory, dwudziestolecie międzywojenne, wojnę, okres okupacji, lata powojenne, PRL, a kończymy na współczesności.
Ekspozycja w Sali Polskiej przybliża pierwsze formy transakcji handlowych, w których rolę pieniądza pełniły różne płacidła. Sala Polska prezentuje także kolejne etapy dziejów polskiego pieniądza.
Czasy Piastów i Jagiellonów ukazują trzy zasadnicze okresy rozwoju pieniądza:
Każda sala wyposażona została w multimedialne narzędzia, dzięki czemu ekspozycja jest szczególnie atrakcyjna dla dzieci i młodzieży.
Multimedia pozwalają zrealizować dziecięce marzenia, aby zajrzeć do skarbca królewskiego. Dzięki wirtualnej wadze zważymy wybrane towary i ocenimy ich wartość na przestrzeni dziejów.
Dokładnie poznajemy też historię wybijanego w mennicach pieniądza kruszcowego. Wirtualna mapa dawnych mennic umieszczona na ekranie dotykowym pozwala śledzić proces powstawania pieniądza.
Pieniądze II Rzeczpospolitej zobaczymy z bliska w specjalnie przygotowanych stanowiskach multimedialnych, z których dowiemy się także o rozwoju gospodarki przedwojennej Polski w ramach reformy Władysława Grabskiego.
Historię pieniądza można opowiadać też ilustracją. Komiks wprowadzi nas w wojenne losy polskiego złota ewakuowanego z Banku Polskiego SA we wrześniu 1939 r.
W Sali NBP poznamy tajemnice Gabinetu numizmatycznego. To wyjątkowa przestrzeń wystawiennicza, w której zaprezentowano najpiękniejsze monety i banknoty kolekcjonerskie emitowane przez NBP. Zobaczymy tu wszystkie monety i banknoty kolekcjonerskie od 1995 r. Specjalne gabloty ze szkłem powiększającym pozwolą nam zobaczyć detale dawnych i współczesnych banknotów i monet. Dowiemy się też więcej na temat zabezpieczeń współczesnych banknotów emitowanych przez NBP.
Na stanowisku wyposażonym w monitory dotykowe i aplikacje zapoznamy się ze współczesną działalnością banku centralnego.
Trzeci moduł ekspozycji to Sala Krakowska. Przybliża dzieje bankierskich rodów stolicy dawnej Rzeczpospolitej. Podróż w czasie możliwa jest dzięki specjalnie zaprojektowanemu pulpitowi z ruchomym skanerem. Sala Krakowska opowiada także o losach siedziby banku w czasie II wojny światowej.
Wyjątkową atrakcją ekspozycji w Sali Polskiej jest oryginalny eksponat - odresturowany sejf bankowy z początku XX w.
W Sali Narodowego Banku Polskiego znajduje się też przedmiot wzbudzający najwięcej emocji – oryginalna bankowa sztaba złota.
To tylko część atrakcji Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP.
KSE NBP dla biznesu.
Dla biznesu Krakowski Salon Ekonomiczny NBP oferuje nowoczesną przestrzeń konferencyjną.
W gmachu znajdują się cztery sale konferencyjne wyposażone w sprzęt multimedialny.
Do dyspozycji udostępniamy:
• zabytkową salę operacyjną o powierzchni 490 m² przystosowaną do funkcji konferencyjno-edukacyjnych oraz wystawienniczych;
• salę konferencyjną o powierzchni 180 m²;
• salę konferencyjną o powierzchni 73 m²;
Oddział Okręgowy NBP w Krakowie dysponuje 16 pokojami oferującymi 24 miejsca noclegowe.
Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.
Oddział Okręgowy NBP
Basztowa 20
Krakowski Salon Ekonomiczny NBP zaprasza!