Kraków

Juromania z gwarkami i sarmatami

Juromania z gwarkami i sarmatami

Zapraszamy na kolejną edycję Juromanii!

 

Widowiskowy „Dzień sarmacki” pod zamkiem Rabsztyn, a także niezwykłe „Święto Gwarków Olkuskich”, to tylko część wydarzeń, jakie czekają na uczestników Juromanii – Święta Jury Krakowsko – Częstochowskiej, które będzie się odbywało w weekend 18-20 września w Olkuszu i Rabsztynie.

 

18 września - Tajemnice organów Hansa Hummla

Cykl imprez rozpocznie się już w piątek 18 września akcją „Tajemnice organów Hansa Hummla”, czyli zwiedzaniem średniowiecznej bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, połączonym z prezentacją zabytkowych organów Hansa Hummla, które zaprezentuje olkuski organomistrz. Wejścia grup z przewodnikiem zaplanowano o godzinach: 19.00, 19.30, 20.00, 20.30.  Liczba uczestników jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy (tel. 32 6421926, e-mail: it.olkusz@msit.malopolska.pl) lub w miarę wolnych miejsc podczas wydarzenia.

 

 

19 września - Święto Gwarków Olkuskich

W sobotę 19 września na olkuskim rynku i starówce obędzie się „Święto Gwarków Olkuskich”, czyli cykl wydarzeń związanych z historią olkuskiego górnictwa rud ołowiu i srebra. Na olkuskim rynku znajdą się stoiska promocyjne i informacyjne oraz planszowa wystawa plenerowa „Górnicze tradycje Srebrnego Miasta”. Od godziny 10.00 do 18.00 będzie można sprawdzić swoją wiedzę spacerując po starówce i rozwiązując questy, czyli ciekawe gry terenowe. Po południu zapraszamy na „Legendy olkuskich gwarków”, czyli cykl ulicznych happeningów teatralnych związanych z olkuskimi gwarkami i legendami. Aktorzy lokalnej grupy teatralnej Glutaminian sodu będą czterokrotnie wchodzić na rynek z korowodem nawiązującym do historii, tradycji i legend górniczych Olkusza.

 

Tego dnia chętni będą mogli wziąć udział w bezpłatnych spacerach z przewodnikiem. Zaplanowano spacery pt. „Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich” , „Śladami murów obronnych Olkusza”, „Tajemnice olkuskich klasztorów i kościołów”, a także wieczorne zwiedzanie pt. „Górnicze skarby bazyliki św. Andrzeja”. Z kolei rano chętni będą mogli wziąć udział w wycieczce „Śladami dawnego górnictwa” w Parku Rekreacyjno-Krajobrazowym „Silver Park” (ul. Długa). Liczba uczestników wycieczek i spacerów ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy (tel. 32 6421926, e-mail: it.olkusz@msit.malopolska.pl), lub w miarę wolnych miejsc podczas wydarzenia.

 

W sobotę będzie można także bezpłatnie zwiedzać od godziny 10.00 do 18.00 wybrane olkuskie muzea prezentujące kolekcje związane tematycznie z historią miasta i górnictwa. Olkuscy muzealnicy przygotowali wiele dodatkowych atrakcji. Chętni będą mogli zapoznać się z ciekawymi zbiorami Kolekcji Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko – Częstochowskiej (ul. Szpitalna 32), gdzie odbędą się także pokazy filmów o minerałach ziemi olkuskiej. Miłośników historii zaprasza Muzeum Regionalne PTTK (Rynek 20), gdzie odbędzie się prezentacja dawnych narzędzi górniczych ze zbiorów muzeum, a także będzie można zobaczyć ciekawe wystawy czasowe. Olkuscy strażacy zapraszają do zwiedzania Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej (ul. Floriańska 8). Przed muzeum odbędą się pokazy dawnego i współczesnego sprzętu strażackiego.

 

 

20 września - Dzień Sarmacki

W niedzielę 20 września zapraszamy na „Dzień sarmacki” pod zamkiem Rabsztyn, indywidulany rajd rowerowy, ciekawe wydarzenia pod Chatą Kocjana w Rabsztynie oraz grę  terenową w rezerwacie Pazurek. Od godziny 10.00 do 18.00, pod zamkiem, w klimat sarmackiej epoki wprowadzi uczestników Podolski Regiment Odprzodowy oraz Małopolska Chorągiew Husarska. Będą widowiskowe pokazy husarii i artylerii, pokaz walki na szable, prezentacja strojów szlacheckich i liczne atrakcje dla najmłodszych utrzymane w stylu epoki. Na godzinę 14.00 zaplanowano orszak weselny Gryzeldy Batorównej i Jana Zamoyskiego w Rabsztynie, czyli rekonstrukcję historyczną, której uczestnicy będą częstowani kołaczykami jurajskimi. Organizatorzy przygotowali cały szereg wydarzeń towarzyszących.

 

Na stoiskach stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” i „Wszyscy dla wszystkich” będzie można wziąć udział w indywidulanych zajęciach plastycznych, a także konkursach i zabawach. Z kolei atrakcją Mobilnego Punktu Informacji Turystycznej, czyli stoiska promocyjnego Gminy Olkusz, będzie gra terenowa z nagrodami. U podnóża zamku, pod Chatą Kocjana chętni będą mogli wziąć udział w zabawie „Karaoke na ludowo”, a najmłodsi uczestniczyć w grach i zabawach sprawnościowych dla dzieci, jakie będą organizowane w tzw. strefie aktywności. Propozycją dla miłośników aktywnego wypoczynku jest Indywidualny Rodzinny Rajd Rowerowy oraz marsz nordic walking. Szczegółowe informacje oraz zapisy na stronie www.mosir.olkusz.pl. Ciekawą propozycję przygotowało Nadleśnictwo Olkusz.

 

21 września - Poznajemy tajemnice rezerwatu Pazurek

W niedzielę, od godziny 10.00 do 16.00, chętni będą mogli wziąć udział w grze terenowej „Poznajemy tajemnice rezerwatu Pazurek” (start – parking leśny przy DW 783). Uczestnicy wszystkich wydarzeń w ramach Juromanii są zobowiązani do przestrzegania przepisów związanych z pandemią, a w szczególności do zachowywania dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa, a także stosowania się do regulaminu i związanych z nim procedur.

 

Organizator: Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Gminy Olkusz.

 

Współorganizatorami są: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, a partnerami: parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Nadleśnictwo Olkusz, oddział PTTK w Olkuszu, Stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich”, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu oraz stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”. Patronat medialny: Przegląd Olkuski, Kurier Olkuski i portal Historykon.

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć