Kraków

Rodzicu, to może Cię zaskoczyć! Poznaj niewypowiedziane potrzeby dzieci

Rodzicu, to może Cię zaskoczyć! Poznaj niewypowiedziane potrzeby dzieci

Troje różnych dzieci. Trzy różne historie. Co je łączy? Wszyscy chodzą do 5 klasy. Wszyscy zostali włączeni do Akademii Przyszłości. Wszyscy także borykają się z problemami, za którymi stoją nieujawnione potrzeby. Jak można wspomóc podopiecznych Akademii i jaka lekcja płynie z ich historii dla wszystkich rodziców?

 

Waldek ma niskie oceny w szkole. Wolno się uczy, ma problemy z koncentracją, ale za to uwielbia w-f. Jego największe marzenie? „Żeby móc spotykać się z tatą – przez cały czas”. Kiedyś spędzali razem dużo czasu, głównie na osiedlowym boisku.


Marysia ma problemy z nauką języka angielskiego. Ośmielona przez wolontariuszkę wyznaje: „Nie chcę, żeby świat się ze mnie śmiał. Nie chcę być samotna”.

 

Olek wciąż nie potrafi czytać i pisać tak płynnie, jak inni w klasie. Pani Kasia wciąż się na niego gniewa. Gdy wychodzi z polskiego chce mu się płakać, tak po prostu. Wie, że potrzebuje pomocy, ale nie myśli tylko o sobie. Co jest jego największym marzeniem? „Żeby zmienić świat na lepsze”.

 

Rozpoznać właściwą potrzebę


Rozpoznawanie i odpowiednie reagowanie na potrzeby to jeden z najważniejszych obowiązków, jakie spoczywają na rodzicach.  Często jednak oferujemy naszym pociechom to, co naszym zdaniem jest odpowiedzią na ich potrzeby czy też to, co sami chcielibyśmy otrzymać w dzieciństwie. Tymczasem nasze przekonania mogą być zupełnie rozbieżne z rzeczywistością. Być może za potrzebą pogrania z kolegami w piłkę kryje się tęsknota za bliskością rodzica. Problemy z nauką angielskiego nie muszą być podszyte niskimi kompetencjami językowymi, ale strachem przed szyderstwami i głęboko skrywaną samotnością.


Rodzicu, spróbuj przyjrzeć się swojemu dziecku i jego potrzebom. Zastanów się, czego pragnie. Pomyśl, co może się kryć za zachowaniami, które Cię w nim zaskakują lub właśnie za tymi, do których być może już się trochę przyzwyczaiłeś.

 

A jak to jest z dziećmi z Akademii Przyszłości?


Skuteczne reagowanie na potrzeby, także te niewypowiedzialne jest niezbędne w pracy nad budowaniem poczucia własnej wartości. To właśnie ten cel przyświeca Akademii Przyszłości – siostrzanemu projektowi Szlachetnej Paczki, dzięki któremu dzieci uczą się odnajdywać swoje mocne strony oraz na nowo wierzyć w siebie i własne możliwości. By dziecko mogło przejść pełną zmianę w trakcie całorocznej pracy ze swoim tutorem, potrzebuje swojego Darczyńcy – osoby lub grupy osób, które ufundują mu Indeks Sukcesów. Takie zaangażowanie ze strony zupełnie obcych ludzi to dla dzieci  jasny komunikat – w moim życiu oprócz wolontariusza jest jeszcze ktoś, to mnie zauważył i mi kibicuje. Ta osoba zdecydowała się zainwestować w mój rozwój, ona naprawdę wierzy, że mi się uda! Dla dziecka to dodatkowe dowartościowanie i motywacja do pracy w Akademii.

 

Wciąż jeszcze ponad 200 dzieci czeka na zauważenie. To, czy ich głębokie potrzeby zostaną dostrzeżone zależy także od Ciebie. Wejdź na stronę www.akademiaprzyszlosci.org.pl, ufunduj Indeks i zostaw konkretnemu dzieciakowi sygnał – jesteś dla mnie ważny!

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć