Kraków

Ruszyły pierwsze zajęcia plastyczne w Krakowie dla rodzin ukraińsko- i rosyjskojęzycznych - MINIart majsternia

Ruszyły pierwsze zajęcia plastyczne w Krakowie dla rodzin ukraińsko- i rosyjskojęzycznych - MINIart majsternia

Międzynarodowe Centrum Kultury zrobiło właśnie milowy krok na drodze otwarcia się dla społeczności ukraińskiej - ruszając z warsztatami plastycznymi dla dzieci mówiących po ukraińsku i rosyjsku. MINIart majsternia to pierwsze w Krakowie zajęcia edukacyjne tego typu, prowadzone przez państwową instytucję kultury.  Porozmawialiśmy z autorkami zajęć o tym, co znaczy tworzyć ofertę kulturalną dla publiczności z doświadczeniem migracji.


Nie od dziś wiadomo, że Kraków jest jednym z najbardziej wielokulturowych miast Polski. Łączy mieszkańców o różnych korzeniach i historiach rodzinnych. Nie brakuje tu osób, których rodzimym językiem jest ukraiński lub rosyjski: w roku 2019 nawet co 10 mieszkaniec Krakowa pochodził z Ukrainy*. Nic więc dziwnego, że oferta kulturalna miasta poszerza się o propozycje dedykowane specjalnie dla odbiorców mówiących w tych językach.


Warsztaty plastyczne  to nie pierwsza inicjatywa MCK skierowana do ukraińskojęzycznych mieszkańców Krakowa - pierwsze oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem w języku ukraińskim odbyło się już jesienią 2017 roku.

“Przygotowywaliśmy wtedy wystawę o Lwowie, - wspomina Angelika Madura, koordynatorka programu edukacyjnego MCK, - a jednocześnie zastanawiałyśmy się z koleżanką Heleną Postawką-Lech, odpowiedzialną za program towarzyszący wystawom, nad tym, w jakim kierunku rozszerzyć naszą ofertę.

Biorąc pod uwagę zmieniającą się demografię Krakowa, pomyślałyśmy, że fajnie by było sprawić, żeby mieszkańcy miasta pochodzący z innych krajów poczuli się bardziej w domu.”

 

Anastasiia Podorożnia, edukatorka Międzynarodowego Centrum Kultury współtworząca ofertę dla społeczności ukraińskiej, wspomina początki projektu z uśmiechem: „Na początku oferta oprowadzań nie cieszyła się powodzeniem - przede wszystkim dlatego, że mało kto o niej wiedział. Pamiętam, jak smutno było wracać z Galerii, kiedy na oprowadzania nie przychodziła ani jedna osoba…

Ponieważ byliśmy pierwszą instytucją kultury w Krakowie, która wprowadziła stały cykl takich oprowadzań, nie istniały jeszcze żadne przetarte szlaki, którymi mogliśmy podążać. Samodzielnie szukaliśmy publiczności, która nie miała pojęcia, że w Krakowie dzieje się coś specjalnie dla nich. Jednakże wystawa za wystawą chętnych przybywało.

 

Jak dotąd najbardziej zaskakującym momentem było dla mnie spotkanie naszego stałego odbiorcy w Konsulacie Ukraińskim w Krakowie, gdzie przyszłam zagłosować w wyborach Prezydenckich. Młody mężczyzna podszedł do mnie, zapytał czy pracuję w Międzynarodowym Centrum Kultury przy Rynku Głównym i z uśmiechem podziękował za oprowadzania w jego ojczystym języku.

Urodziłam się poza Polską, w Kijowie, i zawsze chciałam wnieść swój wkład w ofertę kulturalną dla osób o podobnym doświadczeniu. Dlatego ta pozytywna informacja zwrotna od innych migrantów jest dla mnie miarą dobrze wykonanej pracy”.

 

Koordynatorki tworzące ofertę w MCK podjęły decyzję, że nowe warsztaty będą odbywać się nie tylko w języku ukraińskim, ale też rosyjskim. “Zajęcia prowadzone są zawsze przez dwóch edukatorów - jeden z nich mówi po ukraińsku, a drugi po rosyjsku. Zorganizowaliśmy te zajęcia w taki sposób by osoby pochodzące ze Lwowa, Dnipra, Doniecka ale też Moskwy i Mińska mogły bez żadnych przeszkód i barier wziąć udział w naszych warsztatach”,  podkreśla Angelika Madura.

MCK zapowiada, że podczas warsztatów z cyklu MINIart majsternia (“majsternia” znaczy “warsztat” w jęz. ukraińskim) mali uczestnicy w miłej, rodzinnej atmosferze będą poznawać pojęcia związane ze sztuką. Warsztaty odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 14.30.

 

Czy uda się podczas zajęć obudzić w małych odbiorcach sztuki wrażliwość i pasję? Dowiemy się na najbliższym spotkaniu!

 

Harmonogram zajęć z cyklu MINIart majsternia na 2020 rok:

 

8 marca, 14:30
10 maja, 14:30
14 czerwca, 14:30
12 lipca, 14:30
9 sierpnia, 14:30
13 września, 14:30
11 października, 14:30
8 listopada, 14:30
13 grudnia, 14:30.
*informacje prasowe

 

1/6
1/6

MINIart majsternia

2/6
2/6

MINIart majsternia

3/6
3/6

Angelika Madura- koordynatorka programu edukacyjnego MCK i Anastasiia Podorozhnia - edukatorka MCK.

4/6
4/6

Angelika Madura- koordynatorka programu edukacyjnego MCK i Anastasiia Podorozhnia - edukatorka MCK.

5/6
5/6

MINIart majsternia

6/6
6/6

MINIart majsternia

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć