Kraków

Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka

Tylko w 2018 roku Zespół specjalistów Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka Oddziału Neonatologicznego Szpitala Położniczo-Ginekologicznego UJASTEK prowadził leczenie 639 noworodków. Wśród najmniejszych podopiecznych Oddziału było blisko 400 wcześniaków – noworodków urodzonych przed 37. tygodniem ciąży. Wśród nich mali pacjenci urodzeni pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży z bardzo niską wagą urodzeniową pomiędzy 500 a 800 gram.

 

 

W Polsce ok. 6, 7% dzieci rodzi się jako wcześniak. Noworodki, zwłaszcza jeśli są urodzone przed planowanym terminem porodu, są obciążone najróżniejszymi powikłaniami wcześniactwa. Jednak przy właściwej diagnostyce, terapii, pielęgnacji i rehabilitacji bardzo często wyrównują różnice rozwojowe i „doganiają” swoich rówieśników urodzonych o czasie. Z myślą o tych najmniejszych wcześniakach organizowane są Oddziały Neonatologiczne z Intensywną Terapią Noworodka na III

stopniu referencyjnym, gdzie zespół specjalistów z różnych dziedzin bezpośrednio po narodzinach ma szansę zaopiekować się dzieckiem oferując mu szanse na życie, na normalne życie.

 

Dla Nas kompleksowa opieka dla wcześniaków i noworodków urodzonych o czasie to sprawa nadrzędna i chcemy cały czas się w tym kierunku rozwijać – przyznaje prezes Tomasz Wiśniewski.

 

17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Szpital UJASTEK bierze udział w ogólnoświatowej inicjatywie towarzyszącej tym obchodom, a symbolem tego będzie podświetlenie tego dnia budynku Szpitala na fioletowo, solidaryzując się w ten sposób z wcześniakami, ich Rodzicami, jak również innymi placówkami sprawującymi opiekę nad najmniejszymi pacjentami.

 

 

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć