Kraków » Wiadomości lokalne » Jak działa teatr? Cykl warsztatów wraca w nowym sezonie

Jak działa teatr? Cykl warsztatów wraca w nowym sezoniepowiększ

Jak działa teatr? Cykl warsztatów wraca w nowym sezonie

Patronat CzasDzieci.pl

Jak wygląda teatr od strony kulis? Co się w nich dzieje na chwilę przed rozpoczęciem przedstawienia i podczas jego trwania? W jaki sposób powstają kostiumy, rekwizyty, scenografia i charakteryzacja? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć podczas warsztatów „Jak działa teatr?” organizowanych przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Znaczna część z nich jest adresowana do najmłodszych widzów.

 

- Kiedy powstaje nowy spektakl, zwykle pojawiają się rozmowy z reżyserem, który mówi o tym jakie są jego założenia. Po premierze publiczność ocenia grę aktorów, scenografię i kostiumy. Tymczasem na efekt końcowy pracuje wiele osób których nie widać na scenie czy afiszach – mówi Małgorzata Szydłowska, scenografka, kuratorka i pomysłodawczyni projektu edukacyjnego „Myśląca ręka”, w ramach którego odbywają się warsztaty „Jak działa teatr?” – Mam na myśli rzemieślników teatralnych: inspicjentów, krawcowe, tapicera, modelatorów, stolarzy, oświetleniowców, akustyków – nazywam ich „duchami teatru”, ponieważ są dla widzów niewidzialni, ale bez ich pracy nie byłoby zarówno materii, jak i magii teatru. To właśnie im zawdzięczamy wykonanie kostiumów, rekwizytów i scenografii.

 

– Najwięcej pracy jest zawsze przy bajkach, bo tam jest bogata scenografia i dużo się zmienia. – mówi Tadeusz Sobucki, który od 20 lat jest tapicerem w Teatrze im. J. Słowackiego. – Czasem trzeba kilkaset metrów różnych materiałów, żeby zrealizować jeden projekt. Największym wyzwaniem jak dotąd był dla mnie „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, a zwłaszcza czasza balonu, którą musiałem uszyć. Mnóstwo pracy miałem też przy spektaklu „Kwiat paproci”. 

 


Jak wygląda teatr z perspektywy rzemieślników teatralnych? W jaki sposób powstają ich prace? Najmłodsi widzowie mogą się o tym osobiście przekonać, biorąc udział w warsztatach „Jak działa teatr?”, które odbędą się w Teatrze im. J. Słowackiego, Domu Rzemiosł Teatralnych i pracowni sceno-technicznej, od września do listopada.


W programie znalazły się m.in. warsztaty pt. „Tropem kapelusza”, „Stukot obcasów” i „Wszystko o perukach”, podczas których będzie można odwiedzić teatralne garderoby i poznać tajniki charakteryzacji. 21 września, teatralni modelatorzy, zdradzą tajniki malowania, patynowania, wypalania, dziurawienia i farbowania nowych ubrań i zamieniania ich w „odlotowe szmaty”, a 16 listopada pokażą w jaki sposób – na potrzeby spektakli – tworzą „luksusowe graty”, czyli zamieniają nowe meble i rekwizyty w bajkowe starocie. Uczestnicy warsztatów będą też mogli pod ich okiem wykonać teatralne maski.


Na liście spektakli adresowanych do najmłodszych widzów w Teatrze im. J Słowackiego, w nowym sezonie, znalazł się m.in. „Smok” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Jest to opowieść o czasach króla Kraka, który – jak głosi legenda – żył w IX wieku i zasiadał na tronie w Krakowie. Jednym z wyzwań, z którym musiał się zmierzyć jako władca, był ziejący ogniem smok, który siał spustoszenie. Sceniczny smok, ma ponad 6 metrów długości, 3 metry wysokości i został wykonany na podstawie odlewu żywicznego w kształcie dinozaura, a konkretnie tyranozaura rexa. W jaki sposób został zaprojektowany i wykonany? Czy na scenie faktycznie zieje ogniem? O tym będą się mogli przekonać uczestnicy warsztatów pt. „Jak oswoić smoka?”, które odbędą się 5 października w pracowni sceno-technicznej, a 9 października będzie można zobaczyć spektakl od strony kulis.


Szczegółowy program wszystkich warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz rezerwacja miejsc, znajduje się pod adresem: www.jakdzialateatr.pl


Jak działa teatr?” to pierwszy tego typu projekt w Polsce, przybliżający świat rzemieślników teatralnych i dający możliwość poznania tajników ich pracy. Jego pomysłodawczynią jest Małgorzata Szydłowska, scenografka, zastępca dyrektora teatru Łaźnia Nowa do spraw produkcji teatralnych. Autorka scenografii i kostiumów do kilkudziesięciu spektakli wystawianych w teatrach dramatycznych, operowych i muzycznych. Kurator i autorka koncepcji cyklu edukacyjnego „Myśląca ręka”.


Efekty pracy rzemieślników teatralnych można również zobaczyć na wystawie „Myśląca ręka” która znajduje się w Domu Rzemiosł Teatralnych przy ul. Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie. To również doskonała okazja do tego, aby odwiedzić Magazyn Kostiumów, który znajduje się w tym samym budynku i posiada w swoich zasobach 9 tysięcy kostiumów teatralnych (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja).

 

TERMINY WARSZTATÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:
WRZESIEŃ-LISTOPAD 2019 R.

 

WRZESIEŃ

RZECZY TEATRALNE:
Odlotowe szmaty – 21.09, sobota, godz. 10.00

 

PAŹDZIERNIK

KWESTIA CZASU:
Tropem kapelusza – 8.10, wtorek, godz. 10.00
Stukot obcasów – 17.10, czwartek, godz. 10.00
Wszystko o perukach – 24.10, wtorek, godz. 10.00

RZECZY TEATRALNE:
Jak oswoić smoka – 5.10, sobota, godz. 10.00
Replika twarzy – 19.10, sobota, godz. 10.00

 

LISTOPAD

KWESTIA CZASU:
Tropem kapelusza – 13.11, środa, godz. 10.00
Stukot obcasów – 22.11, piątek, godz. 10.00
Wszystko o perukach – 29.11, piątek, godz. 10.00

RZECZY TEATRALNE:
Luksusowe graty – 16.11, sobota, godz. 10.00

 

Zapraszamy również do indywidualnego ustalania terminów dla grup zorganizowanych w Biurze Informacji i Rezerwacji Biletów.

pn - pt - 9:00-16:00
tel. + 48 12 424 45 28, + 48 12 424 45 25;
e-mail: bilet@teatrwkrakowie.pl

Dodatkowe informacje: jakdzialateatr.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Już w październiku 23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
Patronat CzasDzieci.pl

Już w październiku 23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Trwają przygotowania do 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które każdego roku budzą ogromne zainteresowanie miłośników literatury z całego świata. Jesteście gotowi na literacką przygodę? Odwiedźcie EXPO Kraków w dniach 24-27 października. więcej »
Jak działa teatr? Cykl warsztatów wraca w nowym sezonie
Patronat CzasDzieci.pl

Jak działa teatr? Cykl warsztatów wraca w nowym sezonie

Jak wygląda teatr od strony kulis? Co się w nich dzieje na chwilę przed rozpoczęciem przedstawienia i podczas jego trwania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć podczas warsztatów ?Jak działa teatr??. więcej »
6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

Kino Pod Baranami już po raz szósty zaprasza najmłodszych widzów na pokazy w ramach Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. więcej »
Już we wrześniu premiera Pchły Szachrajki w Teatrze Groteska!

Już we wrześniu premiera Pchły Szachrajki w Teatrze Groteska!

Pchła Szachrajka, spektakl muzyczny w reżyserii Anny Seniuk, to feeria kolorowych kostiumów, świetne pomysły na rekwizyty (fascynujące rurki z wyjedzonym z nich kremem czy słoniowe ciężkie nogi w postaci klockowatych koturnów, a także stolik na kółkach, który dzięki prostym zabiegom przejmuje różne funkcje) i po mistrzowsku wyśpiewane krótkie, rytmiczne wersy wiersza Jana Brzechwy. więcej »
Nowohuckie Centrum Kultury dla młodych - warto zainwestować w wolny czas

Nowohuckie Centrum Kultury dla młodych - warto zainwestować w wolny czas

Wśród wielu propozycji zajęć dla młodzieży znajdują się trzy nowości i cały zestaw sprawdzonych pomysłów na wolny czas. Warto, już od najmłodszych lat, rozwijać swoje talenty i sięgać po nieznane. więcej »
Nowy sezon w Nowohuckim Centrum Kultury

Nowy sezon w Nowohuckim Centrum Kultury

Na nowy sezon 2019/2020 przygotowaliśmy dla dzieci wiele atrakcyjnych propozycji. Są wśród nich znane i lubiane zajęcia z lat poprzednich oraz kilka nowości. więcej »
Bajkowa Jesień 2019 w Nowohuckim Centrum Kultury

Bajkowa Jesień 2019 w Nowohuckim Centrum Kultury

Proponowane przez nas przedstawienia to barwne, mądre i pełne ciepła historie dotyczące uniwersalnych prawd i pobudzające wyobraźnię młodych widzów. więcej »
Muzeum Inżynierii Miejskiej otwiera Strefę Kreatywności!
Patronat CzasDzieci.pl

Muzeum Inżynierii Miejskiej otwiera Strefę Kreatywności!

Już 17 września nastąpi otwarcie Strefy Kreatywności, czyli przestrzeni edukacyjnej Muzeum Inżynierii Miejskiej. więcej »
Bezpłatne kursy edukacyjne dla młodzieży organizowane przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Bezpłatne kursy edukacyjne dla młodzieży organizowane przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz Muzeum Krakowa zapraszają młodzież szkolną do udziału w kursach edukacyjnych: Akademia młodego miłośnika Krakowa oraz Młodzieżowy Uniwersytet Krakowa. więcej »
Nie siedź w domu. Idź na wycieczkę - bezpłatne wycieczki PTTK po okolicach Krakowa

Nie siedź w domu. Idź na wycieczkę - bezpłatne wycieczki PTTK po okolicach Krakowa

Koło Grodzkie PTTK im. Ludomira Sawickiego w Krakowie od 1973 roku jest organizatorem akcji Nie siedź w domu. Idź na wycieczkę. Dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Województwa Małopolskiego wycieczki są bezpłatne więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Wydarzenie Na Czasie!

Kombinat Kultury

Kombinat Kultury

Kombinat Kultury to różnorodny festiwal działań artystycznych i tygiel twórczych działań. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.  

Temat na Czasie

Dlaczego od 4. roku życia?

Dlaczego od 4. roku życia?

Warto, żeby dzieci się ruszały, rozwijały swoje zainteresowania, nabywały nowych umiejętności nie tyle nawet piłkarskich, ale takie społecznych, jak współpraca z innymi dziećmi, słuchanie...  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  

Temat na Czasie!

Teddy Eddie - Angielski dla dzieci

Ambitne i niebanalne zajęcia języka angielskiego dla dzieci? Poznaj metodę TEDDY EDDIE! Nauka odbywa się w formie zabawy w niewielkich grupach. Dzieci kochają dynamiczne lekcje, a rodzice doceniają bogaty program i rzetelne raporty o postępach.   

Czasopismo Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019