Jak wygląda teatr od strony kulis? Co się w nich dzieje na chwilę przed rozpoczęciem przedstawienia i podczas jego trwania? W jaki sposób powstają kostiumy, rekwizyty, scenografia i charakteryzacja? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć podczas warsztatów „Jak działa teatr?” organizowanych przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Znaczna część z nich jest adresowana do najmłodszych widzów.
- Kiedy powstaje nowy spektakl, zwykle pojawiają się rozmowy z reżyserem, który mówi o tym jakie są jego założenia. Po premierze publiczność ocenia grę aktorów, scenografię i kostiumy. Tymczasem na efekt końcowy pracuje wiele osób których nie widać na scenie czy afiszach – mówi Małgorzata Szydłowska, scenografka, kuratorka i pomysłodawczyni projektu edukacyjnego „Myśląca ręka”, w ramach którego odbywają się warsztaty „Jak działa teatr?” – Mam na myśli rzemieślników teatralnych: inspicjentów, krawcowe, tapicera, modelatorów, stolarzy, oświetleniowców, akustyków – nazywam ich „duchami teatru”, ponieważ są dla widzów niewidzialni, ale bez ich pracy nie byłoby zarówno materii, jak i magii teatru. To właśnie im zawdzięczamy wykonanie kostiumów, rekwizytów i scenografii.
– Najwięcej pracy jest zawsze przy bajkach, bo tam jest bogata scenografia i dużo się zmienia. – mówi Tadeusz Sobucki, który od 20 lat jest tapicerem w Teatrze im. J. Słowackiego. – Czasem trzeba kilkaset metrów różnych materiałów, żeby zrealizować jeden projekt. Największym wyzwaniem jak dotąd był dla mnie „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, a zwłaszcza czasza balonu, którą musiałem uszyć. Mnóstwo pracy miałem też przy spektaklu „Kwiat paproci”.
Jak wygląda teatr z perspektywy rzemieślników teatralnych? W jaki sposób powstają ich prace? Najmłodsi widzowie mogą się o tym osobiście przekonać, biorąc udział w warsztatach „Jak działa teatr?”, które odbędą się w Teatrze im. J. Słowackiego, Domu Rzemiosł Teatralnych i pracowni sceno-technicznej, od września do listopada.
W programie znalazły się m.in. warsztaty pt. „Tropem kapelusza”, „Stukot obcasów” i „Wszystko o perukach”, podczas których będzie można odwiedzić teatralne garderoby i poznać tajniki charakteryzacji. 21 września, teatralni modelatorzy, zdradzą tajniki malowania, patynowania, wypalania, dziurawienia i farbowania nowych ubrań i zamieniania ich w „odlotowe szmaty”, a 16 listopada pokażą w jaki sposób – na potrzeby spektakli – tworzą „luksusowe graty”, czyli zamieniają nowe meble i rekwizyty w bajkowe starocie. Uczestnicy warsztatów będą też mogli pod ich okiem wykonać teatralne maski.
Na liście spektakli adresowanych do najmłodszych widzów w Teatrze im. J Słowackiego, w nowym sezonie, znalazł się m.in. „Smok” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Jest to opowieść o czasach króla Kraka, który – jak głosi legenda – żył w IX wieku i zasiadał na tronie w Krakowie. Jednym z wyzwań, z którym musiał się zmierzyć jako władca, był ziejący ogniem smok, który siał spustoszenie. Sceniczny smok, ma ponad 6 metrów długości, 3 metry wysokości i został wykonany na podstawie odlewu żywicznego w kształcie dinozaura, a konkretnie tyranozaura rexa. W jaki sposób został zaprojektowany i wykonany? Czy na scenie faktycznie zieje ogniem? O tym będą się mogli przekonać uczestnicy warsztatów pt. „Jak oswoić smoka?”, które odbędą się 5 października w pracowni sceno-technicznej, a 9 października będzie można zobaczyć spektakl od strony kulis.
Szczegółowy program wszystkich warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz rezerwacja miejsc, znajduje się pod adresem: www.jakdzialateatr.pl
„Jak działa teatr?” to pierwszy tego typu projekt w Polsce, przybliżający świat rzemieślników teatralnych i dający możliwość poznania tajników ich pracy. Jego pomysłodawczynią jest Małgorzata Szydłowska, scenografka, zastępca dyrektora teatru Łaźnia Nowa do spraw produkcji teatralnych. Autorka scenografii i kostiumów do kilkudziesięciu spektakli wystawianych w teatrach dramatycznych, operowych i muzycznych. Kurator i autorka koncepcji cyklu edukacyjnego „Myśląca ręka”.
Efekty pracy rzemieślników teatralnych można również zobaczyć na wystawie „Myśląca ręka” która znajduje się w Domu Rzemiosł Teatralnych przy ul. Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie. To również doskonała okazja do tego, aby odwiedzić Magazyn Kostiumów, który znajduje się w tym samym budynku i posiada w swoich zasobach 9 tysięcy kostiumów teatralnych (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja).
TERMINY WARSZTATÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:
WRZESIEŃ-LISTOPAD 2019 R.
WRZESIEŃ
RZECZY TEATRALNE:
Odlotowe szmaty – 21.09, sobota, godz. 10.00
PAŹDZIERNIK
KWESTIA CZASU:
Tropem kapelusza – 8.10, wtorek, godz. 10.00
Stukot obcasów – 17.10, czwartek, godz. 10.00
Wszystko o perukach – 24.10, wtorek, godz. 10.00
RZECZY TEATRALNE:
Jak oswoić smoka – 5.10, sobota, godz. 10.00
Replika twarzy – 19.10, sobota, godz. 10.00
LISTOPAD
KWESTIA CZASU:
Tropem kapelusza – 13.11, środa, godz. 10.00
Stukot obcasów – 22.11, piątek, godz. 10.00
Wszystko o perukach – 29.11, piątek, godz. 10.00
RZECZY TEATRALNE:
Luksusowe graty – 16.11, sobota, godz. 10.00
Zapraszamy również do indywidualnego ustalania terminów dla grup zorganizowanych w Biurze Informacji i Rezerwacji Biletów.
pn - pt - 9:00-16:00
tel. + 48 12 424 45 28, + 48 12 424 45 25;
e-mail: bilet@teatrwkrakowie.pl
Dodatkowe informacje: jakdzialateatr.pl