Akcja sprzątania
Na pozór piękny krajobraz – drzewa, krzewy i centrum miasta, a wśród nich zamaskowane składowisko śmieci. Właśnie dlatego Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon zorganizowało akcję sprzątania przy pasie startowym na Czyżynach. Do akcji mogli włączyć się wszyscy chętni, którzy chcieli odmienić niestandardowy dla centrum miasta krajobraz.
Akcja rozpoczęła się o godzinie 13.30, wszyscy chętni zabrali ze sobą worki i wyruszyli na wspólne sprzątanie terenów gdzie już w 2022 roku powstanie budynek Centrum Cogiteon. Już po niespełna godzinie pojawiła się zebrana góra śmieci. Wśród znalezionych rzeczy znalazły się nie tylko zużyte torby foliowe, butelki, czy puszki, ale także beczki, wanienki, a nawet zużyte materiały budowlane. Ludzie urządzili tam prawdziwe składowisko niepotrzebnych im rzeczy.
Drzewa świetnie zamaskowały piękny na pozór krajobraz. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na poważny problem. Zaangażowali się w nią mieszkańcy, którym zależy na otaczającym ich krajobrazie, a także pracownicy samego centrum. Plany zakładają, że w przyszłości powstanie tam teren przyjazny mieszkańcom z aleją odkryć naukowych, a także placem zabaw dla dzieci. Teren ten mam być jak najbardziej otwarty dla mieszkańców i nie tylko.
Wystawa mobilna
Po akcji sprzątania terenów zielonych przy pasie startowym na Czyżynach można było zobaczyć mobilną wystawę „Naukowiej” zorganizowaną przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, która jest namiastką tego co będzie znajdowało się w budynku centrum. Istotnym założeniem tej mobilnej wystawy jest odwiedzenie wszystkich gmin województwa małopolskiego. Dodatkowym elementem wystawy jest przedstawienie tytułowego zjawiska w kontekście lokalnym m.in. małopolskiego smogu.
Wystawa dotyczy tematu powietrza, ujętego od strony chemicznej, biologicznej, geograficznej i fizycznej. Skierowana jest szczególnie dla dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej, ale każdy znajdzie tam coś dla siebie. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród grup szkolnych i ich nauczycieli. Wystawa jest także przystosowana do osób niepełnosprawnych, a udział w niej mogą wziąć nawet osoby niewidome.
Na wystawie można znaleźć kilkanaście różnorodnych eksponatów, które angażują do wspólnej aktywności i oddziałują na wiele zmysłów. Można doświadczyć wiatru i zrobić sobie niezapomniane selfie, spróbować odgadnąć ukryte zapachy i zabawić się w „niegłuchy” telefon.
Jeżeli nie wiedzieliście co to aerożel, tam właśnie go zobaczycie, jednocześnie jest to jedyny eksponat na wystawie, którego nie można dotknąć, ze względu na jego cenę, gdyż jest to materiał w 90% wypełniony powietrzem. W sposób obszerny wystawa pokazuje zjawiska przyrody powiązane z powietrzem oraz jego wykorzystanie w życiu codziennym i technologii. Co pewne, dowiecie się tam wiele ciekawych rzeczy o których zapewne nie wiedzieliście, a do tego będziecie się świetnie bawić.