Kraków

Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki

Już 27 kwietnia odbędzie się dziewiąty ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki. Rozpocznie się on o godzinie 12.00. W Krakowie w akcji bierze udział aż 8 instytucji. Tych, którzy na weekend wybierają się poza Kraków informujemy, że do akcji włączyły się także Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Celem Dnia Wolnej Sztuki  jest "oswojenie" zwiedzających z muzeami. Każde dzieło może samo opowiedzieć swoją historię na nowo. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest miłość.

 

Sprawdźcie w galerii, które instytucje uczestniczą w Dniu Wolnej Sztuki!

 

1/10
1/10

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

 

Wstęp wolny na wystawę ,,Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje” w godzinach 12.00-13.00. Bez rezerwacji miejsc.

2/10
2/10

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha


Podczas tegorocznej edycji Manggha zaprasza do obejrzenia obiektów z dwóch wystaw: Koji Kamoji. Cisza i wola życia oraz Niezwykłe historie z Polski i JaponiiW stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Tematem przewodnim Dnia Wolnej Sztuki jest Miłość – a w tym wypadku – Japonia moja miłość. Wstęp wolny po dokonaniu rezerwacji mailowej: recepcja@manggha.pl

3/10
3/10

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie


W Muzeum Lotnictwa Polskiego posłuchacie o silniku Antoinette 8V, o samolocie Halberstadt CL.II, kolejno o najsłynniejszej drugo-wojennej złośnicy – Spitfirze, o perełce Muzeum – PZL P.11c i na koniec o Starfighterze. A wszystko to z miłości do wszystkiego co związane jest z lataniem.

4/10
4/10

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, MOCAK


Jak co roku uczestnicy zostaną zaproszeni do spokojnego, dokładnego obejrzenia pięciu wybranych prac z Kolekcji MOCAK-u, Biblioteki Mieczysława Porębskiego oraz wystaw czasowych.


 


Spotkanie będzie kontynuowane w Bibliotece MOCAK-u, gdzie wszyscy uczestnicy będą mieli okazję podzielić się wrażeniami i podyskutować.
Tym razem do współpracy przy okazji Dnia Wolnej Sztuki w MOCAK-u zaproszono grupę studentów kierunku art & design z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego. O pracach opowiedzą: Jakub Cisowski, Anna Czyż, Olena Devero, Adrianna Dziwoń, Angelika Harat  Marta Muzichenko, Magdalena Noga, Jakub Maciejczyk. Wstęp dla wszystkich uczestników akcji w cenie biletu ulgowego (7 zł). Nie obowiązują zapisy.

5/10
5/10

Muzeum Narodowe w Krakowie – Kamienica Szołajskich


Podczas wydarzenia odbywającego się na wystawie „Kraków 1900” będzie można obejrzeć obrazy:
1. Leon Wyczółkowski, Widok z Wawelu w Krakowie, 1913
2. Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami, 1894
3. Leon Wyczółkowski, Portret Ireny Solskiej, 1898
4. Paon, płótno zbiorowe bywalców Kawiarni Teatralnej, 1897-1898
5. Włodzimierz Tetmajer, Święcone, 1897

6/10
6/10

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

 

Dzień Wolnej Sztuki po raz pierwszy w Teatrze Słowackiego! Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Wolnej Sztuki jest miłość ♥ Teatr Słowackiego proponuje porozmawiać o niej przy słynnej kurtynie Henryka Siemiradzkiego! Każde dzieło sztuki ma swoją historię do powiedzenia. Wystarczy się w nią wsłuchać.

 

Spotkanie w Gmachu głównym Teatru (pl. św. Ducha 1) 27 kwietnia o godz. 12:00. Spotkanie poprowadzi Bartek Oskarbski - wieloletni inspicjent Teatru Słowackiego, przewodnik, prawdziwy znawca zakamarków sceny przy pl. św. Ducha.

 

Wstęp bezpłatny.
Zbiórka w holu Teatru.

7/10
7/10

Żydowskie Muzeum Galicja

 

Żydowskie Muzeum Galicja po raz kolejny włącza się w tę akcję, udostępniając zwiedzającym 5 dzieł, które w przyjemnej, nieco leniwej atmosferze sobotniego wczesnego popołudnia będzie można kontemplować przez godzinę. 

8/10
8/10

Międzynarodowe Centrum Kultury

 

W godz. 12-13 proponuje bezpłatny wstęp na wystawę w Galerii MCK. Edukatorzy opowiedzą niezwykłe historie obrazów, rzeźb i artystów prezentowanych na wystawie Czas przełomu. Sztuka awangardy w Europie Środkowej 1908–1928.Odwiedzający Galerię MCK będą mogli wysłuchać opowieści o Kompozycji z dziobatymi stworami Stanisława Ignacego Witkiewicza, Motocykliście Otakar Šveca, Ich dwoje Augusta Zamoyskiego, Rzeźbie abstrakcyjnej Katarzyny Kobro i Mężczyźnie z uniesionymi rękami Josefa Čapka.

 

9/10
9/10

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu


W tym roku podczas Dnia Wolnej Sztuki będzie można obejrzeć następujące obiekty:
1. Rysunek „Polska w kajdanach”, J. Stepik, 2 poł. XIX w.
2. Obraz „Panna młoda”, Czesław Gałużny, 2000 r.
3. Obraz „Pocałunek” z cyklu „Wariacje na temat”, Barbara Dyoniziak-Stuss, 1994 r.
4. Obraz „Janko Muzykant”, Eugeniusz Miśkowiec, 1943 r.
5. Rzeźba „Macierzyństwo, Mieczysław Bogaczyk, 1982 r.

10/10
10/10

Galeria Władysława Hasiora – Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

 

Muzeum Tatrzańskie zaprasza do swojej filii – Galerii Władysława Hasiora – na godzinę 12.00 do wnikliwego przyjrzenia się wybranym dziełom. Lista obiektów:
 
1. Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Miłość Kucharki do Eskimosa” – pokaz specjalny w „Dniu Wolnej Sztuki”
2. Władysław Hasior, „Romeo”
3. Władysław Hasior, „Julia”
4. Władysław Hasior, bez tytułu (określane jako „Romeo”)
5. Władysław Hasior, bez tytułu (określane jako „Julia”)


Wstęp na wydarzenie jest wolny, wystarczy przy wejściu do Galerii Władysława Hasiora podać hasło: „Dzień Wolnej Sztuki”.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć