Kraków » Wiadomości lokalne » "Interesują nas te spektakle, które są odważne, niebanalne, przemyślane, cenione". Wywiad z Martyną Paliś z Teatru Łaźnia Nowa

"Interesują nas te spektakle, które są odważne, niebanalne, przemyślane, cenione". Wywiad z Martyną Paliś z Teatru Łaźnia Nowapowiększ

"Interesują nas te spektakle, które są odważne, niebanalne, przemyślane, cenione". Wywiad z Martyną Paliś z Teatru Łaźnia Nowa

O tegorocznej, kończącej się już edycji Festiwalu Mała Boska Komedia rozmawiamy z Panią Martyną Paliś z Teatru Łaźnia Nowa.

 

W ubiegłym roku Festiwal Boska Komedia, jeden z najważniejszych polskich przeglądów teatralnych, po raz pierwszy rozszerzył swoją formułę o repertuar dla młodego widza – tak zrodziła się Mała Boska Komedia. W tym roku odbywa się druga edycja Festiwalu - czy oznacza to, że dzieci i młodzież potrzebują „swojego” festiwalu teatralnego?

 

M.P.: Zdecydowanie tak! Pierwsza edycja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, co świadczy faktycznie o potrzebie organizowania w Nowej Hucie festiwalu dedykowanego młodszym widzom, zarówno dzieciom, jak i młodzieży. Dlatego też z przyjemnością zorganizowaliśmy drugą edycję Małej Boskiej Komedii. Każdy z zaprezentowanych spektakli był inny, był nową przygodą. Teatr tworzony z myślą o młodszych odbiorcach rozwija się bardzo prężnie. Propozycji spektakli jest coraz więcej - nie są to już jedynie adaptacje obowiązkowych lektur, lecz produkcje zachwycające widzów pod wieloma względami. Twórcy sięgają po ambitne teksty, bawią się rozwiązaniami formalnymi, zachowują przy tym humor, ale też wielowymiarowość interpretacji i złożoność doświadczenia teatralnego. Tworzenie przeglądu współczesnego teatru dla dzieci i młodzieży to ogromna przyjemność, odpowiedzialność i zabawa. Dla małych i dużych.

 

Mała Boska Komedia to festiwal o bardzo wysokim poziomie artystycznym. Starannie wybrane spektakle w wykonaniu teatrów z całej Polski i program towarzyszący w postaci licznych warsztatów to prawdziwe święto teatru dla młodych odbiorców. Jak dobierane są spektakle prezentowane w ramach Festiwalu?

 

M.P.: Przede wszystkim staramy się pokazać złożoność i różnorodność tego obszaru teatralnego. Interesują nas te spektakle, które są odważne, niebanalne, przemyślane, cenione. Chcemy rozmawiać z młodymi ludźmi, rozwijać ich wrażliwość, pobudzać wyobraźnię, zachęcać do własnych interpretacji. Zapraszamy więc te produkcje teatralne, które traktują swojego odbiorcę poważnie i chcą wchodzić z nim w dialog. W tym roku tematy oscylowały wokół pytań o tożsamość (także lokalną/regionalną), inność, kondycję więzi i relacji międzyludzkich, o przemoc i krzywdę, o potrzebę wiary, o siłę do spełniania marzeń. Ale to sposób stawiania tych pytań, wciąganie do nowego świata przygód i zdarzeń, zaskakiwanie rozwiązaniami formalnymi, znakomita gra aktorska, poruszająca muzyka i zachwycające scenografie, kostiumy, ruch sceniczny, ożywiona forma sprawiają, że każdy ze spektakli jest wyjątkowy i wartościowy. Przyjemność z oglądania czerpią zarówno dzieci czy młodzież, jak i dorośli. To także jest sztuką - pozwolić odbiorcom w różnym wieku znaleźć coś dla siebie. Coś, wobec czego nie możemy pozostać obojętni. Chcemy, żeby festiwal ewoluował i mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie za rok - z dziećmi, młodzieżą, rodzicami, twórcami, artystami, nauczycielami. Poza spektaklami zapraszamy widzów do współdziałania i współtworzenia podczas kreatywnych warsztatów. Zorganizowaliśmy także spotkania masterclasses ze specjalistami, którzy podzielili się swoimi metodami pracy teatralnej, aby inspirować i zachęcać do rozwoju na tym polu.

 

Zeszłoroczna, pierwsza edycja Festiwalu otrzymała w tym roku statuetkę Złotego Słonecznika w plebiscycie Słoneczniki portalu CzasDzieci na najbardziej wartościowe inicjatywy dla dzieci w Krakowie. Jurorzy podkreślali, że w dzisiejszym świecie tworzenie teatru dla dzieci to ogromne wyzwanie. Jak przyciągnąć młodego odbiorcę?

 

M.P.: To jest bardzo trudne zadanie, ale obowiązkiem teatru jest się z nim mierzyć. Kiedy zastanawiamy się nad swoim dzieciństwem i wizytami w teatrze, to z czym nam się kojarzą? Dlaczego tak często mówimy, że było to straszne, nudne, brzydkie? Może z tego powodu dzisiaj nie mamy potrzeby, żeby chodzić do teatru? Jak z takim bagażem zostać świadomym odbiorcą sztuki? Powinniśmy dbać o to, aby proponować swoim dzieciom ciekawe i różnorodne spektakle, które okażą się wspaniałymi przygodami, a nie przykrym obowiązkiem. Młody widz to niewybredny krytyk, szczerze mówi o swoim doświadczeniu, nie udaje, żeby zrobić przyjemność twórcom. Przyciągnąć uwagę dzieci i skupić ją w dzisiejszym, przepełnionym bodźcami świecie także nie jest łatwo. Stworzyć opowieść, która będzie uczyć, ale wystrzega się przy tym banalnego dydaktyzmu jest jeszcze trudniej. A przy tym wszystkim pamiętać o estetyce i zabawie. I interakcji. Mieć na uwadze sposób postrzegania świata na danym etapie rozwoju i w końcu przekonać rodziców, którzy decydują o tym, co oglądamy, że warto iść na spektakl razem, żeby wspólnie go przeżyć. Jeżeli jednak sztuka tworzona z myślą o dzieciach wypływa z miłości i dla samych twórców jest przygodą, w którą wierzą, to rodzą się z tego wspaniałe rzeczy.

 

Widzowie obejrzeli już cztery festiwalowe spektakle (Sposób na Alcybiadesa Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, Księgę Dżungli Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Tutaj jest wszystko Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu i Biblia. Rdz. 1-11 Fundacji Centrala w koprodukcji z Teatrem Nowym w Warszawie). Który z nich zrobił na nich największe wrażenie?

 

M.P.: Myślę, że każdy z nich porusza w inny sposób. Spektakle są też adresowane do różnych grup wiekowych. "Sposób na Alcybiadesa" cieszył się ogromnym zainteresowaniem, bardzo szybko zniknęły bilety. Wśród widzów pojawiały się całe rodziny - ci starsi, z syntymentem wracali do kultowej powieści, ci młodsi dali się porwać dynamicznej narracji i współczesnej interpretacji. "Księga Dżungli" była fenomenalna pod wieloma względami, adaptacyjnie, muzycznie, formalnie. Rozmawiając z rodzicami dowiedzieliśmy się, że młodzież absolutnie zakochała się w kostiumach. W Nowej Hucie poszukiwane teraz są krawcowe, które uszyją wilcze bluzy dla młodzieży. "Tutaj jest wszystko" to znowu tytuł, który obowiązkowo powinien obejrzeć każdy świadomy rodzic. Przełamanie tematu tabu, jakim pozostaje przemoc domowa, jest wyzwaniem. Spektakl otrzymał bardzo długie owacje. Ogromna część publiczności wzięła także udział w warsztatach kontekstowych do spektaklu. Na samą myśl mam dreszcze. To było niesamowite doświadczenie. I w końcu "Biblia Rdz. 1-11", adresowana do młodszego odbiorcy to prawdziwy... raj. Dzieciaki były w swoim żywiole, bardzo żywo i spontanicznie reagowały, w końcu tworzenie światów, to jedna z tych umiejętności, którą tracimy z wiekiem. Po spektaklu słyszeliśmy radosne okrzyki "było mega!" i pytania, kiedy znowu przyjdziemy do teatru, w którym można się bawić.

 

Przed nami spektakl Słoń i kwiat w wykonaniu Grupy Coincidentia oraz Białostockiego Teatru Lalek. Czego widzowie mogą się spodziewać tym razem?

 

M.P.: To naprawdę mądry i piękny spektakl. Historia o małym słoniu, który trafia do dżungli. Spotyka tam przedziwne istoty, mierzy się z szaleńczymi przygodami. I bardzo chce stać się wielkim. A żeby stać się wielkim, to trzeba przecież dowiedzieć się o świecie, ile tylko się da. Czas na absolutne teatralne szaleństwo i zabawę formą. Ten malowniczy spektakl zabierze nas w podróż do niezwykłej krainy, pełnej humoru i muzyki. To trzeba koniecznie zobaczyć. Spektakl zobaczyć można w Łaźni Nowej w najbliższy czwartek, 8 listopada o godz. 19:00.

 

Rozmowę przeprowadziła Wioleta Dyrcz.

 

Fot. Bartek Warzecha, Spektakl Słoń i kwiat w wykonaniu Grupy Coincidentia oraz Białostockiego Teatru Lalek


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: XVI Noc Muzeów w Krakowie - atrakcje dla dzieci więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
XVI Noc Muzeów w Krakowie - atrakcje dla dzieci

XVI Noc Muzeów w Krakowie - atrakcje dla dzieci

W naszym zestawieniu tradycyjnie zadbaliśmy przede wszystkim o dzieci i rodziców, ale oczywiście wydarzeń jest o wiele więcej. więcej »
Mała Boska Komedia #3 PIERWSZA BITWA

Mała Boska Komedia #3 PIERWSZA BITWA

Pierwsza teatralna bitwa festiwalu, zatytułowana NIECH ŻYJĄ LALKI!, została rozegrana. więcej »

Najciekawsze wydarzenia na weekend (25-26 maja 2019)

Co przyniesie nadchodzący weekend w Krakowie? Sprawdź już teraz! więcej »
Ożywiamy książki!
Patronat CzasDzieci.pl

Ożywiamy książki!

Dzieci zgłaszające się do projektu otrzymają w prezencie książkę (1 tytuł
w każdej z bibliotek), wybraną z tytułów przeniesionych na ekran
w formie animacji. więcej »
Historia zakazanej miłości w Teatrze Groteska - premiera spektaklu Ronja, córka zbójnika
Patronat CzasDzieci.pl

Historia zakazanej miłości w Teatrze Groteska - premiera spektaklu Ronja, córka zbójnika

Ronja ? tytułowa bohaterka przedstawienia Teatru Groteska ? jest córką zbójnika Matta i niezwykłym ?dzieckiem lasu?. więcej »
Konkurs na nowe logo Cogiteonu

Konkurs na nowe logo Cogiteonu

Koniec z niebieskim napisem ?Cogiteon?. Małopolskie Centrum Nauki ogłosiło konkurs na identyfikację wizualną instytucji. Prace można zgłaszać do końca maja. więcej »
Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki

Już 27 kwietnia odbędzie się dziewiąty ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki. więcej »
Konkurs z okazji Dnia Dziecka z Teatrem im. J. Słowackiego
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs z okazji Dnia Dziecka z Teatrem im. J. Słowackiego

Dzieci od 8 lat
W związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka, wspólnie z Teatrem im. Juliusza Słowackiego przygotowaliśmy dla Was konkurs. więcej »
Akcja sprzątania terenu w Czyżynach i wystawa mobilna

Akcja sprzątania terenu w Czyżynach i wystawa mobilna

Na pozór piękny krajobraz ? drzewa, krzewy i centrum miasta, a wśród nich zamaskowane składowisko śmieci. Właśnie dlatego Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon zorganizowało akcję sprzątania przy pasie startowym na Czyżynach. więcej »
Już w maju teatralne pojedynki w ramach Małej Boskiej Komedii #3 - poszukiwani młodzi jurorzy!

Już w maju teatralne pojedynki w ramach Małej Boskiej Komedii #3 - poszukiwani młodzi jurorzy!

Każdy z jurorów otrzyma zaświadczenie, zestaw pamiątkowych gadżetów, a w razie potrzeby zwolnienie z lekcji. Jury będzie obradować, dyskutować i analizować. Każda opinia będzie ważna. Każdy oddany głos będzie miał znaczenie. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Wydarzenie Na Czasie

19. Wielka Parada Smoków

19. Wielka Parada Smoków

Teatr Groteska zaprasza na wielkie smocze święto, które odbędzie się w Krakowie 1 i 2 czerwca 2019 roku!  

Konkurs Na Czasie

Konkurs z okazji Dnia Dziecka z Teatrem im. J. Słowackiego

Konkurs z okazji Dnia Dziecka z Teatrem im. J. Słowackiego

W związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka, wspólnie z Teatrem im. Juliusza Słowackiego przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy konkurs.  

Nowinki

Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Niechęć dziecka do jedzenia produktów mlecznych spędza sen z powiek wielu rodzicom. Maluch intensywnie się rozwija, dlatego chcemy dostarczyć...  
Wspólny posiłek - wspólny czas!

Wspólny posiłek - wspólny czas!

W dzisiejszych czasach, pełnych obowiązków i ciągłego pośpiechu, wspólny posiłek to moment, w którym cała rodzina spotyka się w jednym...  
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane.  

Konkurs na Czasie!

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Wspaniałem nagrody! Weź udział...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019