Kraków

Jak Małopolskie Centrum Nauki zostało Cogiteonem

Jak Małopolskie Centrum Nauki zostało Cogiteonem

To już pewne. Sejmik Województwa Małopolskiego zdecydował o zmianie nazwy Małopolskiego Centrum Nauki. Instytucja, która jesienią otworzy mobilną wystawę o powietrzu „Naukowiej”, a już w połowie 2022 roku nowoczesny budynek z wystawą stałą poświęconą człowiekowi w relacjach, będzie używało nazwy Cogiteon.


Słowo zostało zbudowane na bazie łacińskiego wyrazu „cogito”, a więc „myślę”. „Myślę, więc jestem” - to najbardziej znane stwierdzenie Kartezjusza, który w XVII wieku poszukiwał podstaw wiedzy. To również słowo, które wykorzystał w swojej twórczości literackiej Zbigniew Herbert – autor cyklu poetyckiego „Pan Cogito”. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie, ponieważ centrum w Krakowie ma edukować o człowieku w sieci relacji i powiązań, ale również łączyć naukę ze sztuką.


Dotychczasowa, tymczasowa nazwa Małopolskiego Centrum Nauki nie wyróżniała się spośród innych przedsięwzięć. W Krakowie istnieje już Narodowe Centrum Nauki, które rozdziela granty dla naukowców. W Szczecinie powstaje natomiast Morskie Centrum Nauki. To najbardziej wyraziste przykłady nazw z którymi można było mylić MCN. - Chcemy nadać naszej instytucji unikalną tożsamość. Pozwolić użytkownikom skojarzyć centrum z humanizmem, wiedzą i sztuką – wyjaśnia marszałek Jacek Krupa. – Żadne znane centrum nauki nie używa słowa związanego z „cogito”. To również było istotne – dodaje marszałek.


Pod koniec maja MCN ogłosił informację o poszukiwaniu nowej nazwy. Na profilu facebookowym pojawiło się kilkanaście propozycji. Część z nich można było oceniać już podczas imprez z okazji Dnia Dziecka. – Doceniamy kreatywność naszych przyszłych gości, jak również profesjonalne podejście ekspertów – mówi Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu. Właśnie dlatego MCN zaangażował również lingwistów oraz osoby związane z branżą kreatywną.


Jak wyglądał proces? – Wspólnie opracowaliśmy wytyczne, określiliśmy wartości marki, odbyły się warsztaty kreatywne, a następnie przeanalizowaliśmy kilkadziesiąt propozycji – opowiada Piotr Koziarz, specjalista ds. komunikacji i promocji. „Cogiteon” spełnił najwięcej kryteriów dobrej nazwy, przez co okazał się najlepiej dopasowany – podsumowuje dyrektor Szymański.


Nowa nazwa zawiera skojarzenia nie tylko z łacińskim „cogito”. Czerpie również z greki o czym świadczy przyrostek odwołujący się do miejsca działań artystycznych i rozrywkowych – do „odeonu”. „Panteon” to gmach idealny, a „eon” wielka jednostka czasu dzieląca się na ery. Jakby tego było mało w „Cogiteonie” zawarta jest podstawowa ciekawość świata związana ze słowem „co?”. Tak więc „CO” powstanie w Czyżynach w 2022 roku? Najprostsza odpowiedź brzmi: centrum nauki, które będzie włączać myślenie o człowieku.

 

mat.: MCN Cogiteon

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć