Kraków » Wiadomości lokalne » Ster na przygodę

Ster na przygodępowiększ

Ster na przygodę

Ahoj, Marynarze!

 

Jeśli chcecie przeżyć niezwykłą przygodę i poznać tajemnice Krakowa oraz spędzić mile czas w rodzinnym gronie w przyjemnym otoczeniu przyrody, wejdźcie na pokład. W te gorące dni wybranie się na rejs po Wiśle w Krakowie jest idealnym pomysłem. Skąd wiemy? Sprawdziliśmy, byliśmy! Przeczytajcie naszą relację i ruszajcie w rejs.

 

 

 

 

Legendy najlepiej poznaje się w miejscach, które są z nimi powiązane. Dzięki temu można wyobrazić sobie budynki, postacie, wydarzenia. Dowiedzieć się, jak to było kiedyś i co zostało przez wieki przekazywane w opowieściach.

 

 

Rejs po Wiśle daje taką możliwość. Siedząc wygodnie, dzieci wsłuchują się w historie o pięknych księżniczkach, dzielnych rycerzach, niebezpiecznych Tatarach. Dorośli oczywiście wsłuchują się z nie mniejszych zainteresowaniem. Trasa rejsu prowadzi w taki sposób, że możemy zobaczyć najważniejsze zabytki Krakowa widoczne od strony Wisły. Przepływając obok każdego z nich usłyszymy historie - te bardzo znane, jak o szewczyku Dratewce, i te znane tylko wytrawnym przewodnikom. Jednak nawet w legendach słyszanych wiele razy znajdziemy nowe informacje.

 

 

 

Wiecie skąd pochodzi nazwa “Zwierzyniec”, dlaczego mieszkańcy Zwierzyńca byli nazywani “włóczkami”, dlaczego obwarowania Wawelu są gwiaździste i dlaczego pogromca smoka nazywany był Dratewką? Jeśli nie, koniecznie weźcie udział w rejsie. Dzieci z zainteresowaniem wskazywały kolejne mijane punkty oraz odpowiadały na pytania. Te ciekawostki były interesujące także dla nas, dorosłych uczestników rejsu.

 

 

Przez godzinę płynął statek i płynęła ciekawa opowieść. Na opowieściach się jednak nie skończyło. Żeby urozmaicić dzieciom czas spędzony na słuchaniu i przyciągnąć ich uwagę, najmłodsi przedstawiają niektóre legendy w formie scenek. Dzieciom wręczane są rekwizyty i odgrywają poszczególne role. Zarówno "aktorzy", jak i "widownia" dobrze się bawią i na pewno sprzyja to lepszemu zapamiętaniu treści legendy. W trakcie rejsu dzieci mają też okazję do odpowiedzi na pytania. Na końcu czeka ich… mały quiz. Dobra okazja do sprawdzenia, ile zapamiętały.

 

 

Rejs odbywał się na statku “Sobieski” firmy Ster. Statek składa się z górnego otwartego pokładu oraz dolnego, zabudowanego. Górny pokład jest dodatkowo zadaszony, co chroni przed słońcem i deszczem. W dolnym pomieszczeniu, klimatyzowanym, również znajdują się stoliki, a widoki można podziwiać zza okna. Spędzanie rejsu na dole jest szczególnie przyjemne w zimne i deszczowe dni. Pogoda w żaden sposób nie powinna więc odstraszać. Podczas rejsu czynny był także bar-kawiarnia. Na dzieci czekały smakołyki, napoje, przekąski, które mogły kupić. Dorośli podczas rejsu rozkoszowali się nie tylko widokami, ale także pyszną kawą.

 

 

 

 

Do zobaczenia podczas rejsów statkiem „Sobieski”.

 

Fot. Anna Szymańska

 

 

 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Kraków za 100 lat? Przy ulicy Dolnych Młynów... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Kraków za 100 lat? Przy ulicy Dolnych Młynów stanie Kapsuła Czasu

Kraków za 100 lat? Przy ulicy Dolnych Młynów stanie Kapsuła Czasu

Konkurs Serce Kapsuły Czasu to inicjatywa fundacji TworzyMY Kraków, której celem jest stworzenie rzeźby architektonicznej tzw. Kapsuły Czasu i przechowywanie w niej wyobrażeń o tym, jak będzie wyglądał świat za 100 lat. więcej »
Skanseny i parki etnograficzne w Małopolsce. Co warto zobaczyć?

Skanseny i parki etnograficzne w Małopolsce. Co warto zobaczyć?

Budynki, ich wyposażenie, przedmioty codziennego użytku, barwne stroje ludowe, przedmioty kultu religijnego to pretekst do rozmowy o kulturze, tradycji, o tym jak kiedyś wyglądało życie na wsi. więcej »
Weekend w pigułce 13-14 października

Weekend w pigułce 13-14 października

Kolejny weekend października przynosi zawody sportowe, zajęcia dla młodych studentów, warsztaty plastyczne czy koncerty. Mamy też w zestawieniu propozycje dla całych rodzin. Wybierzcie coś dla siebie. Udanego weekendu! więcej »
Akademia Przyszłości. Rusza kolejna edycja programu wspierającego dzieci w odnoszeniu sukcesów

Akademia Przyszłości. Rusza kolejna edycja programu wspierającego dzieci w odnoszeniu sukcesów

Już 13 października w Centrum Dydaktyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
odbędzie się XVI Inauguracja AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Podobne uroczystości mają miejsce na innych uniwersytetach w całej Polsce. Gościć na nich będą dzieci włączone do programu, tutorzy oraz koordynatorzy szkolni. więcej »
Weekend w pigułce 6-7 października

Weekend w pigułce 6-7 października

Pierwszy weekend października przynosi początek dużego festiwalu teatralnego, imprezę plenerową ku czci walczących o niepodległość, spacer śladami czarnoksiężników czy propozycję dla młodych przyrodników. więcej »
Weekend za pół ceny 5-7 października - Kraków

Weekend za pół ceny 5-7 października - Kraków

To kolejna już, tym razem jesienna edycja ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. więcej »
Krakowskie Słoneczniki 2018 rozdane!

Krakowskie Słoneczniki 2018 rozdane!

Tym razem nominowanych i organizatorów gościły wnętrza Opery Krakowskiej. Plebiscyt, w tym roku organizowany już po raz ósmy, ma na celu docenienie najbardziej rozwojowych inicjatyw skierowanych do dzieci. więcej »
Weekend w pigułce 28-30 września

Weekend w pigułce 28-30 września

To już ostatni weekend września, a zarazem pierwszy weekend jesieni. Zobaczcie nasze zestawienie - polecamy między innymi imprezy plenerowe, spacer po Krakowie pełnym fantastycznych stworzeń czy spektakl dla rodzin. więcej »
Nowy sezon i nowa sala w Nowohuckim Centrum Kultury

Nowy sezon i nowa sala w Nowohuckim Centrum Kultury

22 września podczas Kombinatu Kultury Nowohuckie Centrum Kultury zaprezentowało swoją ofertę zajęć dodatkowych na nowy sezon.
więcej »
Biblioteka Kraków przyciąga najmłodszego czytelnika

Biblioteka Kraków przyciąga najmłodszego czytelnika

Zobaczcie, jakie działania są podejmowane, by rozwijać zainteresowanie książką i wychować nowe pokolenie czytelników. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Jesień na Czasie

Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. Na ich podstawie warto porozmawiać z dziećmi o tej porze roku.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
2018 w kinie - 12 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

2018 w kinie - 12 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

Zapowiedzi kinowe na rok 2018 wyglądają co najmniej interesująco! Specjalnie dla Was wybraliśmy familijne filmy, które po prostu trzeba...  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018