Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Histerie 4-latki

Witam,

jesteśmy rodzicami dwóch córek: czteroletniej i trzymiesięcznej. Od jakiegoś czasu nie radzimy sobie z histeriami starszej. Pierwszy atak i zachowanie autoagresywne (wyrywanie sobie włosów z głowy, gryzienie ręki) miały miejsce tuż po trzecich urodzinach. W ciągu pół roku podobna sytuacja powtórzyła się dwukrotnie. Jednak od grudnia ub. r. powtarzają się one niepokojąco często i nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co je sprowokuje. Opiszę sytuację z dzisiejszego dnia: córka chce odpocząć w salonie na kanapie, chce się przykryć kocykiem, który jest w szufladzie, w jej pokoju. Mówię, że go przyniosę, ona zrywa się z kanapy i biegnie wykrzykując, że sama to zrobi. Wycofuję się więc. Po sekundzie dobiega wrzask z jej pokoju. Córka siedzi przed otwartą szufladą, z kocykiem na kolanach i płacząc mówi, że ja mam otworzyć szufladę i wyjąć ten koc. Nie robię tego, bo podobne zachowania miały już miejsce dziś rano i nie pomogły jej się uspokoić. W ciągu dnia takich zmian zdania w jej wykonaniu, które w efekcie prowadzą do krzyków, przeraźliwych wrzasków, pisków, wyrywania sobie włosów, gryzienia swoich rąk czy wbijania paznokci w uda zdarza się kilka. Powoli tracę już pomysły na to, jak z nią wówczas postępować. Próbowałam tłumaczeniem, rozmową, zostawieniem w samotności do czasu uspokojenia się, krzykiem. Dziś poniosłam porażkę, bo dałam małej pierwszego w życiu klapsa. Niestety nic nie pomaga. Kiedyś, w takiej sytuacji, mąż ją na siłę przytulił. Wiła się, wyrywała, w końcu uległa i zasnęła w jego ramionach. Nie wiem już, jak sobie radzić. W stosunku do młodszej siostry jest bardzo troskliwa i kochająca, chętnie pomaga, przytula, całuje. Zanim urodziłam drugą córkę przygotowywaliśmy starszą na pojawienie się nowego członka rodziny. Wybierała z nami ubranka dla siostry, rozmawialiśmy o tym, jak się zmieni nasze życie, więc nie wiem, czy młodsza siostra, zazdrość o nią, mogłaby być problemem, który powoduje nasilenie złości i agresji.

Agnieszka
Marzena Kopta - trener komunikacji, mediator

Marzena Kopta

trener komunikacji, mediator

Odpowiedź:

Pani Agnieszko,

 

to jest bardzo prosta i typowa sytuacja, a której Pani pisze. Widziałam je nie raz i zapewniam, że nie ma nic szczególnego w zachowaniu córki. Mam tutaj dwie sprawy. Po pierwsze córka jest w wieku, w którym uczy się wybierać, które potrzeby najpierw zaspokoić, czyli co zrobić najpierw. Uczy się dowiadywać, wybierać i "pytać" samą siebie - czego właściwie chcę. A to jest trudne. Bo ma w sobie dużo potrzeb, z żadnej nie chce zrezygnować. Chce zarówno położyć się na kanapie, i chce kocyk, i chcę być zarówno samodzielna, jak i opieki mamy. I nie może się zdecydować, co wybrać. Wybiera więc, ale ponieważ może zaspokoić tylko jedną potrzebę, więc niezaspokojenie innych wywołuje frustrację. Nie radzi sobie zatem z emocjami, które się w niej rodzą i stąd histeria. "Mamo, TY jesteś duża i umiesz wybrać: najpierw obiad, potem pranie, potem spacer, a potem malowanie paznokci, a ja chcę wszystko na raz. I nie mogę tego mieć, więc się złoszczę. Uczę się radzić sobie z emocjami, które mnie zalewają". Pani zadaniem, jest BYĆ OBECNĄ przy tych emocjach. Dać się wypłakać, wyhisteryzować, wykrzyczeć i tyle. Nie odsyłać do pokoju, nie zostawiać samej, w tak trudnej już sytuacji dla dziecka. Być. Usiąść, poczekać, nic nie mówić. Emocje muszą opaść. To, co zrobił mąż, było bardzo dobre. Przytulił, trwał i dziecko się uspokoiło. Ile to potrwa? Nie wiem. Zależy czy uczy Pani i jak Pani uczy dziecko radzić sobie z emocjami. Zwykle pięciolatki już tak nie histeryzują. Siostra na pewno wzbudza emocje i proszę się nie łudzić, że nie ma zazdrości. Jest zarówno wielka miłość do siostry, jak również zazdrość, ponieważ nie mam już mamy dla siebie. Jednak w tej sytuacji, którą Pani opisuje widzę tylko typowy etap wielu potrzeb, które chce córka zaspokoić, a to czasami niemożliwe. Proszę być przy niej, kiedy jest w takich emocjach. To będzie dla niej wielkim wsparciem.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Marzena Kopta

Zobacz inne porady w tematyce: atak histerii, histeria, problemy z zachowaniem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć