Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Wynik MR mózgu

Witam, Jestem mamą 5 letniej Amelki u której stwierdzono padaczkę z typowymi napadami nieświadomości. Amelka przyjmował Depakine Chrono 300 dwa razy dziennie w pierwszych dniach napadów było więcej, lecz z czasem ustąpiły po ok. 3 dniach. Po 7 dniach zrobiłam stężenie leku we krwi i wyszło 166(norma była do 100) Amelka waży 23kg. Teraz podaje pół tabletki rano i jedną wieczorem. Lekarz mówił, że w ciągu trzech lat najprawdopodobniej wyleczymy córkę, ale ostatnio wyczytałam, że u 40% dzieci w wieku dojrzewania jest nawrót choroby i jestem załamana. Nie mogę darować sobie, że moja księżniczka jest chora. Amelka ma jeszcze wadę nerki oraz zaleczona bakterie coli w układzie moczowym. Jakby było mało w rezonansie mózgu wyszło jeszcze, że są widoczne dyskretne obszary podwyższonego sygnału ku tyłowi od rogów potylicznych świadczące o nieukończonej mielinizacji oraz obrzęk śluzówki i bezpowietrzność prawej zatoki szczękowej i przerośnięty trzeci migdał. Wiem że muszę być silna, ale im więcej myślę tym bardziej jestem załamana. Proszę o interpretację wyników badań czy usuwać ten migdał czy lepiej nie, co to jest ta nieukończona mielinizacja i obrzęk śluzówki?

Pytanie przysłała pani Joanna
 Dr n. med. Adrianna Wilczek - Specjalista neurologii dziecięcej

Dr n. med. Adrianna Wilczek

Specjalista neurologii dziecięcej

Odpowiedź:

Witam Panią,
trudno ustosunkować się do rozpoznania określonego rodzaju padaczki nie znając dokładnie morfologii napadów padaczkowych i znamiennego i bardzo charakterystycznego dla tegoż typu padaczki zapisu eeg.
Jeżeli jest to ten rodzaj - idiopatyczna padaczka uogólniona z napadami nieświadomości wieku dziecięcego to rokowanie jest dobre. Zarówno stan neurologiczny jak i wyniki badań neurobrazowych są tu najczęściej prawidłowe. To pierwsza sprawa.
Co do dawki - to u dzieci stosuje się znacznie większe dawki leku u dorosłych (mowa o preparatach kwa.walproinowego). Nie należy więc obawiać się wysokich dawek. Leczenie zbyt małymi dawkami leku może nie przynosić spodziewanych efektów terapeutycznych i nie należy się obawiać decyzji lekarza o ich zwiększaniu, jak również objawów ubocznych, które występują rzadko.
Mielinizacja opisana w badaniu NMR głowy jest procesem fizjologicznego rozwoju mózgu, natomiast należy być pewnym, iż rzeczywiście są to obszary o takim charakterze (ważne w różnicowaniu np. encefalopatii o różnym charakterze!) zwłaszcza u dziecka z napadami padaczkowymi.
Ale o tym wszystkim poinformuje Panią dokładnie prowadzący specjalista neurologii dziecięcej.

Życzę zdrowia córeczce i podkreślam padaczka jest tak jak inne choroby.
Również do wyleczenia. O tym proszę pamiętać w Pani konkretnej sytuacji.
dr n.med.Adrianna Wilczek

Zobacz inne porady w tematyce: padaczka

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć