a
aKocie przepisy i nie tylko, czyli co słychać u Hello Kitty i jej przyjaciół?

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Dwulatek nie chce mówić

Witam serdecznie! Mam dwuletniego synka, który nie chce mówić! Odnoszę wrażenie, że są momenty w których się cofa! Mówił tata (mąż nie pracuje w Polsce, więc często go nie ma) przestał. Idąc na spacer mówił "tam" teraz mówi coś w stylu "bwu"! Wołał babcia, ciocia... przestał! Komunikuje się głośnym "yyyy". Wszystko pokarze, wszystko rozumie! Martwię się, że ma jakąś blokadę!
Chcę mu zamówić książkę "Kocham mówić" i popracować. Ale zastanawiam się którą? Widziałam dwie. Mogłaby mi Pani doradzić.
Pozdrawiam serdecznie!

Pytanie przesłała Pani Mariola
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Mariolu,
regres w rozwoju mowy jest bardzo niepokojący. Koniecznie trzeba rozpocząć stymulację. W takiej sytuacji optymalną strategią jest zastosowanie programu słuchowego "Słucham i uczę się mówić" - "Wyrażenia dźwiękonaśladowcze" i "Sylaby i rzeczowniki" (www.arson.pl) oraz programu stymulacji powtarzania "Kocham czytać" (www.we.pl) Może Pani na początek zamówić 5 pierwszych książeczek (wszystkich jest 18).
Koniecznie trzeba pamiętać, by dziecko słuchało w słuchawkach, a ksiązeczki "Kocham czytać" trzeba z dzieckiem oglądać od pierwszej do piątej i znowu powrót do pierwszej.


Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: brak mowy, regres, cofanie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)