Warszawa

Narodziny antylopy bongo w Warszawskim Zoo

W czwartek 3 sierpnia 2017 o godz. 19.00 w Warszawskim ZOO urodziła się antylopa bongo Tragelaphus eurycerus. Pierwsze dni spędziła przy boku swojej opiekuńczej mamy, oddzielona od stada. Samiczka czuje się dobrze i już w tym tygodniu będzie ją można zobaczyć na wybiegu.


Poród malucha przebiegł sprawnie i bez komplikacji. Wkrótce po narodzinach samiczka stanęła na nogi i zaczęła ssać mleko matki. Jej rodzice pochodzą ze Szwecji. Matką jest samica Valkyria, która do Warszawskiego ZOO przyjechała w listopadzie 2016 r. i jak się okazało już wtedy była w ciąży.


Wraz z Valkyrią ze Szwecji przybyła jej córka Kanel oraz ciotka Chilli. W stadzie w Warszawskim ZOO są jeszcze dwie samice - pochodząca z Polski Hela i urodzona w Danii Maliki oraz samiec Franek, który przyjechał do nas z Włoch.
Odwiedzając malucha należy zachować ciszę i spokój, ponieważ te największe spośród afrykańskich leśnych antylop są wyjątkowo płochliwe.


Narodziny antylopy bongo to ważne wydarzenie dla każdego zoo, ponieważ jest to gatunek ginący, objęty Europejskim Programem Ratowania Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (EEP), a jego hodowla nie jest łatwa. W europejskich ogrodach zoologicznych antylopy bongo są coraz częściej spotykane, co jest efektem i dowodem na skuteczność programu hodowlanego EEP.

 

 

Warszawskie ZOO jest czynne we wszystkie dni roku, zawsze od godziny 9.00.
Adres: ul. Ratuszowa 1/3, 03-461 Warszawa
www.zoo.waw.pl;
www.facebook.com/WarszawskieZOO

Zwiedzanie Willi Żabińskich – w piątki i niedziele o ustalonych godzinach, informacja: www.zoo.waw.pl/willa.html

 

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie został założony 11 marca 1928 roku. Znajduje się w samym centrum stolicy i zajmuje powierzchnię 40 ha. Warszawskie ZOO ma w swojej kolekcji ponad 3,5 tys. zwierząt przedstawicieli ponad 500 gatunków, w tym około 40 objętych programem ochrony gatunków zagrożonych tzw. EEP. Stołeczny ogród ratuje zagrożone gatunki rozmnażając je w swoich kolekcjach, reintrodukując je do naturalnego środowiska oraz działając na rzecz ich ochrony w naturze. Warszawskie ZOO jest wyjątkowe, gdyż jako jedyny polski ogród i jeden z bardzo nielicznych w Europie ma stworzony Dział Rehabilitacji Zwierząt Dzikich z Azylem dla Ptaków i ośrodkiem CITES. Naszą misją jest więc nie tylko jak najlepsze wykonywanie statutowych obowiązków jako członka prestiżowego europejskiego stowarzyszenia EAZA, ale także praktyczne działanie na rzecz dzikiej fauny i szeroko rozumianej ochrony rodzimej przyrody. Wiemy że to na razie jest jeszcze wśród ogrodów zoologicznych mało popularne, ale mamy także świadomość, że jest to kierunek właściwy i bardzo społeczeństwu dużego miasta (w naszym przypadku Warszawy) potrzebny. Azyl dla Ptaków przyjmuje rocznie ponad 5 tysięcy pacjentów, więcej niż 50 pozostałych ośrodków rehabilitacji ptaków w całej Polsce. A warszawiacy mają coraz lepszą świadomość tego, że ich ZOO jest wyjątkowe w pozytywnym tego pojęcia znaczeniu.


Marzeniem Dyrekcji jest także, by warszawiacy traktowali ZOO jako swoje, znali żyjące w nim zwierzęta z imienia i traktowali ich jak bliskich sąsiadów. Warszawskie ZOO jest czynne we wszystkie dni roku, zawsze od godziny 9.00. Na terenie ogrodu znajduje się ponad 10 obiektów, które czynią komfortowym zwiedzanie ZOO także i w okresie jesienno-zimowym. Zapraszamy.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć