GDZIE: Warszawskie ZOO
KIEDY: cały rok 2017
Miejski Ogród Zoologiczny w 2018 r. będzie obchodził jubileusz 90-lecia. Przygotowując się do obchodów tej szacownej rocznicy zbieramy pamiątki, wspomnienia, ale przede wszystkim zdjęcia i filmy dotyczące funkcjonowania Warszawskiego ZOO na przestrzeni lat.
Apelujemy do warszawiaków (i nie tylko) aby przejrzeli swoje domowe archiwa i sprawdzili, czy znajdują się wśród nich te bezpośrednio związane z naszym ZOO. Będziemy wdzięczni za udostepnienie zdjęć, pamiątek, przewodników, biletów na potrzeby naszych jubileuszowych publikacji np. kalendarza na 2018 rok oraz przewodnika po ZOO. Planujemy też wydać rocznicowy album.
Szczególnie cenne są dla nas dowody funkcjonowania ZOO z lat 30., 40., 50, 60. Poszukujemy zdjęć przedstawiających ZOO w szerszej perspektywie: z widokami na zieleń, infrastrukturę czy zwiedzających. Mamy w naszym archiwum zakładowym sporo zdjęć zwierząt z dawnych lat, ale brakuje nam widoku budynków, bram, wnętrz czy choćby ludzi w ZOO. Dlatego będziemy wdzięczni za wzbogacenie naszych zasobów dokumentalnych i wiedzy w tym zakresie.
Interesujące są dla nas także zdjęcia dzieci na kucyku czy osiołku – obowiązkowej pamiątki z ZOO w latach ubiegłych - szczególnie jeśli można je zestawić ze zdjęciami rodzinnymi kolejnych pokoleń w tym samym miejscu.
Nie poszukujemy portretów zwierząt mieszkających w ZOO – mamy wystarczająco w naszym archiwum, a poza tym lew sprzed wojny wygląda zupełnie jak lew współczesny. Jeśli jednak na zdjęciu widać coś więcej niż samo zwierzę – jesteśmy żywo zainteresowani, gdyż najbardziej pożądanymi przez nas pamiątkami są artefakty życia i funkcjonowania ZOO.
Czekamy na skany zdjęć, może starych biletów, przewodników, map itp. pod adresem e-mail: zoo@zoo.waw.pl. Oryginały ww. dokumentów, odbitek barwnych lub filmów można do nas dostarczyć - po skopiowaniu zwrócimy właścicielom. Czekamy również na wspomnienia ciekawych zdarzeń związanych z ZOO – wzbogacą nasze archiwum o dźwiękowe materiały z dawnego ZOO.
Czas szybko mija i niedawne pamiątki z prywatnych wycieczek stają się cennymi archiwaliami Warszawy. Pokażmy je współczesnej publiczności!