Warszawa

Mnożenie przez dzielenie z Family for Family

Mnożenie przez dzielenie z Family for Family



Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2014 roku w Polsce ponad 10% osób w wieku poniżej 18 lat żyło w skrajnym ubóstwie. Aby pomóc tym dzieciom powstała w Warszawie fundacja Family for Family, która dopasowuje konkretne dziecko z rodziny potrzebującej do starszego dziecka, które może mu pomóc oddając odzież. Fundacja pośredniczy w przekazywaniu rzeczy pomiędzy rodzinami. Od września 2014 roku dzięki działalności Fundacji udało się pomóc ponad 450 dzieciom przekazując im ponad 800 paczek z ubraniami i obuwiem.


Family for Family łączy dzieci z zamożnych rodzin z młodszymi dziećmi z rodzin mniej zamożnych. Taka długoterminowa relacja jeden na jeden, to prosty sposób na przekazywanie dobrej jakości używanych ubrań, butów, zabawek, a czasami elektroniki. Udział w programie nie wymaga dużego zaangażowania – wystarczy zapisać swoje dziecko do programu, a po otrzymaniu listu opisującego dziecko, któremu będziecie pomagać, spakować nieużywane rzeczy i skontaktować się z Fundacją. Przedstawiciel Fundacji odbierze paczkę i dostarczy ją połączonej z Wami rodzinie. To prosty i skuteczny sposób na zaangażowanie się w  pomoc potrzebującym, którzy są wokół nas.


Mimo, że UNICEF zalicza Polskę do grona 29 krajów rozwiniętych, 27% gospodarstw domowych z czworgiem lub więcej polskich dzieci żyje poniżej minimum egzystencji. Ponadto Polska jest jednym z pięciu krajów w tej grupie, w których poziom ubóstwa wśród dzieci przekracza 20%. Młodzi ludzie z mniej zamożnych rodzin często czują się gorsi, jeśli ich ubiór wyraźnie różni się od rzeczy noszonych przez ich rówieśników. Niwelowanie tych różnic, dzięki otrzymywanemu wsparciu, pomaga im nabrać pewności siebie i przekłada się na lepsze funkcjonowanie w swoim środowisku.


Od momentu, gdy zaczęliśmy otrzymywać pomoc z Family for Family, mój 16-letni syn nie musi nosić podartych koszulek i za krótkich spodni. Rzeczy, które dostaje, sprawiają, że się nie wstydzi i wreszcie jest traktowany przez kolegów jak jeden z nich” – Agnieszka, mama Krzyśka.


W Family for Family połączone rodziny nie poznają się osobiście. W przekazywaniu rzeczy, wymianie informacji i podtrzymywaniu wzajemnych kontaktów pośredniczą przedstawiciele Fundacji. Dzięki temu pomoc przestaje być anonimowa i między dziećmi buduje się serdeczna relacja przy jednoczesnym zachowaniu prywatności obu rodzin.


Od zawsze uczę moją córkę, że trzeba się dzielić. Włączenie się do Family for Family było więc dla mnie czymś naturalnym. Gdy tylko otrzymaliśmy list opisujący Julię - dziewczynkę, której pomagamy – moja córka Alicja od razu zaczęła mówić, co chce jej przekazać. Alicja była szczęśliwa, gdy po pierwszym przekazaniu rzeczy otrzymała zdjęcie Julii w swoich dawnych ubraniach” – Wioletta, mama 3-letniej Alicji.


Dzięki udziałowi w programie Family for Family dzieci z Rodzin Wspierających już w młodym wieku uczą się czerpać radość z dzielenia się. Umiejętność ta jest bardzo ważna dla rozwoju dzieci. Psycholodzy z University of British Columbia udowodnili, że już niemowlęta odczuwają satysfakcję z dzielenia się swoimi rzeczami. Starsze dzieci natomiast dzięki temu kształtują swój charakter i uczą się zarządzać swoimi rzeczami w sposób odpowiedzialny. Badania wskazują, że nawet 50% używanych ubrań w pełni nadaje się do ponownego użycia. Dlaczego więc nie dać rzeczom drugiego życia przekazując je potrzebującemu dziecku?

 

Więcej informacji:  www.fffpoland.pl oraz na profilu na Facebooku www.facebook.com/FamilyForFamily/.

 


Family for Family pomaga dzieciom z rodzin w trudnej sytuacji ekonomicznej poprzez zmniejszanie różnic w zasobach materialnych pomiędzy nimi a ich rówieśnikami. Family for Family łączy dzieci z zamożnych rodzin z dziećmi z rodzin mniej zamożnych oraz ułatwia bezkosztowe, proste i spersonalizowane przekazywanie rzeczy. Pomagając dzieci z zamożnych rodzin uczą się wrażliwości społecznej oraz czerpania radości z dawania. Od września 2014 roku do programu Family for Family włączyło się ponad 1000 dzieci, przekazanych zostało ponad 900 paczek, a wolontariusze pomagali przez ponad 2000 godzin. Do tej pory Fundacja nawiązała współpracę z 9 Ośrodkami Pomocy Społecznej, szkołami oraz licznymi instytucjami wspierającymi rodziny w potrzebie.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć