Warszawa

Noc Muzeów dzieciom

Noc Muzeów dzieciom

Inauguracja projektu Noc Muzeów miała miejsce 13 lat temu. Uczestniczyło w niej wówczas tylko 11 placówek muzealnych. Z roku na rok liczba instytucji rosła.  W obecnym roku w Noc Muzeów w swe progi zaprasza ponad 250 placówek: oprócz muzeów są to: domy kultury, stowarzyszenia, fundacje, pracownie artystyczne, urzędy oraz szereg miejsc niezwiązanych z kulturą.

 

Główną ideą tego wydarzenia była i pozostaje popularyzacja zbiorów muzealnych. Warto dobrze zaplanować ten dzień (i noc).

Wiele placówek otwiera swoje drzwi wcześniej, z myślą o najmłodszych. To dla dzieci przygotowano różnorakie atrakcje: interaktywne zwiedzanie, wykłady, zagadki, animacje, rodzinne gry miejskie, spotkania z ciekawymi ludźmi.

 

Przejrzeliśmy ofertę i specjalnie dla naszych Czytelników wyłoniliśmy TOP 10 miejsc, których w Noc Muzeów po prostu nie sposób pominąć.

 

 

Noc z DUCHem w budynku PASTy!

Tegoroczna Noc Muzeów z Duchem zorganizowana zostanie w historycznym budynku PASTy. Zadania i atrakcje, które przygotujemy dla najmłodszych miłośników historii wpisywać się będą w specyfikę tego miejsca. Wykład o Powstaniu Warszawskim zwieńczą ciekawe zadania: Każdy uczestnik będzie mógł spróbować zdobyć tytuł Młodego Zawiszaka
Miejsce: W budynku PASTy – ul. Zielna 39, godz. 17:00-23:00
Dla kogo? Dla wszystkich dzieci szkolnych. Zajęcia są bezpłatne. Na wykłady obowiązują zapisy: dziekanat@duch.edu.pl

 

Noc Muzeów w Muzeum dla Dzieci

To noc pełna kolekcjonerskich doznań. W przestrzeni wystawy „O!Kolekcja” najmłodsi spotkają się kolekcjami wzbudzającymi ogromne emocje i wezmą udział w spotkaniach i zajęciach z gośćmi! Filmy, opowieści, warsztaty - wszystko wokół żywiołu kolekcjonowania i pasji, które zmieniają patrzenie na świat.
Miejsce: Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym, godz. 18:00-20:00
Dla kogo? Dla wszystkich chętnych (na warsztaty nie obowiązują zapisy)


Noc Muzeów w Muzeum Farmacji
Ponieważ dzieci uwielbiają magię połączoną z nauką, z pewnością spodoba się im propozycja Muzeum Farmacji, które tego dnia przemieni się w naukowy teatr. Okno Muzeum Farmacji zmieni się w scenę, na której organizator pokaże, jak wyprodukować aspirynę, a także opowie, jak nauka splata się z magią. Pokazy najciekawszych reakcji chemicznych będą się rozpoczynać o każdej pełnej godzinie.
Miejsce: Muzeum Farmacji, ul. Piwna 31/33, godz. 19:00-01:00


Z wizytą w Teatrze Lalek Guliwer

Polecamy wycieczkę do Teatru Lalek Guliwer. Zajrzenie za kulisy tego teatru - rekwizytorni, lalek, dekoracji - jest magicznym przeżyciem dla kilkulatka. 

Miejsce: Teatr Guliwer, ul. Różana 16. Otwarty w godz. 19:00-23:00. Grupy maksymalnie 30-osobowe będą wpuszczane do 30 minut.


Bajki w Pałacu. Noc w Muzeum Pałacu w Wilanowie

Pracownicy muzeum będą czytać najmłodszym bajki „Pieniek otwiera muzeum” oraz „Gdzie jest wydra?”. Najmłodsi dowiedzą się, co trzeba zrobić, żeby otworzyć własne muzeum, i na czym polega praca muzealnika. Wspólnie z Pupusieńką, Fanfanikiem lub Minionkiem wyruszymy na poszukiwania zaginionej wydry o imieniu Robak.

Miejsce: Muzeum Pałac w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, godz. 19:00-21:00


Fabryka Wedla – w krainie czekolady

Zakład na warszawskiej Pradze zostanie otwarty specjalnie dla wszystkich, którzy marzyli o zobaczeniu od kuchni, jak powstaje ich ulubiona czekolada. Każda grupa oprowadzana będzie przez wyznaczonego przewodnika. Podczas wycieczki goście zobaczą linię produkcyjną, zwiedzą Pracownię Rarytasów, Salę Pamięci oraz galerię czekoladowych rzeźb. Dla wszystkich zwiedzających będą słodkie niespodzianki.

Miejsce: Fabryka Wedla, ul. Zamoyskiego 24/26 od godz. 12:00

 

Noc Muzeów na Komendzie Głównej Policji

W tę wyjątkową noc Komenda Główna Policji również po raz kolejny otworzy swoje wrota dla zwiedzających. Będzie można m.in. zobaczyć gabinet Komendanta Głównego Policji, zapoznać się z umundurowaniem i wyposażeniem polskiej Policji, odbędzie się też pokaz musztry i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. 

W ramach Nocy Muzeów możliwe będzie zwiedzanie obiektu, który na co dzień jest niedostępny dla ogółu społeczeństwa. Będzie można zobaczyć m.in. gabinet Komendanta Głównego Policji oraz miejsca narad kierownictwa polskiej Policji – Salę Generalską.

Motywem przewodnim wydarzenia w KGP są „Cichociemni Policji Państwowej” – oficerowie i podoficerowie Policji Państwowej II RP – cichociemni żołnierze AK. W miniony wiek przeniosą zwiedzających funkcjonariusze w umundurowaniu Policji Państwowej II RP. Uzupełnieniem będą ekspozycje związane z historią formacji, jak i z codzienną służbą pełnioną współcześnie przez policjantów.

Ponadto, zobaczyć będzie można pokazy grup rekonstrukcyjnych, a na parkingu przed gmachem Komendy Głównej Policji zaprezentowany zostanie historyczny i współczesny policyjny sprzęt transportowy.

Pod okiem funkcjonariuszy z laboratorium kryminalistycznego będzie można zrobić własne odbitki linii papilarnych, tzw. odciski palców.
Podczas nocnej wizyty w KGP każde dziecko otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w Nocy Muzeów 2015.

Miejsce: KGP, ul. Puławska 148/150, od godz. 18:00


Rodzinna Gra Miejska Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum przygotowało dla najmłodszych rodzinną grę o powojennej Warszawie.
Czy można zbudować dom w trzy tygodnie? Jak odnaleźć ukryte wśród kamienic brzuchale? Na którym warszawskim placu noc jest rozświetlana przez blask kandelabrów? Gdzie ulice są przecięte na pół, a olbrzymi robotnicy spoglądają na spieszących się ludzi?

Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy gry miejskiej „Powrót Asiuni”. Przeniosą się oni do czasów powojennej Polski i spojrzą na Warszawę oczami Joasi – kilkunastoletniej dziewczynki, która wraz z koleżankami przemierza ulice swojej Małej Ojczyzny.

Należy wcześniej się zarejestrować. 1944.pl

Miejsce: Śródmieście Południowe (punkt startowy zostanie podany po rejestracji), godz. 15:00 i 16:15


Bajkowa Noc w Muzeum Czar PRL-u

Muzeum Czar PRL przeniesie gości w świat bajek z minionej epoki. Długie kolejki mogą być atrakcyjne! Czekający będą mieli okazję zagrać w gumę, kapsle czy klasy, posmakować waty cukrowej lub zrobić sobie zdjęcie z Bolkiem i Lolkiem. W muzeum odbędzie się projekcja bajek wyświetlanych z rzutnika Ania! Goście będą mogli osobiście poznać bohaterów bajek!

Miejsce: Muzeum Czar PRL-u, ul. Mińska 25, start godz. 20:00


Szkoła Magii i Czarodziejstwa Hogwart

W Noc Muzeów Biblioteka Bielany zamieni się w Szkołę Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Uczestnicy będą mogli wejść do magicznego świata małego czarodzieja i poczuć się jak bohaterowie najpopularniejszej na świecie książki! Mile widziane przebrania.  Wszyscy zostaną zaproszeni na zajęcia, szkoły magii i nauczą się: obrony przed czarną magią czy  latania na miotle. Uczestnicy mogą liczyć także na konkursy, gry i quizy z nagrodami.

Miejsce: Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica, ul. Duracza 19, start godz. 19:00

 

Noc Muzeów ma swój urok. To jedyna taka noc w Polsce! Do uczestnictwa w wydarzeniach nie trzeba specjalnie namawiać, ale warto dobrze rozplanować sobie trasę wyprawy po obiektach. Czasem warto wybrać mniej popularne obiekty, do których wejść będzie można praktycznie „z marszu” lub takie, które z reguły nie są przeznaczone do zwiedzania.
Więcej na: um.warszawa.pl/nocmuzeow/
 

materiał zebrała i opracowała Agnieszka Bińczycka

 

1/3
1/3
Budynek PASTy i DUCH zapraszają na Noc Muzeów pełną atrakcji!
2/3
2/3
Dajcie się porwać fenomenowi kolekcjonowania w Muzeum dla Dzieci!
3/3
3/3
Muzeum Farmacji zmieni się w teatr eksperymentalny

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć