To jedno z najmilszych praw, jakie posiadamy. Dzięki niemu, raz w roku bezkosztowo możemy podzielić się swoim podatkiem z potrzebującymi. Przekazując 1% Organizacji Pożytku Publicznego, nie tylko czynimy dobro, ale także wzmacniamy sens działania licznych stowarzyszeń, fundacji, kółek sportowych i innych. Nasze czasem bardzo skromne wsparcie powoduje, że ktoś dostaje szansę na poprawę życia czy rozwój osobisty. Gorąco zachęcamy do przekazywania 1%!
Każdy podatnik może, nie każdy musi
1%, podatku leży w naszych rękach. To my decydujemy, do jakiej organizacji trafi kwota, która kryje się pod tym małym procentem. Jeśli nie oddamy - kwota ta zasili skarb państwa i o jej przeznaczeniu zdecydują urzędnicy i politycy.
Wiele razy zadajemy sobie pytania: co dzieje się z naszymi podatkami?
Miejmy wpływ na to, gdzie wędruje nasz 1%!
Co trzeba zrobić, by przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji?
To proste: należy – samemu złożyć zeznania w wyznaczonym terminie. Większość osób rozlicza się w maju/kwietniu. Nie musimy sami wypełniać PIT-u, niech zrobi to osoba kompetentna. Wystarczy przekazać informację, jaką organizację chcemy wesprzeć naszym 1%.
Skąd wziąć nazwę i numer KRS organizacji?
Ten numer oraz nazwę organizacji znaleźć można na liście, którą publikuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na stronie pozytek.gov.pl. Spis ten aktualizowany jest co roku, gdyż jest względna płynność w obszarze ich funkcjonowania: jedne znikają z rynku inne uzyskują status OPP, niezbędny do ubiegania się o 1%.
Wykaz Organizacji Pożytku Publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych funkcjonuje w oparciu o art. 27a ust. 5 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W obecnym roku takich organizacji mamy 8232. Imponujące, prawda?
Komu przekazać swój 1%?
Tutaj mamy pełną dowolność. Zachęcamy, aby swój 1% przekazać organizacjom działającym na rzecz dzieci.
Są wśród nich takie, które bohatersko walczą o życie i zdrowie, do samego końca: to Hospicja dla Dzieci czy organizacje mające pod opieką maluchy dotknięte ciężkimi chorobami.
Są takie, które zabiegają o godne życie w chorobie: zapewniają rehabilitację, środki na leczenie, grupy wsparcia rodziców dzieci.
Ogromna ilość organizacji jest ukierunkowana na wspieranie talentów młodych podopiecznych: wśród nich wymienić można: tematyczne ogniska sportowe, kluby piłkarskie, stowarzyszenia krzewienia kultury fizycznej i inne.
Nie sposób nie zauważyć organizacji zajmujących się planowaniem kreatywnych zajęć dla najmłodszych: od klubików malucha, poprzez wszelkie formy twórcze (plastyka, muzyka, zabawa, animacja), aż po organizacje grup teatralnych, chórów, zespołów instrumentalnych. Rozwijanie pasji, to niezwykle ważny element w życiu dziecka – nic lepiej nie procentuje na przyszłość niż możliwość „rozwinięcia skrzydeł” już od najmłodszych lat.
Doskonałą pracę wykonują organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych: część z nich prowadzi od lat warsztaty terapii zajęciowej, organizuje pomoc socjalną i psychologiczną dla rodzin.
Organizacje Pożytku Publicznego sumę darowanych „procentów” mają prawo zagospodarować zgodnie z potrzebami przez nich uznanymi za priorytetowe.
Warto wspierać i pomagać dzieciom. Jest bardzo prawdopodobne, że Najmłodsi nauczeni pomocy i nią obdarzeni odwdzięczą się tym samym w swoim dorosłym życiu.
Polscy podatnicy prawo decydowania o 1% swego podatku mają od ośmiu lat. 1% w ubiegłym roku przekazało blisko 50% podatników. Najwięcej otrzymała Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą, kolejne, to Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko" oraz Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym.
Z roku na rok liczba podatników korzystających z prawa przyznania 1% swego podatku wybranej organizacji rośnie.
Gorąco zachęcamy do tej formy niesienia pomocy potrzebującym!
Agnieszka Bińczycka