Warszawa

Garść pomysłów na Dzień Kobiet

Garść pomysłów na Dzień Kobiet

Święto Kobiet, to taki dzień, który – wedle  Pań – powinien trwać cały rok. Bo przecież kobietą jest się nie tylko od święta. W tym roku łowimy pomysły na Dzień Kobiet. Toteż podpytaliśmy tych całkiem małych, większych oraz starszych, co przygotowują dla kobiet z okazji tego święta. Niektóre pomysły bardzo nam się spodobały!

 

Tradycyjny kwiatek jest uroczy, ale trwała pamiątka i prezent praktyczny z pewnością bardziej zostaje doceniony! 

 

(…) Kobietą jest każda mama,
każda ciocia Jasia, ciocia Stasia, czy ciocia Ina
kobietami są artystki, co je znamy z telewizji albo z kina,
każda babcia jest kobietą, każda pani w szkole,
za kobietę musisz uznać swoją siostrę Olę,
która jest za mała jeszcze, by iść do przedszkola,
a pomimo to kobietą jest już mała Ola...
Kobietami są tak samo wszystkie koleżanki,
od Halinki piegowatej do szczerbatej Anki
(…)
                Ludwik Jerzy KernDo mężczyzn w krótkich i długich spodniach

 

Przedszkolaki: (Tymoteusz, Marek, Przemuś – 5 lat): Dzień Kobiet, to takie święto dla pani, mamy i dziewczyn. My składamy życzenia, śpiewamy piosenki i malujemy laurki. I jesteśmy grzeczni. I będziemy robić przedstawienie dla rodziców w przebraniach!

Uczniowie szkoły podstawowej (Antek, Adam – 11 lat) : W tamtym roku (dzięki temu, że były klasowe pieniądze) -  w Dzień Kobiet poszliśmy do kina, ale film wybieraliśmy wspólnie z dziewczynami. W tym roku myślimy nad tym, żeby zamówić pizzę i zjeść wspólnie na dużej przerwie albo zrobimy kabaret.

Gimnazjaliści (Kuba, Patryk, Franek-  16 lat) U nas w szkole co roku robimy dziewczynom jakieś prezenty – niespodzianki. W tamtym roku były to collage ze zdjęć z zimowej wycieczki klasowej, na której wpadliśmy na pomysł, że wybierzemy te najzabawniejsze, oprawimy w ramki i damy im na Dzień Kobiet. Te prezenty bardzo się podobały i w tym roku postanowiliśmy podnieść sobie poprzeczkę i...przygotować dla dziewczyn z klasy występ, będzie to parodia boysbandu, ale na dobrym poziomie tanecznym, bo kilku z nas tańczy breaka. Staramy się na te prezenty nie wydawać dużo kasy – liczy się gest i pomysł!


Licealiści (Mateusz, Jakub, Szymon – 18 lat): My w szkole mamy dobrze działający radiowęzeł. Tego dnia, na każdej przerwie, będziemy czytać przez megafon życzenia i puszczać piosenki z dedykacją dla koleżanek i naszych pań nauczycielek.  Koledzy z równoległej klasy teatralnej mają pomysł na jakiś happening, ale trzymają to w tajemnicy, wiemy tylko, że będzie to taki powrót do przeszłości w temacie Święta Kobiet. Pomysły co roku są inne: rok temu pozostaliśmy przy kwiatkach, ale kupiliśmy takie w doniczkach, do każdego dołączyliśmy bilecik z życzeniami, przyszliśmy wcześnie rano, żeby rozstawić je na ławkach. Bardzo się to podobało.

Panie w szkołach zostają obdarowane  prezentami materialnymi, choć podobnie, jak uczennice – doceniają kreatywność chłopców.


Nie mogę się doczekać kolejnego Dnia Kobiet – mówi nauczycielka jednego z warszawskich gimnazjów – gdyż chłopcy mają naprawdę niesamowite pomysły. Twórcze spędzanie Dnia Kobiet, to już u nas tradycja, którą pielęgnują kolejne roczniki i oby tak dalej.  Była już międzyklasowa gra, przygotowana na wzór gier miejskich, wycieczka z przewodnikiem „Śladami słynnych kobiet”, czytanie wierszy polskich poetek i koncert! Mam szczęście pracować z wspaniałą młodzieżą!


A co dla Mamy? Żony? Siostry? Narzeczonej? Pań Nauczycielek? Koleżanek z pracy?
Tu królują niezłomnie kwiaty. Pod różnymi postaciami: od ciętych, przez sztuczne, po doniczkowe.

Prezentem bywają oczywiście ulubione perfumy, pudełko czekoladek, wyjście do kina czy teatru, voucher na fitness, do szkoły tańca lub gabinetu kosmetycznego, a także kolacja w restauracji. Hitem są weekendy spa we dwoje .

 

Mnie zachwycił „spis zadań”: na treningu spotkałam kobietę, która od swego narzeczonego otrzymała prezenty w formie...zapakowanej w koperty listy zadań do zaliczenia, czemu towarzyszył szczegółowy instruktaż. To był prawdziwie survivalowy Dzień Kobiet: zadaniem tej pani było m.in. skoczyć na bungee czy też...znaleźć ukryty skarb na osiedlowym skwerku. Mam nadzieję, że w ostatniej kopercie czekał na nią bilet na egzotyczną wycieczkę!


Polecamy także, wzorem dobrych praktyk edukacyjnych, opowiedzieć dzieciom o sławnych, mądrych i dzielnych kobietach, których to efekty pracy wpisały się na stałe w dziedzictwo kultury czy sztuki. Przy okazji zapytajmy naszych mam i babć, jak świętowały Dzień Kobiet 20 czy 30 lat temu! One przecież są bohaterkami dnia codziennego!

Co roku na stołecznych ulicach w Dzień Kobiet organizowane są różne akcje. W tym roku 8 marca w centrum Warszawy Fundacja Chrześcijańska „Barwy Życia” czeka na wszystkie kobiety pod Rotundą. Co kryje się pod hasłem „Jesteś cudowna”? Sprawdźcie sami 8 marca w godz. 17:00-20:00!

Garść historii:

Dzień Kobiet po raz pierwszy obchodzono w USA w 1857 roku w Nowym Jorku. Był on wyrazem upamiętnienia strajku robotnic w fabryce bawełny z 1908 roku, podczas którego 129 kobiet, domagających się swoich praw, spłonęło w pożarze.

 

Później był Międzynarodowy Kongres Kobiet w Kopenhadze, podczas którego Klara Zetkin zainicjowała wprowadzenie obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet. W 1911 roku zwyczaj ten przywędrował do Austrii i Danii a potem do Niemiec i Szwajcarii. W Polsce Święto Kobiet dostrzeżono po II wojnie światowej. W tradycji obchodzonych świąt Dzień Kobiet pozostał, przeszedł jedynie lekką metamorfozę, która jest znakiem naszych czasów.
Agnieszka Bińczycka


 

 

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć